Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> El Hierro

El Hierro

El Hierro
Powierzchnia:268,71km2
Długość wybrzeża:107,5 km
Zaludnienie:10.587 (2015 r.)
Gęstość zaludnienia:39,4 mieszkańców/km2
Najwyższy szczyt:Malpaso 1.501 m
Stolica: Valverde

El Hierro (czyt. el jerro) od zawsze otaczała mgiełka tajemnicy. Gdy w drugim wieku naszej ery Ptolemeusz wyznaczył na Punta de Orchilla, zachodnim krańcu wyspy El Hierro, Południk Zerowy, aż do późnego średniowiecza panowała opinia, że w miejscu tym Atlantyk wpada do przepaści pociągając za sobą wszystkie statki. Krzysztof Kolumb przepływając obok wyspy podczas swojej drugiej wyprawy do Ameryki w 1493 r., nazwał to miejsce w dzienniku pokładowym "ostatnim widocznym znakiem europejskiego świata". W 1906 roku podczas pierwszej podróży dworu królewskiego po Wyspach Kanaryjskich pradziadek obecnie panującego króla Hiszpanii Felipe VI, Alfonso XIII, widząc jak dryfuje po wzburzonym oceanie szalupa z królewską orkiestrą, zdecydował się wrócić na swój okręt, mimo iż na wyspie wszystko było przygotowane na uroczyste powitanie monarchy.

Podczas wojny domowej w Hiszpanii wyspa El Hierro była miejscem zesłań opozycjonistów.

Na El Hierro nie ma dużych kompleksów wypoczynkowych ani wczasów all inclusive. Ci z niewielu turystów, którzy przyjeżdżają każdego roku w poszukiwaniu ciszy i samotności na najmniejszą z siedmiu głównych Wysp Kanaryjskich już po przejechaniu stu metrów ze zdziwieniem odkrywają ciągłe kontrasty zróżnicowanych krajobrazów: sosnowe lasy przechodzą w pola zastygłej lawy przeplatane soczyście zielonymi łąkami i migdałowymi sadami, nad którymi górują wulkaniczne stożki, a majestatyczne klify otaczają romantyczne zatoczki z naturalnymi basenami zachęcającymi do kąpieli nawet w styczniu. Uprawiane w dolinie El Golfo oblewanej intensywnymi promieniami zachodniego słońca ananasy mają opinię najsmaczniejszych na Wyspach Kanaryjskich, słynne są także hierreńskie serniki wypiekane z koziego sera w rodzinnej cukierni już od 1900 roku, a hierreńscy tancerze w biało-czerwonych strojach i kolorowych czapkach zapraszani są do ubarwiania wielu większych fiest na innych wyspach. Rezerwat Morski Mar de Las Calmas obejmujący ochroną wody otaczające rybacką miejscowość La Restinga oddaloną o ok. 2 km od miejsca podwodnego wybuchu najmłodszego kanaryjskiego wulkanu (październik 2011) uważany jest za najlepsze miejsce na archipelagu do uprawiania nurkowania.

El Hierro to najbardziej ekologiczna ze wszystkich wysp archipelagu i rozwijająca się w sposób zrównoważony, taki charakter ma też tutejsza turystyka. Zacisznie i widokowo położone, nieduże hoteliki oraz domki i apartamenty wynajmowane turystom cechuje bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Rolniczy charakter wyspy sprzyja niewielkiemu ruchowi drogowemu, a kuchnia z lokalnych produktów i świeżo złowionych ryb jest wyjątkowo smaczna. Dominuje tu tradycyjna zabudowa jednorodzinna, a wysokość większości budynków nie przekracza dwóch pięter.

22 stycznia 2000 roku UNESCO ogłosiło całą wyspę El Hierro rezerwatem biosfery. Od 1986 roku mieszkańcom wyspy udało się odeprzeć wiele prób zainstalowania na niej radaru wojskowego. Dzięki centrali wodno-wiatrowej, którą uruchomiono w czerwcu 2014 r., El Hierro stała się pierwszą wyspą w Europie wykorzystującą wyłącznie energie odnawialne oraz pierwszą niezależną energetycznie wyspą świata.

