Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Lanzarote >> Salinas de Janubio

Salinas de Janubio
Lanzarote,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Lanzarote


S

35570 Yaiza

Telefon 928.80.43.98

Współrzędne GPS

28.94148 N,-13.81928 W
28°56.489' N,13°49.157' W

W pobliżu

Salinas de Janubio, nazywane również "solnym ogrodem" to saliny usytuowane przy przybrzeżnej lagunie na południowym zachodzie Lanzarote. Ich budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, by zapewnić zapewnić zapas soli potrzebnej do konserwowania poławianych ryb. .Prowadzone są rodzinnie przez trzecie już pokolenie, aktualnie przez Modesto Perdomo Medina. 

Mają powierzchnię 440.000 m2, są największymi salinami na Wyspach Kanaryjskich i należą do największych ekologicznych salin Unii Europejskiej. Uzyskuje się tutaj wysokiej jakości sól tylko dzięki sile lanzaroteńskiego słońca, pracy ręcznej i młynów wodnych, które napędzają pompy wpuszczające do salin oceaniczną wodę.

Zwiedzanie salin podczas pełnej produkcji, czyli w okresie od wiosny do początków jesieni jest niesamowitym spektaklem. Wielkie, białe stożki kontrastują z otaczającymi polami lawy, a intensywne słońce wnosi do krajobrazu różową poświatę.

Teren salin objęty jest ochroną ze względu na znaczenie naukowe, jest na liście Dóbr Kultury w kategoriach "Pomnik" i "Strefa Paleontologiczna", należy także do obszarów Natura 2000. 

Saliny Salinas de Janubio produkują rocznie ok. 2000 ton soli, historycznie ich optymalna produkcja dochodziła do 10.000 ton. 

 

Zwiedzanie salin

Saliny zwiedza się bezpłatnie. W mieszczącej się w odrestaurowanym budynku solnej winiarni (Bodega de Sal) czynnej od 7:00 do 14:30 warto zaopatrzyć się w zapas soli, który wystarczy nam do następnego urlopu na Lanzarote.

Szczególnie rekomendowana jest produkowana od 2012 roku "Flor de Sal", czyli "Kwiat Soli", pozyskiwana z pierwszej warstwy powierzchni solanki, o mniej słonym smaku i dużej zawartości jodu. Pudełko tej cenionej przez szefów kuchni soli będzie praktyczną pamiątką lub delikatesowym, a jednocześnie niedrogim upominkiem z wakacji dla osoby lubiącej gotować. 

Do salin prowadzi boczna, asfaltowa droga znajdująca się przy LZ-703 wiodącej do wioski El Golfo.

  • Salinas de Janubio, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Salinas de Janubio, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
  • Salinas de Janubio, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Lanzarote poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.