Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Lanzarote

Lanzarote

Lanzarote
Powierzchnia:845,94km2
Długość wybrzeża:191km
Zaludnienie:141.940 mieszkańców (2014 r.)
Gęstość zaludnienia:168 mieszkańców/km2
Najwyższy szczyt:Peñas del Chache 671 m
Stolica:Arrecife

Lanzarote, mimo iż spośród wszystkich głównych Wysp Kanaryjskich położona jest najbliżej Europy, jej krajobraz zupełnie nie przypomina tego, co oglądamy na naszym kontynencie. Jest to zasługą rozsianych po wyspie około trzystu wulkanicznych stożków, których grzbiety, czarne i ceglaste, niektóre nagie, inne porośnięte typową, wulkaniczną roślinnością, mienią się różnymi kolorami pod wpływem promieni słońca.

Nie tylko niezwykłe, lanzaroteńskie widoki będą czynnikiem skłaniającym do tego, by swoją pierwszą przygodę z archipelagiem Wysp Kanaryjskich rozpocząć właśnie na Lanzarote. Kolejnym powodem jest jej doskonale harmonizująca z otoczeniem architektura, w której dominują tradycyjne, proste domki o białych ścianach i zielonej lub niebieskiej stolarce. Chociaż całoroczne słońce i cuda natury czynią z tej wyspy bardzo popularny turystyczny kierunek, udało się jej uniknąć intensywnej, wysokiej hotelowej zabudowy charakteryzującej regiony otaczające najlepsze plaże południa Gran Canarii i Teneryfy. Jest to zasługą urodzonego na Lanzarote najwybitniejszego kanaryjskiego architekta, Cesara Manrique, który w latach 60 i 70-tych XX wieku podczas transformacji gospodarki wyspy w opartą na turystyce pełnił funkcję obrońcy jej zrównoważonego rozwoju. Duch artysty towarzyszy nam także podczas zwiedzania szeregu zaadaptowanych przez niego lub jego bliskich współpracowników lanzaroteńskich atrakcji, takich jak Park Narodowy Timanfaya, jaskinie Cueva de los Verdes i Jameos del Agua czy punkt widokowy Mirador del Rio.

W koncepcji Manrique bóstwem był krajobraz i nic nie śmiało go zakłócać. Zabudowę turystyczną ograniczono do wyznaczonych stref, w których ustanowiono limity liczby pięter i pokoi w hotelach, projektowano domy mające nie więcej niż dwa piętra, drogi budowano tak, by sprawiały wrażenie, że jedzie się pasmami wygładzonej lawy, elektryczne przewody napowietrzne zastępowano podziemnymi, wprowadzono istniejący do dzisiaj zakaz umieszczania tablic reklamowych. Całokształt działań doceniło UNESCO w 1993 roku przy kwalifikowaniu wyspy jako Rezerwat Biosfery, ogłaszając po raz pierwszy w historii tym mianem całe terytorium, łącznie ze wszystkimi miejscowościami.

Zamysłem wizjonera było stworzenie elitarnej wyspy, oczarowującej turystów do tego stopnia, że czekaliby oni w długich kolejkach, by móc na niej spędzić urlop. I dzięki przyrodniczej i kulturowej unikalności Lanzarote oraz swojemu talentowi i wpływom może i by to osiągnął, gdyby Lanzarote nie utraciła go na zawsze, gdy uległ śmiertelnemu wypadkowi samochodowemu 25 września 1992 roku.

Mimo opozycji mieszkańców wyspy niektórym nadmorskim miejscowościom nie udało się uniknąć etapu niekontrolowanej turystycznej ekspansji. Spacerując po kurortach Playa Blanca lub Costa Teguise łatwo zauważyć, które z hoteli powstały w pogoni za szybkim zyskiem, niekiedy nawet łamiąc ówczesne przepisy, gdy zabrakło charyzmatycznego strażnika krajobrazu.

Współcześnie Lanzarote powróciła na drogę wyznaczoną przez Manrique. Wstrzymano szereg inwestycji turystycznych niezgodnych z normami i postawiono na modernizację istniejących hoteli zamiast budowy nowych, przygotowano 206 km tras do zwiedzania wyspy na rowerach górskich, podjęto szereg działań mających na celu zmniejszenie wpływu masowej turystyki na środowisko, co zaowocowało przyznaniem wyspie w 2015 r. odznaki Biosphere Responsible Tourism. W kwietniu tego roku Lanzarote wraz archipelagiem Chinijo dołączyły do Europejskiej Sieci Geoparków, jako druga z archipelagu po El Hierro.

Wyspa ta może wydawać się nieduża, lecz jest na tyle interesująca, że warto jej poświęcić niejeden urlop. Krajobrazy jak z Marsa, senne wioski z klimatycznymi barami, w których farmerzy grają w karty, urozmaicona linia brzegowa z wyrzeźbionymi przez lawę klifami, krystalicznie czystą wodą, plażami w kolorach od ciemnego grafitu aż po złocisto-biały, bazująca na produktach lokalnych, wyborna gastronomia, wspaniałe wina, możliwość pieszych wędrówek po grzbietach wulkanów czy nad oceanem i doskonała baza noclegowa sprawiają, że Lanzarote należy do najatrakcyjniejszych wakacyjnych destynacji Europy.

