Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> La Gomera

La Gomera

La Gomera
Powierzchnia:369,76 km2
Długość wybrzeża:100 km
Zaludnienie:20.721 mieszkańców (2014 r.)
Gęstość zaludnienia:56 mieszkańców/km2
Najwyższy szczyt:Pico de Garajonay 1487 m
Stolica: San Sebastián de La Gomera

La Gomera, oddalona o 39 km od południowo-zachodniego wybrzeża Teneryfy, jest wyspą większą od El Hierro, najmniejszej z głównych Wysp Kanaryjskich o niespełna 92 km2 i obok Gran Canarii, Fuerteventury i Lanzarote, należy do geologicznie najstarszych w tym archipelagu.

"Tu na Gomerze jest zupełnie inaczej niż w Los Cristianos" – usłyszeliśmy w 2006 roku w San Sebastián de La Gomera z ust naszych rodaków, którzy w ramach rejsu po Wyspach Kanaryjskich spędzili kilka godzin w tym mieście. Choć oddalona od hotelowej zabudowy południowych kurortów Teneryfy jedynie o 30 minut podróży promem, stolica La Gomery to odrębny świat, złożony z kamienic pamiętających czasy Kolumba, kameralnych restauracyjek, kawiarni, cukierkowych domków na wzgórzach, otoczonych zielonymi grzbietami wąwozów.

Wśród tych wąwozów, powstałych w wyniku erozji gleb i obejmujących większą część wyspy, położone są spokojne wioski z białymi kościółkami na wypielęgnowanych placach i małymi domkami, otoczone palmami, drzewami migdałowymi, opuncjami. Na tarasowych poletkach uprawia się mango, awokado, papaje, owoce guayaba, ziemniaki, pomidory i ñame. Życie w wioskach położonych przy wąwozach wpłynęło na powstanie języka gwizdanego silbo, który w tych warunkach zachował się do dziś, podobnie jak mechaniczne dźwigi do transportu płodów rolnych czy towarów z drogi na drugą stronę wąwozu.

Centralna część i północ wyspy to swoisty rodzaj dżungli pamiętającej epokę trzeciorzędu - Park Narodowy Garajonay, wpisany w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Panuje tu wilgotny mikroklimat, a nad drzewami dominują srebrzyste skały spowite we mgłę.

Nie brakuje na La Gomerze kameralnych plaż o krystalicznie czystych wodach, których otoczenie nie zostało zbytnio naruszone przez cywilizację, a które w niedziele są miejscem biesiadowania gomerskich rodzin.

Bezstresowa atmosfera wakacyjnych miasteczek z apartamentami o niskiej zabudowie zaprasza do założenia ubrania z ekologicznej bawełny z tutejszych sklepików, zapakowania na piknik gomerskich smakołyków i wyruszenia którymś ze świetnie przygotowanych pieszych szlaków, a ciepłe wieczory w kawiarnianych ogródkach sprzyjają wymianie doświadczeń wędrowców.

Na amatorów zwiedzania na czterech kółkach czekają wspaniałe, kręte, zaskakująco szerokie, jak na tak małą wyspę drogi oraz doskonała trasa miradorów prowadząca przez 35 punktów widokowych pozwalających na podziwianie najpiękniejszych krajobrazów La Gomery.

La Gomera - prognoza pogody dla wybranych plaż:

Źródło: AEMET

Galeria zdjęć z La Gomery:

 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera
 • La Gomera

Reklama

Więcej zdjęć znajduje się na stronach poszczególnych atrakcji La Gomery.

Jeśli podoba Ci się La Gomera, poleć tę wyspę swoim znajomym

Najważniejsze atrakcje La Gomery

Koniecznie odwiedź

La Gomera i inne Wyspy Kanaryjskie na Facebooku

Szukaj hoteli na La Gomerze:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.