Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Najlepsze plaże Wysp Kanaryjskich

Najlepsze plaże Wysp Kanaryjskich według programu Błękitna Flaga 2016

30 listopada 2016

Zastanawiacie się, na którą z plaż Wysp Kanaryjskich najlepiej wybrać się z małym dzieckiem lub z osobą z ograniczeniami w poruszaniu się? Poszukujecie miejsca na wakacje, gdzie się czuli bezpiecznie w wodzie pod opieką ratownika? Preferujecie wypoczywać na plaży zaopatrzonej w prysznice, przebieralnie i toalety? Potrzeby nawet najbardziej wymagającego plażowicza spełnią najlepsze plaże Wysp Kanaryjskich posiadające oznaczenie Błękitnej Flagi. W czerwcu tego roku przyozdobiło Wyspy Kanaryjskie aż 45 takich wyróżnień.

 

Co to jest Błękitna Flaga i co oznacza jej obecność na plaży?

Błękitna Flaga to system certyfikacji jakości środowiska,  a zarazem wyróżnienie stworzone w 1987 roku. Przyznawane jest ono corocznie spełniającym określone kryteria plażom i portom przez Fundację na Rzecz Edukacji Ekologicznej FEE zrzeszającą 74 organizacje. Zgłaszane przez administracje gmin plaże i porty podlegają okresowym ocenom na zachowanie wyśrubowanych norm. Ocenia się czystość, poziom warunków sanitarnych, bezpieczeństwa, informacji i zarządzania ochroną środowiska.  W Hiszpanii certyfikacja Błękitna Flaga administrowana jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Środowiskowej i Konsumenckiej AEDAC.

Błękitna Flaga jest nagrodą dla 26 kanaryjskich gmin za wysiłki włożone w ciągu całego roku w utrzymanie czystości i infrastruktury. Należały do nich takie działania, jak czyszczenie dna morskiego i wybrzeża, kontrole wody, edukacja mieszkańców odnośnie ochrony środowiska i recyclingu. Zapewniono także dyżury ratowników oraz podjazdy na plażę dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się oraz rodzin z dziećmi w wózkach.

Dlaczego warto wybrać plażę z Błękitną Flagą?

Dla odwiedzających region  Wysp Kanaryjskich turystów niebieska bandera stanowi  wskazówkę pomocną w wyborze miejsca na wypoczynek nad oceanem i gwarancję:

  • czystości wody i  piasku,
  • bezpieczeństwa
  • dostępności dla rodzin z małymi dziećmi i osób z ograniczeniami w poruszaniu się
  • wysokiego poziomu plażowej infrastruktury, takiej jak toalety, przebieralnie, prysznice, parking, panele informacyjne z planem plaży i wskazaniem godzin dyżurów ratownika.

Należy przy tym mieć świadomość, że w przypadku plaż położonych poza miejscowościami wypoczynkowymi niektóre z udogodnień mogą być dostępne tylko w sezonie letnim (np. dyżury ratownika czy wolontariuszy Czerwonego Krzyża).

Najlepsze plaże Wysp Kanaryjskich

W tym roku jedna na sześć Błękitnych Flag na świecie przypada na plaże Hiszpanii.  Prawie 8%  z nich znajduje się na terytorium Autonomicznej Wspólnoty Wysp Kanaryjskich. Uzyskała ona w 2016 roku 4 Błękitne Flagi więcej dla swoich plaż niż w roku ubiegłym.

Prowincja Las Palmas de Gran Canaria obejmująca wyspy Lanzarote, Fuertevetura i Gran Canaria otrzymała 24 Błękitne Flagi. Na prowincję Santa Cruz de Tenerife, w której skład wchodzą wyspy Teneryfa, La Gomera, La Palma i El Hierro, przypada natomiast 21 niebieskich bander.

Poniżej omówimy w skrócie walory wyróżnionych plaż.  Wskażemy także, w których miejscowościach i regionach się znajdują oraz zamieścimy fotografie najatrakcyjniejszych z nich.

 

 

Najlepsze plaże Teneryfy

 

Największa z Wysp Kanaryjskich wiedzie w tym roku prym pod względem liczby nagrodzonych plaż i jest ich 15. To aż 4 więcej niż w roku ubiegłym. Jednocześnie wyspie udało się utrzymać wszystkie ubiegłoroczne 11 bander. W związku z powyższym Teneryfa wyprzedziła rywalizującą z nią w wielu aspektach Gran Canarię o 3 oczka 🙂

Wystarczy przejechać jedynie  7 km z lotniska, by poopalać się na jednej z dwóch laureatek. Znajdują się w niewielkiej miejscowości letniskowej El Medano należącej do gminy Granadilla de Abona. Plaża El Medano ciągnąca się od promenady w El Medano aż do charakterystycznego stożka wulkanicznego Montaña Roja jest jedną z najdłuższych plaż Teneryfy. Jest także jedną z niewielu na tej wyspie plaż o jasnym piasku, który nie znalazł się w tym miejscu w wyniku działań człowieka. Udając się na spacer w przeciwną stronę zobaczymy mającą formę chronionej przed przypływami zatoczki o długości ok. 150 m plażę La Jaquita, również o jasnym piasku.

