Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Lanzarote >> Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia)

Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia)
Lanzarote,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Lanzarote


KWX

Yaiza

Współrzędne GPS

29.00828 N,-13.74989 W
29°0.497' N,13°44.994' W

W pobliżu

Park Narodowy Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya) na Lanzarote, nazywany także "Górami Ognia", odwiedzany przez ponad 1,5 miliona osób rocznie, ustanowiony w 1974 r. na obszarach erupcji mających miejsce między XVII a XIX wiekiem, reprezentuje najlepsze na skalę Makaronezji systemy przyrodnicze pochodzenia wulkanicznego. Tu miały miejsce najistotniejsze w historii ludzkości wybuchy wulkanów pod względem czasu trwania i rozległości. Obszar chroniony, w którym wystąpiły najważniejsze erupcje, obejmuje 51km2 z 174km2 wulkanicznych krajobrazów. Po ostatnim wybuchu, który miał miejsce w 1824 roku, pozostały odczuwalne na terenie Parku anomalia geotermiczne, gdzie temperatura na 13 m pod powierzchnią ze względu na obecną tam magmę potrafi sięgać 610 °C.

Odwiedzający Park Narodowy Timanfaya może doświadczyć tych zjawisk w El Islote de Hilario, miejscu nazwanym tak na pamiątkę mieszkającego tam legendarnego pustelnika, który żalił się w swoich zapiskach, że na płomieniach posadzone przez niego drzewo figowe nie chce owocować. Dla współczesnych wysoka temperatura w tym miejscu stanowi zaletę – restauracja dysponuje wulkanicznym grillem nie wymagającym żadnego paliwa. Pracownicy parku ku uciesze odwiedzających wlewając wodę do dziur w ziemi powodują uruchamiania gejzerów, siano wrzucone między skały samo się zapala. Ale uwaga - opierając się o niewinnie wyglądający, kamienny murek można nieopatrznie się oparzyć!

Krajobraz tego miejsca do tego stopnia przypomina Marsa, że stanowi niejednokrotnie stanowiło ono teren treningów w zakresie badania geologii odbywanych przez astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Co więcej, NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) nazwała "Timanfaya" obszar Czerwonej Planety, na którym w dniu 18 lutego 2021 ma wylądować rower-robot Perseverance. 

Zwiedzanie Parku Narodowego Timanfaya

14-kilometrowy obszar parku, w którym miały miejsce główne erupcje, został przystosowany do zwiedzania i nazwany "Ruta de los volcanes", czyli "Szlak wulkanów". Szlak zaprojektowali w 1968 r César Manrique i Jesús Soto. Odwiedzający podziwiają krajobraz parku z autokaru zaopatrzonego w nagrania w języku hiszpańskim, angielskim i niemieckim, które objaśniają mijane zjawiska. Jedzie się bardzo krętą drogą przez pola lawy, która przykryła istniejące tam kiedyś wioski. Kierowca zatrzymuje autokar w miejscach omawianych w nagraniach, lecz nie wysiada się z autobusu, można tylko zrobić zdjęcia przez szybę.

Po trwającym ok. 45 minut zwiedzaniu z autobusu warto obejrzeć:

 • pokazy zjawisk geotermicznych prowadzone w Islote de Hilario przez umundurowanego pracownika (tuż przy restauracji)
 • restaurację z wulkanicznym grillem.

Parkowym autobusem można przejechać na podstawie jednego biletu tylko raz, natomiast nie ma ograniczeń co do czasu przebywania na terenie Islote de Hilario. 

