Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

La Graciosa
Lanzarote,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Lanzarote


OX

Współrzędne GPS

29.2348 N,-13.50185 W
29°14.088' N,13°30.111' W

W pobliżu

La Graciosa jest jedyną w całej Unii Europejskiej zamieszkałą wyspą, na której nie ma dróg asfaltowych. Położona jest ok. 2 km od Lanzarote, ma 27 km2, jest największą z całego archipelagu Chinijo, najwyższy szczyt to Las Agujas o wysokości 266 m. Jest zamieszkała przez 650 osób (2014).

Wysepkę tę jej mieszkańcy od dawna nazywali ósmą Wyspą Kanaryjską (la octava isla) i oficjalnie uzyskała ona formalny statut ósmej z zamieszkałych Wysp Kanaryjskich 26.06.2018 r. Jednakże fakt ten nie oznacza pełnej autonomii tej wyspy i posiadania własnego urzędu, jak jest to w przypadku każdej z siedmiu wysp. La Graciosa nadal podlega pod Lanzarotenależy administracyjnie do gminy Teguise

Wyspa jest prawie płaska, w jej krajobrazie z innej epoki dominują naprawdę rajskie plaże, większość o bialutkim i drobniutkim piasku, wydmy i stożki wulkanów w kolorze ochry. W zimie bywa często najcieplejszą z Wysp Kanaryjskich, temperatura w zimowe noce raczej nie spada tu poniżej 16 stopni.

 

Wycieczka na La Graqciosę

Większość odwiedzających przypływa na La Graciosę w ramach jednodniowych wycieczek zorganizowanych z Lanzarote. Gdy odpływa ostatni prom, mieszkańcy wyspy w swych charakterystycznych, doskonale chroniących przed słońcem, dużych słomkowych kapeluszach przyozdobionych czarną wstążką i zawiązanych pod brodą dla zabezpieczenia przed porwaniem przez wiatr, siadają na ławkach w porcie, by pożegnać odpływających turystów. Wielu z nich wyjeżdża z La Graciosy ze łzami w oczach i wraca za tu za rok, by spędzić wakacje w miejscu, gdzie nie ma pośpiechu ani stresu, a po piaszczystych ulicach można chodzić boso.

Na Graciosie jest wszystko, co jest potrzebne podróżnikom poszukującym spokoju do spędzenia beztroskich tygodni. Są tu dwie miejscowości (wioska rybacka Caleta de Sebo i trudniej dostępna, letniskowa Pedro Barba) z zadbanymi, białymi domkami o niebieskich lub zielonych oknach i drzwiach. Nie ma żadnych hoteli, tylko jeden pensjonat, kilka bardzo kameralnych kompleksów apartamentów oraz domków wakacyjnych wynajmowanych także turystom. Radzimy dokonać wcześniejszej rezerwacji przez internet. Planując przyjazd w sezonie wakacyjnym, w okresie karnawału, świąteczno-noworocznym, podczas świąt patronki wyspy (Fiestas del Carmen 16 lipca, z charakterystyczną procesją po oceanie), w terminie corocznego wydarzenia sportowego Travesia a Nado "El Rio" (maraton pływacki na trasie od plaży pod wzgórzem Famara do nabrzeża promowego w Caleta de Sebo na wysepce La Graciosa) w 2016 roku zaplanowanego na pierwszą sobotę października,  trzeba zarezerwować nocleg z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Jest tu także proste pole namiotowe.

Zakupy można zrobić w dwóch niedużych sklepach, dobrze zaopatrzony jest Supermercado Margarona prowadzony przez byłą panią sołtys La Graciosy, Margarítę Páez, laureatkę prestiżowej nagrody Medalla de Oro 2014 (Złoty Medal), przyznawanej zasłużonym mieszkańcom archipelagu 30 maja każdego roku z okazji Dnia Wysp Kanaryjskich. Konieczność transportowania wszystkich artykułów z Lanzarote (poza rybami) powoduje, że ceny w sklepach są trochę wyższe niż na sąsiedniej wyspie, planując więc dłuższy pobyt na La Graciosie można rozważyć przypłynięcie z pewną ilością zakupów z Lanzarote, tak jak to mają w zwyczaju Kanaryjczycy. Jest tu piekarnia, punkt apteczny i ośrodek zdrowia, bankomat, kościół, sklep rybny w porcie z rybami prosto z sieci, szkoła nurkowa, marina, 6 restauracji, lodziarnia, 2 bary z tanimi hamburgerami, pizzeria, dom kultury, w którym można wypić kawę i pogawędzić z rybakami oraz nawet dyskoteka, której budynek poznacie po wiszącej nad wejściem makiecie symbolicznego kapelusza, jaki noszą las gracioseras. 