Kolejne najlepsze plaże Wysp Kanaryjskich znajdują się w oddalonym o ok. 17 km na zachód od lotniska portowym mieście Los Cristianos i przylegającym do niego największym kurorcie Teneryfy, Playa de Las Americas. Obie miejscowości należą do gminy Arona.  Tuż przy porcie położona jest szeroka na 80 m i długa na 345 m Playa Los Cristianos. Ma ona  złoty piasek i spokojną, ciepłą wodę nawet zimą. Otoczona jest deptakiem z licznymi restauracjami, sklepami, dyskotekami, klubami, barami i oczywiście hotelami i kompleksami apartamentów turystycznych.  Doskonałą turystyczną infrastrukturą cechują się również okolice plaż wyróżnionych w Playa de Las Americas, Playa Las Vistas,  Playa Troya I i II. 

 

Playa Los Cristianos

Plaża Playa Los Cristianos o złocistym piasku i ciepłej wodzie nawet zimą

 

 

Sąsiadujący z Playa de Las Americas nieco spokojniejszy resort Costa Adeje leżący na obszarze gminy Adeje również może poszczycić się trzema plażowymi „perełkami”. Na położonych tam plażach  Torviscas, Fañabé i El Duque odpowiednie miejsca do kąpieli znajdą zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i zwolennicy sportów wodnych.  Wzdłuż tego odcinka wybrzeża znajdziemy bazy sprzętu sportowego. Biegnąca przez oba kurorty promenada bez barier i dostępność plażowych amfibii ułatwi  korzystanie z uroków oceanu każdemu, bez względu na wiek i sprawność. Ponadto w tych okolicach uplasowało się  najwięcej luksusowych hoteli 4 i 5-gwiazdkowych na Teneryfie.

 

Playa del Duque

Płytka przy brzegu i osłonięta falochronem plaża Playa del Duque stwarza idealne warunki do kąpieli z małymi dziećmi

 

 

Piąty rok z rzędu błękitna bandera zostanie powieszona przy promenadzie plaży Playa San Juan. Znajduje się ona obok małego portu rybackiego w miejscowości o tej samej nazwie. Przynależy do gminy Guia de Isora na południowo-zachodnim wybrzeżu Teneryfy. Ta kameralna plaża oddalona od dużych hoteli jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów.  Jest to zasługą również dobrych restauracji, które, uplasowane przy deptaku, serwują w przystępnych cenach świeżo złowione ryby i owoce morza.

 

Playa San Juan

Złocisty piasek i spokojna woda plaży Playa San Juan na południowym zachodzie Teneryfy

 

 

Jeszcze dalej na zachód, na terenie gminy Santiago del Teide, znajduje się Playa de La Arena. Jej wulkaniczny  piasek ma kolor ciemnego grafitu. Jest ona jedną z atrakcji spokojnej, niedużej miejscowości Puerto de Santiago. Do atutów tego fragmentu wybrzeża Teneryfy zaliczają się również spektakularne zachody słońca z widokiem na wyspę La Gomera oraz formacje skalne, których zakamarki przyciągają faunę morską i oddających się jej obserwacji licznych amatorów snorkelingu.

 

Jedną z najlepiej zagospodarowanych plaż na północnym wybrzeżu Teneryfy jest popularna wśród surferów Playa del Socorro w gminie Los Realejos. Ta gmina otrzymała również wyróżnienie Ośrodka Błękitnej Flagi dla placówki informacyjnej Aula de la Naturaleza Rambla de Castro. Oznaczenia Ośrodka Błękitnej Flagi przyznaje się centrom prowadzącym edukację z zakresie środowiska przybrzeżnego, zrównoważonego rozwoju oraz systemu certyfikacji Błękitna Flaga).

Będący turystycznym centrum północy wyspy Puerto de La Cruz powtórzył  ubiegłoroczne niebieskie bandery.  Dotyczą one znajdującej się tuż przy starówce maleńkiej plaży Playa San Telmo oraz rozciągającej się na około 630 m plaży Playa Jardin. Ta druga składa się z trzech zaopatrzonych w falochrony zatoczek i sąsiaduje z parkiem tematycznym Loro Parque. Otaczają ją ogrody z egzotyczną  roślinnością, wodospadem, skałami wulkanicznymi, małymi naturalnymi basenami i strefami wypoczynku.  Obok kompleksu wypoczynkowego Costa Martianez i bulwaru San Telmo są one jednym z trzech dzieł, którymi wybitny architekt z Lanzarote,  César Manrique, uświetnił ten należący do  najatrakcyjniejszych kurortów Teneryfy.