Nie ma możliwości zwiedzania Parku Narodowego Timanfaya na własną rękę. Po jego terenie nie można poruszać się wynajętym samochodem, ani pieszo, za wyjątkiem:

 • przebywania na drogach dojazdowych wiodących przez teren Parku (nie wolno schodzić z asfaltu)
 • poruszania się po pieszym szlaku Ruta del Litoral (Trasa Przybrzeżna) - szlak nr 10 wiodący z miejscowości El Golfo do Playa de La Madera, długość 12 km w jedną stronę,  czas potrzebny na przejście 4 h 30 min. Mimo, że różnica wysokości na tej trasie oscyluje w okolicach zaledwie 100 m, jej poziom trudności określany jest jako średni lub wysoki ze względu na jej długość, brak oznaczeń i surowość terenu.  Idzie się po kamieniach, a jakikolwiek upadek na leżące po obu stronach ścieżki lawowe kamienie grozi zranieniem o ich ostre krawędzie. Dlatego też sugerujemy raczej przejść tę trasę pod opieką doświadczonego przewodnika (szczegóły w ramce poniżej).

 

Dojazd do Parku Narodowego Timanfaya

Do Parku nie da się niestety dojechać transportem publicznym. Konieczne jest wynajęcie samochodu.

Osoby zwiedzające wyspę na własną rękę dojeżdżają z drogi LZ-67 do LZ-602, przy wjeździe na którą znajduje się punkt sprzedaży biletów do Parku Narodowego Timanfaya. Następnie podjeżdża się ok. 1,5 km do Islote de Hilario, gdzie trzeba przesiąść się do autobusu udostępnianego przez administratora Parku. 

Turyści korzystający z wycieczek fakultatywnych sprzedawanych przez biura podróży nie przesiadają się do autobusu Parku, tylko przejeżdżają Szlak Wulkanów tym samym autokarem, którym przyjechali z hoteli, a informacje na temat oglądanych zjawisk przekazuje im ich przewodnik. 

 

Ceny biletów do Parku Narodowego Timanfaya

Ceny biletów: dorośli 9 EUR, dzieci (7-12 lat) 4,50 EUR obejmują zwiedzanie autobusem. 

Sugerujemy nabyć za 30EUR karnet umożliwiający wstęp do 6 lanzaroteńskich Centrów Kultury, Sztuki i Turystyki (Timanfaya - Montañas del Fuego, Jameos del Agua, Cueva de los Verdes, Jardín de Cactus, Mirador del Río, Museo Internacional Arte Contemporraneo). Jeśli kupiliśmy karnet w którymś z w/w miejsc, wystarczy go pokazać przy wjeździe do Parku. 

 

Godziny otwarcia Parku Narodowego Timanfaya

Godziny otwarcia: 09:00 - 17:45. 

Ostatni autobus Ruta de los Volcanes:17:00

W okresie letnim (1 lipca – 30 września) 09:00 -18:45, ostatni autobus o godz. 18:00. W wysokim sezonie (wakacje, ferie, długi weekendy, święta, kanaryjski karnawał) przed południem przyjeżdża dużo wycieczek zorganizowanych - żeby uniknąć tłoku lepiej wybrać się w godzinach od 15:00 do 17:45 lub przyjechać na 9 rano.

Restauracja "El Diablo" 12:00 - 15:45, w lecie do 16:45, poza daniami z wulkanicznego grilla podaje tradycyjne potrawy kanaryjskie.

Sklep z pamiątkami czynny jest od 9:00 do 16:50, w lecie do do 17:50.

Echadero del los camellos przejażdżki na wielbłądach przez pola lawy organizowane na terenie parku przez Urząd Miasta Yaiza.

Godz. 9:00 – 16:00, koszt 12EUR za 2 osoby, ok. 20 minut

Doskonałą okazją dokładniejszego poznania walorów Parku Narodowego Timanfaya jest udział w bezpłatnych wycieczkach organizowanych przez administrację Parku.

Ze względu na szczególną delikatność ekosystemów Parku oraz konieczność zapewnienia maksymalnej ochrony zachodzącym tam procesom, wycieczki odbywają się rzadko i w małych, 8-10 osobowych grupach podzielonych na hiszpańsko- i anglojęzyczne, prowadzą je autoryzowani przewodnicy. Konieczne jest posługiwanie się językiem wybranej grupy.

