Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Lanzarote >> Jameos del Agua

Jameos del Agua
Lanzarote,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Lanzarote


SX

Ctra. de Órzola Malpaís de La Corona

35520 Haría

Telefon 928 84 80 20

Współrzędne GPS

29.15765 N,-13.43227 W
29°9.459' N,13°25.936' W

W pobliżu

Jameos del Agua to jaskinia zlokalizowana we wnętrzu jednego z najdłuższych wulkanicznych tuneli świata powstałego w wyniku erupcji wulkanu de la Corona. Znany obszar tunelu rozciąga się od krateru na długość ponad 6 km dochodząc do oceanu, gdzie łączy się z odcinkiem pod oceanem zwanym "Tunelem Atlantydy" o długości 1,5km. Nazwa jaskini pochodzi od umiejscowionego tutaj, poniżej poziomu morza, małego jeziorka oraz od słowa "jameo" oznaczającego w języku pierwotnych mieszkańców wyspy "otwarcie terenu prowadzące do groty".

Jaskinia Jameos del Agua składa się z przynajmniej trzech otwarć: "Jameo Chico" - jaskini małej, gdzie zlokalizowane jest wejście dla turystów, "Jameo Grande" i "Jameo de la Cazuela".

Jaskinia znajduje się na obszarze terenu powulkanicznego "Malpaís de la Corona" będącego Pomnikiem Przyrody. Pierwotnie otwarta w 1969 roku i oficjalnie zainaugurowana wraz z audytorium po ponad dziesięciu latach prac w 1977 roku, była pierwszym z Centrów Kultury, Sztuki i Turystyki zaprojektowanym przez Cesara Manrique i doskonale oddaje jego umiejętność tworzenia instalacji użytkowych idealnie harmonizujących z naturą. 

Urządzone w grocie wulkanicznej audytorium na 500 osób, którego dekorację stanowi kompozycja wody, świateł i roślinności, jest miejscem o bardzo dobrej akustyce. Organizowane są tu koncerty jazzowe, muzyki klasycznej, wystawiane są opery i sztuki teatralne.

W jaskini jest naturalne jeziorko, które zachowało kształt tunelu wulkanicznego. Jego woda jest przejrzysta i odbija się w niej słońce wpadające przez otwór w sklepieniu jaskini. Jest schronieniem dla ponad tuzina endemicznych gatunków, między innymi dla słynnych ślepych krabów (Munidopsis polymorpha), które żyją na skalistym dnie jeziorka. Krab ten, koloru białego i długości 1 cm, jest symbolem Jameos del Agua. Nie wolno wrzucać monet do jeziorka, ponieważ mogłyby one zaszkodzić zdrowiu tych stworzeń!

W "Jameo Grande" zachwyca urządzony tam, otoczony tropikalną roślinnością basen, którego śnieżnobiałe, gładkie dno i intensywnie niebieska woda kontrastują z czernią i nierównymi kształtami otaczających go ścian jaskini.

W ostatnim dziesięcioleciu urządzono tutaj także centrum badawczo-edukacyjne Casa de Los Volcanes (Dom Wulkanów) zajmujące powierzchnię 2500 m2 na dwóch piętrach. W salach ekspozycyjnych można zaznajomić się z geologią Wysp Kanaryjskich, w sali wulkanologii korzystając z interaktywnych monitorów poznaje się podstawy kanaryjskiej i światowej wulkanologii, ośrodek mieści też kolekcję próbek skał oraz gości ekspozycje czasowe. 

 

Godziny otwarcia:

od 10:00 do 18:30, w soboty do godz. 22:00.

W soboty o godz. 22:30 odbywają się tutaj koncerty kwartetu Tonina Corujo, jednego z najlepszych wirtuozów kanaryjskiego instrumentu timple. Po koncercie można potańczyć przy muzyce puszczanej przez didżeja, czy choćby posiedzieć przy drinku w miejscu uznawanym za jedną z najpiękniejszych sal tanecznych świata. Bilet wstępu w cenie 9,-EUR na  koncert i nocną sesję z didżejem obejmuje także nocne zwiedzanie jaskini.  Podczas koncertów nastawiana jest dość mocno klimatyzacja, więc warto zabrać coś cieplejszego do ubrania. 

W okresie letnim (1 lipca - 30 września)  w soboty Jameos del Agua otwarte jest do godz. 0:30 (ostatnie wejście 23:45)

Warto wybrać się tam późnym popołudniem - zobaczy się wtedy jaskinię za dnia i wieczorem, zmiany światła w tym niezwykłym otoczeniu. Wieczorem w restauracji i na koncercie wymagany jest stosowny ubiór (długie spodnie).

Bilety wstępu (sierpień 2015):

dorośli 9 EUR, dzieci (7-12 lat) 4,5 EUR.

Karnet za 30EUR karnet umożliwia wstęp do 6 lanzaroteńskich Centrów Kultury, Sztuki i Turystyki (Timanfaya - Montañas del Fuego, Jameos del Agua, Cueva de los Verdes, Jardín de Cactus, Mirador del Río, Museo Internacional Arte Contemporraneo).

W godzinach dziennych od 10:00 do 18:30 otwarta jest kawiarnia oraz bar tapas do 18:00. Elegancka restauracja czynna jest od 11:00 do 16:30 oraz w soboty od 19:00 do 22:00 (w lecie do 23:00). 

We wtorki i w środy od godz. 22:30 podczas tzw. "Nocy w Jameos" w audytorium goszczą wybitni timpliści Alexis Lemes  José Vicente Pérez. Koncert poprzedzany jest uroczystą kolacją ze specjalnym, czterodaniowym menu, a wieńczony dyskoteką. Koszt udziału w imprezie rozpoczynającej się o godz. 19:00 to 37,90 EUR, wymagana wcześniejsza rezerwacja. 

 

Dojazd:

  • najwygodniej wynajętym samochodem (koszt wynajmu małego auta  od 14EUR/dzień).
  • autobusem nr 9 z Arrecife do Orzoli, trzeba wysiąść w miejscu, gdzie droga skręca do Jameos del Agua. Autobus kursuje 5 razy dziennie od poniedziałku do piątku, a 3 razy dziennie w soboty, niedziele i święta. Rozkład jazdy (www.intercitybuslanzarote.es).

Osobom planującym zwiedzać wyspę transportem publicznym radzimy nabyć na dworcu autobusowym w Arrecife BBL - bilet wieloprzejazdowy obniżający koszty przejazdów o 10%.

 

  • Foto: Ania
  • Foto: Ania
  • Foto: Ania
  • Foto: Ania
  • Foto: Ania

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Lanzarote poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.