 

Playa Jardin

Playa Jardin w Puerto de La Cruz na Teneryfie, której otoczenie zostało zaadaptowane przez Cesara Manrique

 

 

Playa de La Arena w Mesa del Mar, główna plaża gminy Tacoronte – to jedyna plaża północy Teneryfy, która otrzymała wyróżnienie aż 13 razy w ciągu ostatnich 15 lat. Wyjątkiem był ubiegły rok, gdy była zamknięta ze względu na przeprowadzanie tam prace zabezpieczające otaczające ją zbocza przed osuwaniem się kamieni. Warto podkreślić, że w okresie letnim wyposażenie Playa del La Arena obejmuje także amfibię.

Wybierając się na tę oferującą przy sprzyjających warunkach pogodowych widoki na wulkan El Teide plażę o spokojnej wodzie trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności na prowadzącej do niej krętej drodze dojazdowej.

 

Playa de La Arena w Mesa del Mar

Playa de La Arena w Mesa del Mar na Teneryfie i otaczające ją zazielenione klify

 

 

Kąpieliskiem położonym najdalej na wschodzie Teneryfy z Błękitną Flagą są naturalne baseny Bajamar w miejscowości o tej samej nazwie należącej do gminy  San Cristobal de La Laguna.

 

 Najlepsze plaże Gran Canarii

 

Przodująca pod względem uzyskanych bander w 2015, ta szczycąca się większymi połaciami wybrzeża usłanego przez naturę białym piaskiem okrągła sąsiadka Teneryfy miała niestety dużo mniej szczęścia podczas ostatniego rozdania wyróżnień 🙁 . Po zdjęciu jednej ubiegłorocznej bandery, którą straciła w tym roku plaża El Confital w Las Palmas de Gran Canaria,  wyspa ze swoimi 12 flagami plasuje się w tym roku na drugim miejscu pod względem liczby plażowych wyróżnień.

 

Królowa miejskich plaż Wysp Kanaryjskich

Królową plaż jest na Gran Canarii bez wątpienia Playa de Las Canteras w Las Palmas de Gran Canaria. Jest to jedna z najbardziej cenionych plaż miejskich na skalę całej Hiszpanii. Poza Błękitną Flagą corocznie od 2013 roku jako jedyna plaża Wysp Kanaryjskich uzyskuje ona Certyfikat „Q” Jakości Turystycznej. Wyróżnienie to jest  przyznawane przez Instytut Hiszpańskiej Jakości Turystycznej (ICTE). Audytowi w tym przypadku podlegają poszanowanie walorów środowiska i zrównoważonych ekosystemów oraz profesjonalizm zapewnianych usług.  Oceania się między innymi ratownictwo i pierwszą pomoc, informacje dla mieszkańców i turystów, utrzymanie czystości, selektywną zbiórkę odpadów, wyposażenie w leżaki, parasole, prysznice i toalety oraz dostosowanie do potrzeb osób o ograniczeniach w poruszaniu się.

Poza wymienionymi wyróżnieniami plaża Las Canteras posiada odnawiany corocznie od 2004 r Certyfikat Zarządzania Środowiskowego. Dotyczy on zgodności z normą ISO 14001 o ochronie środowiska przy jego użytkowaniu społecznym i ekonomicznym.

To kąpielisko jest też  corocznie sprawdzane pod kątem zapewnienia równych możliwości korzystania z jego walorów oraz wygodnego dostępu do wody i infrastruktury bez względu na wiek, sprawność i stan zdrowia. O pozytywnym przejściu audytów świadczy posiadany od 2010 roku Certyfikat Uniwersalnej Dostępności. 

Na podstawie normy UNE 170001 ocenia się także profesjonalizm świadczonej na tej plaży, oczywiście nieodpłatnie, usługi kąpieli wspomaganej przy wykorzystaniu dostępnych amfibii. Bada się jakość wyposażenia pomocniczego, funkcjonalność strefy z podjazdem, prysznicem, toaletą i zacienioną strefą wypoczynku przeznaczonej dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Miejsce takie znajduje się się przy wejściu na deptak z ulicy Thomas Miller. Nie ulega więc wątpliwości, że plaża Las Canteras jest najlepszą plażą na Wyspach Kanaryjskich pod względem oferowanych udogodnień.

