Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Lanzarote >> Dom Muzeum José Saramago

Dom Muzeum José Saramago
Lanzarote,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Lanzarote


S

Tias

Współrzędne GPS

28.94836 N,-13.65213 W
28°56.902' N,13°39.128' W

W pobliżu

A Casa José Saramago to muzeum portugalskiego noblisty z dziedziny literatury, José Saramago, urządzone w domu w Tías, w którym pisarz mieszkał z żoną, hiszpańską dziennikarką Pilar del Rio, przez ostatnie ponad 17 lat swojego życia, aż do śmierci 18 czerwca 2010. Para postanowiła osiedlić się na Lanzarote po odwiedzinach u mieszkającej tutaj siostry Pilar. 

"Dom zrobiony z książek" jak nazywał to miejsce pisarz, zwiedza się z przewodnikiem, jednocześnie odsłuchując nagrań z audio-przewodnika (dostępne języki: hiszpański, portugalski, angielski, niemiecki, francuski). Zanim się zbierze grupa można obejrzeć ekspozycje w sali zebrań Fundacji Jose Saramago (siedziba Fundacji znajduje się w Portugalii) i film " José i Pilar", na którym uwieczniono wybrane momenty z ich życia, między innymi odbiór Nagrody Nobla. 

Przewodnik prowadzi na posesję, w połowie zamieszkałą przez siostrę Pilar i jej rodzinę (rezydencję dla obu rodzin zbudowano na działce, którą wcześniej posiadała Pilar).  Zwiedzanie rozpoczyna się od galerii, gdzie zwraca uwagę dywan z lawy, który pisarz osobiście pielęgnował oraz obraz Césara Manrique będący pierwszym zakupem zrobionym przez Saramago na Lanzarote. Co ciekawe, nigdy nie doszło do spotkania obu mistrzów, mimo, iż mieszkali na niedużej wyspie i podziwiali siebie nawzajem - podobno byli umówieni, ale w międzyczasie Manrique zginął w wypadku. 

Z salonu domu, przez którego okna widać położone poniżej Puerto del Carmen oraz Fuerteventurę i wysepkę Los Lobos przechodzi się do kuchni, gdzie nadal pielęgnowany jest praktykowany przez noblistę zwyczaj częstowania filiżanką dobrej, portugalskiej kawy, do którego powstania przyczynił się zepsuty domofon, powodujący konieczność każdorazowego podchodzenia do bramy. Pisarz lubił rozmawiać z ludźmi, więc zapraszał do własnej kuchni każdego, kto przyszedł po autograf, czy po to, by zrobić zdjęcie nobliście.  

Przy filiżance kawy można obejrzeć kuchnię lub usiąść na tarasie, by potem pójść na spacer do ogrodu, który Jose i Pilar udało tu się założyć dzięki przywiezieniu ziemi i nawadnianiu. Rośliny dobierali spontanicznie, kierując się względami sentymentalnymi. Są więc tu palmy i sosny kanaryjskie, membrillo, z którego owoców robi się dżemy, drzewa oliwne i rośliny wcześniej hodowane w doniczkach. Na krześle umiejscowionym przy dużym kamieniu pisarz lubił kontemplować zachody słońca nad wysepką Lobos. 

Z niewielkim domem kontrastuje ogromna biblioteka mieszcząca się po drugiej stronie ulicy, którą postanowiono zbudować gdy nie można było odnaleźć potrzebnej książki wśród zbiorów mieszczących się w piwnicy i trzeba było jechać do stolicy wyspy by kupić kolejny egzemplarz. Wśród mieszczących się na regałach za biurkiem dzieł noblisty tłumaczonych na różne języki można odnaleźć "Historię oblężenia Jerozolimy" po polsku. Zbiory literatury światowej ustawione są według kraju pochodzenia autora, a książki napisane przez pisarki mają odrębny regał, mimo, iż Saramago nie dzielił pisarzy na mężczyzn i kobiety. Pilar sprzeciwiała się, by autorki "stały obok" autorów, którzy nie zawsze szanowali kobiety i często źle się o nich wypowiadali w swoich książkach. Na dziedzińcu biblioteki rośnie drzewo oliwne, którego sadzonkę Saramago dziewięć lat temu przywiózł "między nogami" w samolocie. Jak widać, świetnie zaadaptowało się ono do warunków glebowych i klimatycznych wyspy. 

Muzeum jest czynne od poniedziałku do soboty w godz. od 10:00 do 14:30, ostatnie wejście o 13:30, bilety wstępu 8,-EUR osoby od 16 roku życia, młodzież i dzieci gratis. W cenie biletu pyszna portugalska kawa. W sklepiku przy bibliotece można kupić sobie coś na pamiątkę, by zabrać ze sobą przekaz José, do czego przesympatycznie zachęca Pilar w ostatnim nagraniu audio-przewodnika. Dostępne są książki w różnych językach, również po polsku, z pamiątkową pieczątką muzeum, ręcznie zrobione z brązu miniaturki logo muzeum, T-shirty, filiżanki, portugalska kawa, a nawet zaopatrzona w notkę biograficzną sylwetka pisarza do postawiania sobie na biurku po złożeniu z kartonika (3,50 EUR).

Można tutaj dojechać autobusem z  Arrecife nr 6, 19 lub 60, trzeba wysiąść na przystanku Tías centro. 

 

  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Dom Muzeum José Saramago, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Lanzarote poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.