Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Lanzarote >> Jameos del Agua

Jameos del Agua
Lanzarote,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Lanzarote


SX

Ctra. de Órzola Malpaís de La Corona

35520 Haría

Telefon 928 84 80 20

Współrzędne GPS

29.15765 N,-13.43227 W
29°9.459' N,13°25.936' W

W pobliżu

Jameos del Agua to jaskinia zlokalizowana we wnętrzu jednego z najdłuższych wulkanicznych tuneli świata powstałego w wyniku erupcji wulkanu de la Corona. Znany obszar tunelu rozciąga się od krateru na długość ponad 6 km dochodząc do oceanu, gdzie łączy się z odcinkiem pod oceanem zwanym "Tunelem Atlantydy" o długości 1,5km. Nazwa jaskini pochodzi od umiejscowionego tutaj, poniżej poziomu morza, małego jeziorka oraz od słowa "jameo" oznaczającego w języku pierwotnych mieszkańców wyspy "otwarcie terenu prowadzące do groty".

Jaskinia Jameos del Agua składa się z przynajmniej trzech otwarć: "Jameo Chico" - jaskini małej, gdzie zlokalizowane jest wejście dla turystów, "Jameo Grande" i "Jameo de la Cazuela".

Jaskinia znajduje się na obszarze terenu powulkanicznego "Malpaís de la Corona" będącego Pomnikiem Przyrody. Pierwotnie otwarta w 1969 roku i oficjalnie zainaugurowana wraz z audytorium po ponad dziesięciu latach prac w 1977 roku, była pierwszym z Centrów Kultury, Sztuki i Turystyki zaprojektowanym przez Cesara Manrique i doskonale oddaje jego umiejętność tworzenia instalacji użytkowych idealnie harmonizujących z naturą. 

Urządzone w grocie wulkanicznej audytorium na 500 osób, którego dekorację stanowi kompozycja wody, świateł i roślinności, jest miejscem o bardzo dobrej akustyce. Organizowane są tu koncerty jazzowe, muzyki klasycznej, wystawiane są opery i sztuki teatralne.

W jaskini jest naturalne jeziorko, które zachowało kształt tunelu wulkanicznego. Jego woda jest przejrzysta i odbija się w niej słońce wpadające przez otwór w sklepieniu jaskini. Jest schronieniem dla ponad tuzina endemicznych gatunków, między innymi dla słynnych ślepych krabów (Munidopsis polymorpha), które żyją na skalistym dnie jeziorka. Krab ten, koloru białego i długości 1 cm, jest symbolem Jameos del Agua. Nie wolno wrzucać monet do jeziorka, ponieważ mogłyby one zaszkodzić zdrowiu tych stworzeń!

W "Jameo Grande" zachwyca urządzony tam, otoczony tropikalną roślinnością basen, którego śnieżnobiałe, gładkie dno i intensywnie niebieska woda kontrastują z czernią i nierównymi kształtami otaczających go ścian jaskini.

W ostatnim dziesięcioleciu urządzono tutaj także centrum badawczo-edukacyjne Casa de Los Volcanes (Dom Wulkanów) zajmujące powierzchnię 2500 m2 na dwóch piętrach. W salach ekspozycyjnych można zaznajomić się z geologią Wysp Kanaryjskich, w sali wulkanologii korzystając z interaktywnych monitorów poznaje się podstawy kanaryjskiej i światowej wulkanologii, ośrodek mieści też kolekcję próbek skał oraz gości ekspozycje czasowe. 

 

Godziny otwarcia:

od 10:00 do 18:30, w soboty do godz. 22:00.

W soboty o godz. 22:30 odbywają się tutaj koncerty kwartetu Tonina Corujo, jednego z najlepszych wirtuozów kanaryjskiego instrumentu timple. Po koncercie można potańczyć przy muzyce puszczanej przez didżeja, czy choćby posiedzieć przy drinku w miejscu uznawanym za jedną z najpiękniejszych sal tanecznych świata. Bilet wstępu w cenie 9,-EUR na  koncert i nocną sesję z didżejem obejmuje także nocne zwiedzanie jaskini.  Podczas koncertów nastawiana jest dość mocno klimatyzacja, więc warto zabrać coś cieplejszego do ubrania. 

W okresie letnim (1 lipca - 30 września)  w soboty Jameos del Agua otwarte jest do godz. 0:30 (ostatnie wejście 23:45)

Warto wybrać się tam późnym popołudniem - zobaczy się wtedy jaskinię za dnia i wieczorem, zmiany światła w tym niezwykłym otoczeniu. Wieczorem w restauracji i na koncercie wymagany jest stosowny ubiór (długie spodnie).

Bilety wstępu (sierpień 2015):

dorośli 9 EUR, dzieci (7-12 lat) 4,5 EUR.

Karnet za 30EUR karnet umożliwia wstęp do 6 lanzaroteńskich Centrów Kultury, Sztuki i Turystyki (Timanfaya - Montañas del Fuego, Jameos del Agua, Cueva de los Verdes, Jardín de Cactus, Mirador del Río, Museo Internacional Arte Contemporraneo).

W godzinach dziennych od 10:00 do 18:30 otwarta jest kawiarnia oraz bar tapas do 18:00. Elegancka restauracja czynna jest od 11:00 do 16:30 oraz w soboty od 19:00 do 22:00 (w lecie do 23:00). 

We wtorki i w środy od godz. 22:30 podczas tzw. "Nocy w Jameos" w audytorium goszczą wybitni timpliści Alexis Lemes  José Vicente Pérez. Koncert poprzedzany jest uroczystą kolacją ze specjalnym, czterodaniowym menu, a wieńczony dyskoteką. Koszt udziału w imprezie rozpoczynającej się o godz. 19:00 to 37,90 EUR, wymagana wcześniejsza rezerwacja. 

 

Dojazd:

  • najwygodniej wynajętym samochodem (koszt wynajmu małego auta  od 14EUR/dzień).
  • autobusem nr 9 z Arrecife do Orzoli, trzeba wysiąść w miejscu, gdzie droga skręca do Jameos del Agua. Autobus kursuje 5 razy dziennie od poniedziałku do piątku, a 3 razy dziennie w soboty, niedziele i święta. Rozkład jazdy (www.intercitybuslanzarote.es).

Osobom planującym zwiedzać wyspę transportem publicznym radzimy nabyć na dworcu autobusowym w Arrecife BBL - bilet wieloprzejazdowy obniżający koszty przejazdów o 10%.

 

  • Foto: Ania
  • Foto: Ania
  • Foto: Ania
  • Foto: Ania
  • Foto: Ania

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Lanzarote poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2020 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania strony. Nie przechowywujemy żadnych informacji, które pozwalałyby identyfikować użytkowników. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.