 

Playa de Las Canteras

Stanowisko dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się na plaży Las Canteras w Las Palmas de Gran Canaria

 

 

Atrakcyjne dzięki bliskości kolonialnych miast północne wybrzeże Gran Canarii zachęca zwiedzających do zrobienia sobie zasłużonej przerwy na kąpiel  w Atlantyku szczególnie na odcinku należącym do gminy Arucas. Leżąca na wybrzeżu Costa Bañaderos plaża Playa de El Puertillo pamięta czasy, gdy miejsce to było znaczącym portem pasażersko-handlowym. Dziś na piasku koloru brunatnego pozostały nieliczne rybackie łódki zaopatrujące działające tu w sezonie restauracje. Wśród mieszkańców miasta Arucas słynącego z fabryki rumu Ron Arehucas w letnich miesiącach popularne są także trzy  baseny naturalne Los Charcones znajdujące się w odległości krótkiego spaceru od El Puertillo.

Kierując się na południe od stolicy Gran Canarii aż trzy wyróżnione plaże zobaczymy u wybrzeży gminy Telde. Należą do nich plaża Playa Hoya del Pozo oraz sąsiadujące ze sobą 600-metrowa plaża Playa Melenara i Plaża Playa Salinetas o długości 300 m, obie o melanżach koloru piasku i z serwisem wypożyczania leżaków.

 

Turystyczne południe wyspy leżące w granicach gminy San Bartolome de Tirajana charakteryzujące się wybrzeżem o długości 32 km zachowało wszystkie ubiegłoroczne cztery bandery. Jedną z nich jest plaża Playa San Augustin o długości 670 m i piasku koloru żółtego. Leży ona w bardzo spokojnej miejscowości o tej samej nazwie mogącej się poszczycić największym na skalę Europy centrum talasoterapii. Osoby poszukujące hotelu w spokojniejszych regionach południa mogą się zdecydować również na okolice plaży Playa de las Meloneras. Tam w pobliżu pola golfowego ulokowały się hotele 4* i 5* należące do najlepszych na wyspie. Znajduje się tam też centrum handlowe z barami i restauracjami. Przybrzeżna promenada łączy to miejsce z latarnią morską w sąsiednim kurorcie Maspalomas.

 

Playa Meloneras

Zimowy wieczór na plaży Playa Meloneras na południu Gran Canarii

 

 

Miejscowości Maspalomas i Playa del Ingles należące do najczęściej odwiedzanych wybrzeży Europy i stanowiące największe centrum turystyczne Gran Canarii  mogą się poszczycić również najobszerniejszymi areałami złocistego piasku na tej wyspie. Rozciągająca się na długości ok. 2,7 km od latarni morskiej  do małego przylądku Punta de Maspalomas plaża Playa Maspalomas leży w obszarze Rezerwatu Przyrody Wydm Maspalomas. Ma on powierzchnię 403 ha, mieści również jeziorko z oceaniczną wodą i palmowy gaj.

Zadbaną i bogatą infrastrukturę turystyczną okolic uzupełnia znajdujące się przy Avenida de Tirajanas wyróżnione odznaką Błękitnego Ośrodka centrum informacyjne  Centro de Interpretación Reserva Natural de las Dunas de Maspalomas.  Warto do niego wstąpić przed wycieczką do rezerwatu.

Jeszcze dłuższa, ponad 2,8 kilometrowa plaża Playa del Inglés Błękitną Flagę wciąga na maszt corocznie już od 1988 roku. Ta plaża o bardzo spokojnej wodzie sąsiaduje z pasażem z barami i restauracjami oraz ponad 2-kilometrową promenadą oferującą spektakularne widoki na wydmy. Można tutaj pograć w siatkówkę i piłkę nożną plażową, posurfować na desce, popływać motorówką, spróbować parażeglarstwa lub flyboard albo popalać się bez kostiumu kąpielowego w strefie dla naturystów. Liczne kluby i dyskoteki miejscowości Playa del Ingles należącej do najbardziej rozrywkowych kurortów Wysp Kanaryjskich zadowolą również miłośników życia nocnego.

 

Playa del Ingles

Olbrzymie połacie złocistego piasku w Playa del Ingles na Gran Canarii

 

 

W gminie Mogán, której zagospodarowane turystycznie wybrzeże charakteryzuje się wieloma godzinami intensywnego słońca, kolejny raz Błękitne Flagi otrzymały dwie nieduże, lecz bardzo popularne wśród turystów szczególnie zimą plaże Playa del Mogán i Playa Amadores. Pierwsza z nich,  znajdująca się w kameralnej miejscowości turystycznej o tradycjach wioski rybackiej, Puerto de Mogán. Ściągają do niej rzesze wczasowiczów przebywających w innych miejscowościach wypoczynkowych południa Gran Canarii, by podziwiać jej interesującą architekturę. Apartamenty turystyczne rozmieszczono na przylegającej do mariny i plaży starówce w przyozdobionych pergolami z kwitnącymi cały rok bugenwillami niskich domkach szeregowych. Posadowione są one wśród kanałów połączonych mostami, co spowodowało, że enklawę tę zaczęto nazywać „kanaryjską Wenecją”.