Uroda wulkanicznych krajobrazów wyspy przyciąga wybitnych artystów, więc agenda wydarzeń kulturalnych na stosunkowo niedużej wyspie może rywalizować z kalendarzem imprez niejednego większego polskiego miasta. Koncerty symfoniczne w audytorium mieszczącym się w jaskini jednego z najdłuższych tuneli wulkanicznych świata, liczne wystawy fotografii czy festiwale gastronomiczne i winiarskie to tylko wybrane propozycje na ciekawe spędzanie wakacyjnych wieczorów.

Najmłodszym zaś turystom wspaniałych, wakacyjnych wrażeń dostarczy obserwowanie karmienia pingwinów, przejażdżka na wielbłądzie, zabawa z kanaryjskimi rówieśnikami podczas typowych, ludowych jarmarków czy wizyta w Muzeum Piratów. Obfitość plaż z płytką wodą, niewielkie odległości i doskonale oznaczone, prowadzące po niemal całkowicie płaskim terenie drogi czynią wyspę idealną do zwiedzania nawet z bardzo małymi dziećmi.

Całoroczny wiosenny klimat i wyspecjalizowane ośrodki sportowe przyciągają na wyspę sportowców, którzy doskonalą tu swoje umiejętności i startują w odbywających się tutaj zawodach m.in. w takich dyscyplinach jak kolarstwo, triathlon, żeglarstwo, surfing i windsurfing.

Nasz przewodnik po Lanzarote to już ponad 150 obiektów i 500 zdjęć!

Lanzarote - prognoza pogody dla wybranych plaż:

Śr 12 czerwca
Rano
muy nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
26°C
Woda
21°C
Cz 13 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
25°C
Woda
20°C
Śr 12 czerwca
Rano
muy nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
24°C
Woda
20°C
Cz 13 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
nuboso
Powietrze
24°C
Woda
20°C
Śr 12 czerwca
Rano
muy nuboso
Po południu
nuboso
Powietrze
25°C
Woda
21°C
Cz 13 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
25°C
Woda
20°C
Playa La Garita, Arrieta
Śr 12 czerwca
Rano
muy nuboso
Po południu
despejado
Powietrze
24°C
Woda
21°C
Cz 13 czerwca
Rano
muy nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
24°C
Woda
21°C
Śr 12 czerwca
Rano
muy nuboso
Po południu
nuboso
Powietrze
26°C
Woda
20°C
Cz 13 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
25°C
Woda
19°C
Ría de la Santa
Śr 12 czerwca
Rano
muy nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
23°C
Woda
21°C
Cz 13 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
23°C
Woda
21°C

Źródło: AEMET

Wiadomości z Lanzarote

2 marca 2018

  15 sierpnia tradycyjne winobranie z udziałem wielbłądów – tylko raz w roku i tylko na Lanzarote  Święto Winobrania Fiestas de la Vendimia 2018! Więcej…

13 lutego 2017

88 kanaryjskich gmin, prawie tyle karnawałów. Wybierając się na archipelag w lutym lub w marcu koniecznie trzeba zobaczyć któryś z nich. Najbardziej spektakularny, kojarzący się z tym brazylijskim, odbywa się w stolicy Teneryfy, zaraz po nim plasuje się ten celebrowany w Las Palmas de Gran Canaria, ale i te mniej znane mają wiele uroku. Więcej…

20 grudnia 2016

Adresy winnic na Lanzarote, które otwarte są dla zwiedzających, dni i godziny zwiedzania winnic, dane kontaktowe do rezerwacji zwiedzania. Więcej…

30 listopada 2016

Na 45 z najlepszych plaż Wysp Kanaryjskich wyróżniających się regularnie badaną czystością wody i piasku skorzystamy z zadbanych przebieralni, prysznica i toalety. Będziemy się na nich czuli bezpieczniej w wodzie dzięki obecności ratownika, a także dojedziemy drewnianym pomostem do brzegu oceanu z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim.

Więcej…

3 listopada 2015

Ekologiczne warzywa i owoce, sery, pieczywo, słodycze, domowe nalewki, rękodzieło i mnóstwo innych produktów można nabyć bezpośrednio od ich wytwórców na barwnych lanzaroteńskich jarmarkach i targach. Warto wybrać się na któryś z nich także po pamiątki z Lanzarote. Więcej…

Galeria zdjęć z Lanzarote:

 • Lanzarote - Plaża Papagayo
 • La Graciosa
 • La Graciosa - zdjęcie od Wojtka
 • Playa del Risco, Lanzarote
 • Timanfaya - zdjęcie od Wojtka
 • Arrecife, Lanzarote
 • Widok z Castillo de Santa Barbara, Lanzarote - zdjęcie od Wojtka
 • Jameos del Agua, Lanzarote
 • Risco de Famara, Lanzarote
 • Playa Blanca, Lanzarote - zdjęcie od Wojtka
 • Iglesia Nuestra Señora del Carmen, Playa Blanca, Lanzarote - zdjęcie od Wojtka
 • Wydmy na Playa Famara, Lanzarote - zdjęcie od Wojtka
 • Lanzarote - zdjęcie od Wojtka
 • Plaża Charco de la Pared, Orzola, Lanzarote
 • El Golfo, Lanzarote - zdjęcie od Wojtka

Reklama

Więcej zdjęć znajduje się na stronach poszczególnych atrakcji Lanzarote.

Jeśli podoba Ci się Lanzarote, poleć tę wyspę swoim znajomym

Najważniejsze atrakcje Lanzarote

Koniecznie odwiedź

Lanzarote i inne Wyspy Kanaryjskie na Facebooku

Szukaj hoteli na Lanzarote:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.