W marcu 2013 zainaugurowano na El Hierro uruchomienie sieci Wi-fi, dzięki której El Hierro stała się pierwszą na świecie wyspą z bezpłatnym dostępem do internetu na niemal całym obszarze, czym zasłużyła sobie na nadany jej przydomek "Smart Island" (od słowa smartphone). Zainstalowano 26 punktów dostępu do sieci w lokalizacjach: Sabinosa, Pozo de La Salud, Faro de Orchilla, Erese, Echedo, Puerto de La Estaca, La Maceta, Guarazoca, Drzewo Garoé, Tacorón, El Mocanal, El Morcillo, San Andrés, Pozo de Las Calcosas, Cruz de Los Reyes, Isora, Mirador de Isora , El Julan, La Restinga, Ermita de Los Reyes, Mirador de Bascos, Las Puntas, El Sabinar, Mirador de Las Playas, Ecomuseo de Guinea-Lagartario i na lotnisku. Przy instalowaniu nadajników zadbano, by nie zakłócały one krajobrazu wyspy.

Kolejną inicjatywą ekologiczną El Hierro było stworzenie możliwości zwiedzania wyspy na wspomaganych elektrycznie rowerach udostępnianych przez tutejszych organizatorów turystyki rowerowej. W planach pojawił się także pomysł zastąpienia wszystkich tradycyjnych samochodów autami o napędzie elektrycznym. Na drogach wyspy pojawiły się już pierwsze takie pojazdy i trzy punkty, w których można je nieodpłatnie zasilać energią wiatrową.

W 2014 r. UNESCO doceniając bogactwo geologiczne wyspy oraz lokalne programy związane z ochroną środowiska ogłosiło El Hierro mianem "Geoparku".

Podróżnik odwiedzający tę wyspę może za symboliczną opłatą 9,90 EUR stać się dumnym posiadaczem wydawanego tam "Paszportu El Hierro" uprawniającego do zwiedzenia wszystkich publicznych muzeów wyspy m.in. objaśniających etnografię, historię, geologię, przyrodę i wulkanologię wyspy.

Nasz przewodnik po El Hierro to już ponad 140 obiektów i 400 zdjęć!

El Hierro - prognoza pogody dla wybranych plaż:

Śr 12 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
26°C
Woda
23°C
Cz 13 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
despejado
Powietrze
26°C
Woda
23°C
Śr 12 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
muy nuboso
Powietrze
24°C
Woda
23°C
Cz 13 czerwca
Rano
nuboso
Po południu
despejado
Powietrze
24°C
Woda
23°C

Źródło: AEMET

Wiadomości z El Hierro

1 sierpnia 2017

Jeśli jesteś pasjonatem fotografii, lubisz wędrówki i poznawanie nowych ludzi, pojedź z nami w październiku na wyspę El Hierro konkurs fotograficzny El Hierro Fototrek 11 – 14.10.2017.
Więcej…

13 lutego 2017

88 kanaryjskich gmin, prawie tyle karnawałów. Wybierając się na archipelag w lutym lub w marcu koniecznie trzeba zobaczyć któryś z nich. Najbardziej spektakularny, kojarzący się z tym brazylijskim, odbywa się w stolicy Teneryfy, zaraz po nim plasuje się ten celebrowany w Las Palmas de Gran Canaria, ale i te mniej znane mają wiele uroku. Więcej…

15 kwietnia 2015

Aż 9 atrakcji wyspy El Hierro można zwiedzić posługując się „Paszportem El Hierro” dostępnym dla każdego turysty za symboliczną opłatą w wysokości 9,90 EUR dorosły i 4,90 EUR dziecko do 11 roku życia. Ten bezterminowo ważny dokument można uzyskać  w 6 lokalizacjach na wyspie. Więcej…

Galeria zdjęć z El Hierro:

 • El Hierro - tancerze podczas fiesty w Los Mocanes
 • El Hierro - Las Puntas
 • El Hierro - okolice Cala de Tacorón
 • El Hierro - widok z Miradoru de la Peña
 • El Hierro - ananasy rosnące na plantacji w dolinie El Golfo
 • El Hierro - baseny w La Caleta
 • El Hierro - El Golfo - zdjęcie od Darka
 • El Hierro - Charco Azul
 • El Hierro - okolica La Restinga
 • El Hierro - Playa de Arenas Blancas
 • El Hierro - La Restinga
 • El Hierro - okolice Cala de Tacorón
 • El Hierro - Ermita de Los Reyes
 • El Hierro - wulkan w La Dehesa
 • El Hierro - osiołki w okolicy La Restinga
 • El Hierro - trzeciorzędowy las w La Llanía
 • El Hierro - okolice Playa de Arenas Blancas
 • El Hierro - okolice Verodal
 • El Hierro - naturalne baseny La Maceta
 • El Hierro - domek w Las Montañetas
 • El Hierro - jałowiec w El Sabinar

Reklama

Więcej zdjęć znajduje się na stronach poszczególnych atrakcji El Hierro.

Jeśli podoba Ci się El Hierro, poleć tę wyspę swoim znajomym

Dojazd na El Hierro 

Na El Hierro dolecimy w 40 minut lub dopłyniemy w niecałe 3 godziny promem z Teneryfy. Na Teneryfę dolecimy lotem czarterowym lub lotem tanich linii lotniczych z kilku polskich lotnisk. Zapraszamy na naszą stronę, na której zamieszczamy przykłady wakacji na El Hierro obejmujące przelot z Polski na Teneryfę, przelot lub podróż promem z Teneryfy na El Hierro.

Rozkład jazdy promów

Przetarg na obsługę połączeń promowych między Teneryfą a El Hierro do 2017 roku wygrała Caflaja S.L., firma-córka armatora Naviera Armas. Linię obsługuje szybki prom Volcan de Tirajana. Promy są duże i wygodne, znajdują się na nich restauracje samoobsługowa i kawiarnie z przystępnymi cenami oraz kącik zabaw dla dzieci.

Bilety w jedną stronę bez promocji kosztują od 44,50 EUR.

Armator zapewnia bezpłatne połączenie autobusowe na trasie Santa Cruz de Tenerife – Los Cristianos – Santa Cruz de Tenerife, na które bilet trzeba zarezerwować przy zakupie biletu promowego.

  PonWt ŚrCzPt SobNd
WypłynięcieLos Cristianos (Tenerife) 17:3017:307:55, 20:1517:3017:30x19:30
PrzypłynięciePuerto de La Estaca (El Hierro) 20:1520:1510:30, 22:4520:1520:15x22:25

  PonWt ŚrCzPt SobNd
WypłynięciePuerto de La Estaca (El Hierro) 7:0014:004:30, 16:3014:0014:00x16:00
PrzypłynięcieLos Cristianos (Tenerife) 9:4516:45 7:15, 19:0016:4516:45x18:30

Stan informacji na dzień 8.08.2017. Przed zaplanowaniem podróży należy sprawdzić rozkład wypłynięć na stronie armatora (www.navieraarmas.com).

Samolot

Na małe, ładne lotnisko w Valverde latają z innych wysp samoloty kanaryjskich linii lotniczych, wielokrotnego laureata konkursów na najlepsze linie regionalne Europy, Binter Canarias (www.bintercanarias.com). W trakcie lotu można podziwiać widok najwyższego szczytu Teneryfy, El Teide.

Loty bezpośrednie:

 • Tenerife Norte - El Hierro: 40 minut lotu, kilka połączeń dziennie, od 36 EUR.
 • Gran Canaria - El Hierro: 50 minut lotu, bilety w promocyjnej cenie od ok.74,-EUR w 1 stronę.
 • Z La Palmy, Lanzarote i Fuerteventury można polecieć na El Hierro z przesiadką na Teneryfie lub Gran Canarii.

Od 18 sierpnia loty z Teneryfy na El Hierro uruchomiła także druga, młodsza kanaryjska linia lotnicza Canaryfly. W promocji ogłoszonej do 15 sierpnia 2017 bilet można zakupić w promocyjnej cenie od 40,- EUR za bilet tam i z powrotem, bagaż rejestrowany w cenie biletu. Przewoźnik oferuje jedno połączenie dziennie w godzinach 16:10-16:50, powrót 17:10 - 17:50.

Więcej

Najważniejsze atrakcje El Hierro

Koniecznie odwiedź

El Hierro i inne Wyspy Kanaryjskie na Facebooku

Szukaj hoteli na El Hierro:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.