Około 11 km na południe od Puerto de Mogán znajduje się uformowana ręką człowieka w kształcie lagunki otoczonej bardzo jasnym i drobnym piaskiem Playa Amadores. Zatoczka ta jest okupowana, zwłaszcza w sezonie zimowym, nie tylko przez wczasowiczów stacjonujących w hotelach posadowionych na otaczających ją klifach. Sztuczne dno morskie powoduje, że woda jest tu bardzo płytka również daleko od brzegu, a zaaranżowane kamienne falochrony zapewniają bezpieczną kąpiel nawet z bardzo małymi dziećmi. Jak przy wielu plażach w kanaryjskich kurortach i tutaj najmłodsi podróżnicy mogą korzystać z dobrze wyposażonego placu zabaw.

 

Playa Amadores

Playa Amadores to jedna z najbardziej popularnych kanaryjskich plaż w okresie zimowym

 

 

Najlepsze plaże Fuerteventury

 

Sąsiadka Gran Canarii, Fuerteventura szczycąca się plażami uważanymi za najpiękniejsze na Wyspach Kanaryjskich na sześciu z nich stworzyła plażowiczom warunki spełniające wysokie standardy Błękitnej Flagi. To mniej o jedną niż w roku ubiegłym, gdy to wyróżnienie posiadała również plaża w miejscowości Tarajalejo.

Bandery trafiły po równo na teren dwóch gmin, centralnie położonej, stołecznej Puerto del Rosario oraz usytuowanej na południu i administrującej imponującym wybrzeżem półwyspu Jandia gminy Pajara.

W stolicy wyspy atrakcje tego spokojnego miasta uzupełnia usytuowana w południowej części miasta plaża Playa de Los Pozos. Nazywana jest ona słusznie także Playa Chica, czyli małą plażą. Ma ok. 120 m długości, jasny i drobny piasek, przylega do niej urozmaicona mozaikami i małą galerią rzeźb w plenerze promenada prowadząca wzdłuż portu aż do okolic starówki. Z południowymi granicami miasta sąsiaduje natomiast najbardziej rozległa plaża tej gminy, 500-metrowa,  popularna Playa Blanca. Niebieska flaga dzięki przeprowadzeniu pakietu działań adaptacyjnych przystraja  ja od 2009 roku. Jej infrastrukturę uzupełnia plażowy bar i plac zabaw, w strefie północnej przy odpowiednich warunkach trenują surferzy.  Trzecia z nagrodzonych plaż gminy, Playa Puerto Lajas znajduje się w oddalonej o ok. 5 km od stolicy miejscowości Puerto Lajas, której historia sięga XIX wieku.  Na tę 700-metrową, popularną wśród amatorów sportów wodnych plażę można dojechać ze stolicy autobusem nr 6.

 

Szukając „błękitnych” plaż znajdujących się w pobliżu ośrodków wczasowych Fuerteventury należy wybrać się do zamieszkałego przez ponad 7700 mieszkańców Morro Jable. Miasteczko leży na obfitującym w zapierające dech w piersiach widoki półwyspie Jandia. Położona nieopodal tradycyjnego centrum plaża Playa Morro Jable ma bardzo drobny, biały piasek i spokojną wodę. Wznoszące się nad jej częścią nieduże wzniesienie stanowi skuteczną osłonę podczas bardziej wietrznych dni. Uroku okolicy dodaje ukwiecona promenada, a liczne rybne restauracje zachęcają do spędzenia smakowitego wieczoru na którymś z tarasów z widokiem na ocean.

 

Playa Morro Jable

Promenadę przy plaży Playa de Morro Jable otacza bujna roślinność

 

 

Wybierając się na spacer z Morro Jable w kierunku północnym do turystycznej dzielnicy Jandía, gdzie uplasowało się kilka hoteli z mocnymi 4 gwiazdkami, zobaczymy rozległą, około 3-kilometrową plażę Playa del Matorral, z którą graniczy od północy osiedle Piedras Caidas. Krajobraz urozmaica tutaj latarnia morska oraz niska roślinność przylegającego do areałów złocistego piasku z niewielkimi wydmami obszaru Solana El Matorral. Ma on powierzchnię 115,6 ha i objęty jest ochroną ze względu na bogactwo flory i ptaków. Infrastrukturę dopełnia kilka barów plażowych, ładny plac zabaw oraz szeroka ścieżka rowerowa wzdłuż esplanady Avenida del Saladar. Tam ulokowała się wypożyczalnia rowerów oferująca rowery szosowe, rowery trekkingowe, rowerki dziecięce, czterokołowe rowery dla czterech osób oraz buggy. Dzięki tym walorom można zaliczyć to miejsce do najlepszych na Fuerteventurze na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Dodatkową zaletą jest fakt, że większość hoteli w tej okolicy oddziela od plaży jedynie krótki spacer.