Miejsce należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem poprzez system rezerwacyjny Parków Narodowych (http://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/usu/html/listado-actividades-oapn.aspx?cen=6), rezerwacja możliwa jest nie wcześniej niż na dwa miesiące przez wycieczką. 

Żadna z tras bezpłatnych wycieczek nie przebiega w obszarze zwiedzanym z autokaru (Szlak Wulkanów). Trasy piesze zostały wyznaczone w nieco odmiennym terenie, nie należy ich traktować jako zamiennik, lecz jako uzupełnienie przejazdu autokarem przez najważniejszy obszar Parku. 

 

Dostępne są wycieczki:

RUTA DE TERMESANA: 3 km, ok. 3 godz., od 16 lat, poziom trudności – niski

Umożliwia poznanie wulkanu i przybliża kulturę Lanzarote podczas okresu erupcyjnego 1730 – 1736, pokazuje, jak człowiek potrafił dostosować swój sposób życia do skutków tak wielkiej katastrofy.

 • osoby niepełnoletnie tylko w towarzystwie dorosłych
 • konieczne sportowe, pełne obuwie bez obcasów
 • zbiórka: Centro de Visitantes e Interpretación de Mancha Blanca 15 minut przed zarezerwowaną godziną; należy okazać dokument tożsamości i numer zezwolenia wygenerowany przez system rezerwacji online

 

RUTA DEL LITORAL (szlak przybrzeżny) ok. 3 godz., od 16 lat, poziom trudności – średni

Wiedzie miejscami, w których lawa wpadała do oceanu podczas erupcji mających miejsce w XVII i XIX wieku. Pozwala na poznanie, w jaki sposób uformowała się poszarpana linii brzegowa Parku Narodowego Timanfaya i jak odradzała się całkowicie wówczas zniszczona przyroda.

 • osoby niepełnoletnie tylko w towarzystwie dorosłych
 • konieczne pełne buty trekkingowe oraz woda lub napoje izotoniczne
 • zbiórka: APARCAMIENTO NORTE DEL PUEBLO DEL GOLFO (junto al parque infantil), czyli parking północny w miejscowości El Golfo, obok placu zabaw, 15 minut przed zarezerwowaną godziną; należy okazać dokument tożsamości i numer zezwolenia wygenerowany przez system rezerwacji online

 

RUTA DEL LITORAL CORTA (krótsza wersja szlaku przybrzeżnego) ok. 3 godz., od 16 lat, średni poziom trudności

 • osoby niepełnoletnie tylko w towarzystwie dorosłych
 • konieczne pełne buty trekkingowe oraz woda lub napoje izotoniczne
 • zbiórka: Centro de Visitantes e Interpretacion Mancha Blanca 15 minut przed zarezerwowaną godziną; należy okazać dokument tożsamości i numer zezwolenia wygenerowany przez system rezerwacji online

 

RUTA DE TREMESANA CIRCULAR (okrężna wersja szlaku Ruta de Tremesana) ok. 3 godz., od 16 lat, niski poziom trudności

 • osoby niepełnoletnie tylko w towarzystwie dorosłych
 • wymagane pełne obuwie sportowe, bez obcasów
 • miejsce zbiórki: PLAZA DE LOS REMEDIOS S/N. w miejscowości Yaiza 15 minut przed godziną na potwierdzeniu rezerwacji, które wraz z dokumentem tożsamości należy okazać na miejscu zbiórki.

 

Na wszystkie wycieczki zaleca się wygodne ubranie oraz zabranie ze sobą nakrycia głowy, kremów z filtrem oraz wody do picia.

 

 • Timanfaya - zdjęcie od Wojtka
 • Timanfaya - zdjęcie od Wojtka
 • Timanfaya - zdjęcie od Wojtka
 • Timanfaya - zdjęcie od Wojtka
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie
 • Park Narodowy Timanfaya (Góry Ognia), Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Lanzarote poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2022 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.