 

Atrakcje wysepki La Graciosa

Wody otaczające archipelag Chinijo stanowią obszar utworzonego w 1995 r. celem ochrony podwodnej flory i fauny Rezerwatu Morskiego (Reserva Marina de La Isla Graciosa e Islotes del Norte de Lanzarote) o powierzchni 70.000 hektarów. Jest to największy morski rezerwat Europy. Planuje się uruchomienie Centrum Informacyjnego Archeologii Podwodnej La Graciosy (Centro de Interpretación de Arqueología Subacuática de La Graciosa). 

Działa tu dobrze wyposażone centrum nurkowe Centro de Buceo La Graciosa prowadzące kursy nurkowania i wypożyczalnię sprzętu nurkowego. 

Mnogość rozmaitych ryb powoduje, że osoby snurkujące zobaczą jakąś natychmiast po wejściu do wody. Można też uprawiać kite-surfing, surfing, wind-surfing czy bodyboard. 

Na wyspie jest 30km dobrze oznaczonych szlaków pieszych. Można wynająć rower lub taksówkę (Land Rovery). Cennik jest stały, zamawia się wycieczkę objazdową po całej wyspie bądź przejazd na którąś z plaż - trzeba umówić się z taksówkarzem, na którą godzinę ma po nas przyjechać. Taksówkarze pochodzą z La Graciosy i bardzo chętnie udzielają informacji o wyspie.

Punkt wynajmujący rowery znajduje się przy przystani promowej: Bike Graciosa Island, tel. +34 679 616 561, wypożyczenie roweru na dzień to koszt ok. 10 EUR. Taksówkarze: Alejandro Toled Betancort, tel. 679 744 951; Roque Gines Hernandez Toledo tel. 638 454 921.

Trzeba przywieźć ze sobą strój kąpielowy, letnie ubrania, a jeśli przyjeżdżamy zimą, to sweter na wieczór oraz koniecznie nakrycie głowy, gdyż słońce tu jest bardzo silne, nawet zimą.

 

Dojazd na La Graciosę

Na La Graciosę pływa dwóch armatorów, istniejąca od 1970 roku Lineas Maritimas Romero, udostępniający bezpłatny parking przy bazie promowej, przechowalnię bagażu i gratis WIFI w poczekalni dla pasażerów oraz młodsza firma założona przez rodzinę o tradycjach rybackich z La Graciosy, Biosfera Express. 

 

Rozkład wypłynięć promów Lineas Maritimas Romero:

 • z Lanzarote (Órzola) na La Graciosa

08:30 / 10:00 / 11:00 / 12:00  / 13:30 / 16:00 / 17:00 / 18:00/ 19:00*/ 20:00**

 

*od 1 maja  do 31 października

** od 1 lipca do 20 października

 

 • z La Graciosa na Lanzarote (Órzola)

08:00 / 08:40 / 10:00 / 11:00  / 12:30* / 15:00 / 16:00 / 17:00 / 18:00*/ 19:00**

 

* od 1 maja  do 31 października

**od 01 de lipca do 20 października

 

Przeprawa trwa 25 minut, rozkład jest dopasowany do rozkładu jazdy autobusu z Arrecife do Orzoli.

Ceny biletów w 2 strony: dorośli 20EUR, dzieci 11 EUR.

 

Rozkład promów Biosfera Express:

 • z Orzoli na La Graciosę:

8:00 / 9:00 / 10:30 / 11:30 / 13:00 / 16:30 / 17:30 / 18:30 / 19:30 *

 • z La Graciosy do Orzoli:

7:00 / 8:10 / 9:30 / 10:30 / 11:30 / 15:30 / 16:30 / 17:30 / 18:30*

*ostatnie kursy tylko od 1.07 do 21.10.

 

Ceny biletów są takie same jak u pierwszego armatora. 

Obie kompanie oferują także wycieczki statkiem wzdłuż wybrzeża wysepki La Graciosa. 

 

Poza godzinami kursowania promów można zamówić taksówkę wodną (tel.676 901 845), która poza portem w Orzoli może zawieźć nas również na plażę Famara. 

 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • La Graciosa, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Lanzarote poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.