 

Plaża Playa del Matorral

Szeroka plaża Playa del Matorral w kurorcie Jandia

 

 

Trzecią z plaż gminy Pajara, która utrzymała ubiegłoroczną błękitną banderę jest plaża Playa Butihondo.  Znana jest ona również jako Playa Esquinzo i znajduje się przy osadzie Esquinzo Butihondo. Ten odcinek wybrzeża o drobnym, jasnym piasku i turkusowej wodzie rozciągający się na długości około 1,5 kilometra oferuje dobre warunki dla surferów. Natomiast otoczone kamiennymi murkami plażowe grajdołki zapewniają intymność naturystom.

 

 

Najlepsze plaże Lanzarote

 

Na bardziej wulkanicznej siostrze Fuerteventury dumnie zawieszono w tym roku również 6 Błękitnych Flag. Dzięki staraniom gmin Teguise i Yaiza jest ich o dwie więcej niż rok wcześniej.

W pierwszej z nich laureatką jest rozciągająca się na obszarze 640m Playa de Las Cucharas. Jest to najpopularniejsze kąpielisko kurortu Costa Teguise, mieści się tuż przy centrum miejscowości i niedaleko popularnego placyku Pueblo Marinero urządzonego według koncepcji wielkiego Césara Manrique.  Piasek jest tam jasny i drobny, woda spokojna i krystalicznie czysta. Wiejący w tym zakątku wiatr i bazy wypożyczające sprzęt oraz organizujące kursy przyciągają windsurferów z całej Europy.

 

Playa de Las Cucharas

Playa de Las Cucharas otoczona pasem zieleni z palmami

 

 

W Puerto del Carmen w gminie Tias podobnie jak w roku ubiegłym premiowano ponad 4 kilometry wybrzeża.  Doceniono czystość piasku i wody, bezpieczeństwo i ochronę, jakość usług publicznych takich jak przebieralnie, prysznice, miejsca do zmywania plażowego piasku z nóg i toalety. Wyeliminowanie barier architektonicznych zwiększyło dostępność plaży dla rodzin z dziećmi w wózkach oraz osób z niepełnosprawnością ruchową.

Największa i najchętniej odwiedzana plaża tej turystycznej miejscowości, Playa Grande (po hiszpańsku „duża plaża”) , którą zwyczajowo nazywa się także Playa Blanca (uwaga: nie pomylić z plażą w kurorcie Playa Blanca!), mierzy prawie 1,2 km długości, a jej szerokość wynosi średnio 100 m. Wyodrębniono na niej strefy do uprawiania sportów wodnych, dmuchanych zjeżdżalni wodnych i siatkówki plażowej. Wyznaczono miejsce, w którym osoby o ograniczeniach w poruszaniu się mogą skorzystać z uroków Atlantyku dzięki amfibiom. Zadbaną infrastrukturę uzupełniają skwerki z ławkami, na których można schować się przed słońcem „pod palmą”. Są tam też place zabaw, sklepy, liczne ogródki kawiarni i restauracji, bezpłatny parking oraz przystanki komunikacji publicznej.

 

Playa Grande

Stanowisko dla osób o ograniczeniach w poruszaniu się i ich opiekunów na Playa Grande w Puerto del Carmen

 

 

Od strony zachodniej do dużej plaży przylega „plaża malutka”, czyli Playa Chica, zwana także Pila de La Barrilla (po polsku „stos solanki kolczystej”). Nazwa jej pochodzi od służącej do wyrobu mydła rośliny, do której rozdrabniania używano niegdyś fragmentów skał otaczających ten odcinek wybrzeża.

Ta mierząca 90 m długości zatoczka o drobnym, złocistym piasku i turkusowej, krystalicznej, płytkiej przy brzegu wodzie osłoniętej od fal przez naturalne falochrony w postaci bazaltowych jęzorów lawy, które dotarły tutaj podczas dawnych wulkanicznych erupcji, jest szczególnie chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Sąsiaduje ona z imponującymi formacjami skalnymi, podwodnymi jaskiniami i tunelami stanowiącymi siedlisko życia morskiego i przyciągającymi amatorów i profesjonalistów nurkowania. Natomiast położony nieopodal mały port rybacki to najlepsze miejsce w Puerto del Carmen na zakup lokalnych ryb prosto z kutra. Można też spróbować  przyrządzanych z nich potraw w znajdujących się tam restauracjach.

 

Playa Chica w Puerto del Carmen

Playa Chica w Puerto del Carmen przyciąga płytką przy brzegu, ciepłą wodą

 

 

Wszystkie plaże miejscowości łączy około 13-kilometrowa nadmorska promenada należąca do najdłuższych w Europie. Jest ona doskonałym miejscem do biegania, jazdy na rowerze czy na rolkach. Jeśli natomiast trenujecie windsurfing, udajcie się na najbardziej wietrzną i najobszerniejszą „błękitną” laureatkę w Puerto del Carmen. Rozciągająca się na 1,2 km Playa de Los Pocillos o jasnym, drobnym piasku ma szerokość ok. 150 m. Jest mniej uczęszczana niż kąpieliska położone bliżej centrum miejscowości, można więc na niej także swobodnie zagrać w piłkę lub w badmintona.

Osoby towarzyszące windsurferom mogą skorzystać z osłoniętej od wiatru strefy z leżakami do wynajęcia. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, pomyślano także o tych, którzy potrzebują pomocy w poruszaniu się w wodzie.

Czwartą plażą nagrodzoną w gminie Tias jest sąsiadująca z plażą Los Pocillos Playa Matagorda. Leży ona w dzielnicy o tej samej nazwie. Ma około 850 m długości i ok. 30 m szerokości, w jej okolicach uplasowały się kompleksy bungalowów oraz niewielkie centrum handlowe.

Podróżując dalej na południe tej niezwykłej wyspy kolejną doskonale zagospodarowaną turystycznie plażę znajdziemy w popularnej miejscowości wypoczynkowej Playa Blanca. Położoną obok zabudowań dawnej osady rybackiej kąpielową zatoczkę o tej samej nazwie i wymiarach  około 100 m na 8 m cechuje kameralny charakter.  Ocean jest tam bardzo spokojny, lazurowy i płytki przy brzegu. Miło się go podziwia również z licznych restauracji ulokowanych przy nadmorskim pasażu.

 

 

Najlepsze plaże La Palmy

 

Chociaż to nie plaże są powodem, dla którego turyści wybierają tę mniej znaną sąsiadkę Teneryfy jako miejsce spędzenia urlopu, La Palma posiada aż pięć błękitnych bander.

Aż trzy z nich powieszono  na bardziej słonecznym, zachodnim wybrzeżu, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kurortów wyspy, Puerto de Naos.  Playa Puerto Naos przy której ulokowany jest jeden z kilku 4-gwiazdkowych hoteli La Palmy, ma około pół kilometra długości, a jej czarny piasek zdobi niewielki palmowy gaik. Kawiarniane ogródki i sklepy przy promenadzie oraz wypożyczalnia rowerów i centrum nurkowe uzupełniają ofertę przygotowaną przez ten ośrodek dla wczasowiczów.

 

Playa Puerto Naos

Bezchmurne niebo w styczniowy dzień na plaży Playa Puerto Naos na La Palmie

 

 

Tylko niespełna 2 km w kierunku południowym dzieli to miejsce od drugiej najlepszej plaży gminy Los Llanos de Aridane, Playa Charco Verde. Ta nieduża, chroniona przed wiatrem przez niewielkie przybrzeżne klify ustronna, wulkaniczna zatoczka otoczona jest plantacjami bananów. Zobaczymy  tam plażowy bar, podjazdy dla wózków i kilka parasolek z liści bananowca, a nawet małą kapliczkę.

Trzecia błękitna bandera zachodniego wybrzeża dumnie powiewa w zabudowanym kolorowymi domkami i poprzecinanym bananowymi hacjendami portowym miasteczku Puerto de Tazacorte. Usytuowane jest ono około 12 km na północ od Puerto Naos. Playa Puerto de Tazacorte to plaża miejska ze spokojną i ciepłą wodą nawet zimą.  Można na niej pograć w siatkówkę plażową, popływać kajakiem lub rowerem wodnym, czy też potowarzyszyć miejscowym w wędkowaniu. Spacery bulwarem umilają palmy, mozaiki i marynistyczne instalacje. Pomyślano także o placu zabaw, a tarasy restauracji zachęcają do wstąpienia na rybne specjały lub kontemplowanie zachodu słońca przy szklaneczce wybornego wina z La Palmy.

 

Playa Tazacorte

Plaża w Tazacorte otoczona jest bulwarem obfitującym w zieleń, niskimi i kolorowymi budynkami oraz klifami

 

 

Na wschodnim wybrzeżu La Palmy wyróżniono plażę Playa de Los Cancajos w sąsiadującej z lotniskiem niedużej miejscowości turystycznej Los Cancajos w gminie Breña Baja. Ta zatoczka z wulkanicznym piaskiem o długości ok. 700 m i szerokości ok. 35m chroniona jest przed prądami skalnymi falochronami. Otaczaja ją kilka dobrych hoteli i kompleksów apartamentów, sklepy, bary i restauracje. Można tu wypożyczyć rower, spróbować nurkowania czy snorkelingu lub wybrać się na 2-kilometrowy, przyjemny spacer do stolicy wyspy, Santa Cruz de La Palma.

Idąc wzdłuż wybrzeża zobaczymy piątą plażę wyróżnioną Błękitną Flagą  na tej wyspie, przynależącą do gminy Breña Alta plażę Playa Bajamar.  Leżącą ona w pobliżu bazy promowej i mariny w Santa Cruz. W tym bardzo popularnym w miesiącach letnich kąpielisku o wymiarach o. 700 m na 43 m można zagrać w siatkówkę i piłkę nożną plażową.  Można z tego miejsca także podziwiać odwiedzające miasto ogromne statki wycieczkowe.

 

 

Najlepsza plaża La Gomery

 

Na La Gomerze po raz szósty doceniono infrastrukturę zatoczki Playa Santiago.  Znajduje się ona w kameralnej miejscowości Playa de Santiago w gminie Alajero na południu wyspy. Spokojna, lazurowa tafla oceanu kontrastuje ze srebrzystym żwirkiem, a niewielki port rybacki zaopatruje kuchnie i stoły mieszczących się w pierwszej linii brzegowej rodzinnych restauracyjek. Pobliskie wąwozy i oddalony o kilkanaście kilometrów Park Narodowy Garajonay są prawdziwym rajem dla wędrówek. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przy skałach i bananowym gaju ukrył się najlepszy hotel na La Gomerze, a dojazd samochodem do oferującego widoki na wulkan El Teide na Teneryfie najbliższego pola golfowego zajmuje niecałe 10 minut. Nic więc dziwnego, że lubiąca turystykę aktywną kanclerz Angela Merkel chętnie wybiera właśnie tę lokalizację jako miejsce wypoczynku 🙂

 

Playa Santiago

Żwirkowa Playa Santiago przylega do niewielkiego portu rybackiego

Najlepsze porty sportowe Wysp Kanaryjskich

Błękitna Flaga powiewa w 2016 roku w poniższych marinach:

Gran Canaria:

  • Puerto Mogán  w gminie Mogan
  • Pasito Blanco w San Bartolomé de Tirajana

Teneryfa

  • Los Gigantes w Santiago del Teide
  • Real Club Náutico de Tenerife w Santa Cruz de Tenerife

Lanzarote

  • Puerto Calero w gminie Yaiza

Błękitne Szlaki

 

Piesze szlaki, w których granicach znajdują się wyróżnione plaże lub porty oraz które łączą funkcje społeczne z ochroną środowiska wybrzeża, mogą zostać zgłoszone przez gminy do certyfikacji w systemie „Błękitny Szlak”.

Dwie piesze przybrzeżne trasy Wysp Kanaryjskich zostały w tym roku zakwalifikowane jako spełniające założenia Błękitnego Szlaku. Są to Sendero Litoral del Faro de La Punta de Hidalgo w gminie La Laguna na Teneryfie i Senda del Mar w gminie Pajara na Fuertevenutrze.

 

Faro del Matorral

Latarnia morska Faro del Matorral przy Błękitnym Szlaku Senda del Mar na Fuerteventurze

 

Błękitny Szlak, to wyróżnienie przyznawane przez tę samą organizację. Promuje ono zrównoważony rozwój stref przybrzeżnych gwarantujący ochronę środowiska, bezpieczeństwo i wygodę osób zwiedzających daną okolicę, zintegrowane zarządzanie lokalnymi walorami przyrodniczymi, historycznymi, kulturalnymi i etnograficznymi.

Dodatkowym trofeum uzyskanym w tym roku przez archipelag Wysp Kanaryjskich jest otrzymanie przez gminę Arona na Teneryfie tematycznego wyróżnienia „Plaże bez barier, Słońce i Morze dla wszystkich”. Uzyskano je za wyeliminowanie barier architektonicznych i stworzenie warunków odpowiadających potrzebom osobom z niepełnosprawnościami.

 

Poszukujesz hotelu w pobliżu plaży z Błękitną Flagą? Potrzebujesz pomocy w wyborze oferty wczasów na Wyspach Kanaryjskich?

Napisz do nas, pomożemy 🙂

 joanna@wyspy-szczesliwe.pl

 

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Aktualności, Fuerteventura, Gran Canaria, La Gomera, La Palma, Lanzarote, Plaże Wysp Kanaryjskich, Teneryfa Tagi:

Reklama

Copyright © 2012-2023 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.