Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Teneryfa >> Szlak Kwitnących Migdałowców

Szlak Kwitnących Migdałowców
Teneryfa,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Teneryfa


GX

Arguayo

Współrzędne GPS

28.26746 N,-16.80464 W
28°16.047' N,16°48.278' W

W pobliżu

Szlak Kwitnących Migdałowców (Ruta del Almendro en Flor) to trasa przebiegająca między miejscowościami Santiago del Teide i Arguayo na zachodzie Teneryfy. Jej nazwa wywodzi się od rosnących przy niej licznych migdałowców, które w okresie od końca stycznia do końca lutego, w zależności od uwarunkowań pogodowych w danym roku, pokrywają się gęstymi różowymi lub białymi kwiatostanami. Gdy są one w pełnym rozkwicie, ściągają w to miejsce całe rodziny,  by podziwiać ten spektakl natury zwiastujący nadejście wiosny.

 • numer szlaku: SL-TF60 Santiago del Teide - Arguayo
 • długość: 9,12 km w jedną stronę
 • czas potrzebny na przejście: ok. 4,5 h
 • poziom trudności: średni
 • wysokość minimalna: 911 m, wysokość maksymalna 1253 m
 • w górę podchodzi się na całej długości 405 m, schodzi 419 m
 • konieczne sportowe obuwie, cieplejsze ubranie (wczesną wiosną na tej wysokości będzie chłodno, zwłaszcza rano), woda i coś do jedzenia

 

Przebieg Szlaku Kwitnących Migdałowców

Rozpoczęcie wędrówki w Arguayo będzie bardziej odpowiednie dla osób, które wolą wchodzić pod górę niż schodzić - jeśli się zacznie w Santiago del Teide, to będzie więcej schodzenia. 

By dojść do początku szlaku, z okolic Centro Alfarero Cha Domitila w Arguayo, gdzie znajduje się drogowskaz kierujący na trasę, idziemy ulicami Calle El Carmen, Calle San Luis, następnie Calle San Augustin do Camino Cercado. 

Tam zaczynie się podejście około 200 m pod górę, odcinek wymagający największego wysiłku, następnie trasa będzie już łatwa. Idzie się przez okolice lekko tarasowych pół, następnie przez obszary lawy typu aa (po kanaryjsku malpais), którą częściowo porastają sosny.  Widzimy ogromne, sięgające 1,8 m słodkie tabaiby (Euphorbia lamarckii), retamy (Retama monosperma), verody (Kleinia neriifolia), opuncje, mięta poleo (Bystropogon organifolius) i oczywiście kwitnące migdałowce. 

Migdałowce sadzi się gorzkie, ponieważ ten rodzaj rośnie szybciej, następnie zaszczepia się słodkim, gatunkiem znajdującym szersze zastosowanie. Drzewa przed zakwitnięciem gubią liście, kwiaty są koloru jasno różowego lub białego. 

Na poletkach rośnie winorośl i figowce. Miejscami pojawiają się większe głazy. Trzeba zwracać uwagę na białe słupki stanowiące oznaczenie trasy. 

Po przejściu około jednej trzeciej trasy wchodzimy na teren Rezerwatu Natury Wulkan Chinyero znajdującego się na obszarze erupcji wulkanu Chinyero, która miała miejsce 18 listopada 1909 roku i była ostatnią erupcją na Teneryfie. W tym miejscu można wyraźnie odróżnić pokłady najmłodszej lawy Teneryfy (koloru czarnego) od law pochodzących z wcześniejszych wybuchów (różne odcienie brązów). Wiek lawy określa się właśnie po jej kolorze - najmłodsza, zawierająca związki żelaza jest czarna. Można zaobserwować wszechobecną sylwetkę wulkanu Teide i wulkan Pico Viejo, drugi co do wielkości szczyt Wysp Kanaryjskich (3135 m.n.p.m) oraz wyspę La Gomera. 

Szlak zaczyna prowadzić w dół, mija się drogowskazy na Arguayo, strefę rekreacyjną popularną wśród rodzin urządzających tu pikniki oraz ogromne figowce. Dochodzimy do kapliczki El Calvario de Los Baldios założonej w miejscu, gdzie według opowieści najstarszych mieszkańców okolic zatrzymała się lawa płynąca z wulkanu Chinyero. Gdy języki lawy płynęły w kierunku osady Valle de Arriba i ludzie bali się, że lawa zaleje ich domy, wynieśli oni z kościoła figurkę Chrystusa i zanieśli ją w procesji do Los Baldios. Jak głosi legenda, lawa zatrzymała się w odległości 20 metrów od figurki, zgasł ognień i ustała erupcja. Na pamiątkę tego zdarzenia zbudowano kapliczkę, do której co roku w pierwszym tygodniu maja mieszkańcy okolicznych miejscowości urządzają procesję. 

Na końcowym odcinku rosną 2-metrowe mlecze i ogromne tabaiby, trawa pod figowcami jest bardzo zielona, mimo, że w ciągu wielu miesięcy poprzedzających dzień, w który przechodziliśmy tę trasę (6 lutego 2016) nie padał tam deszcz. Mija się miejsca do suszenia fig, które suszy się tutaj na słońcu, bez dodatku cukru. Gdy na horyzoncie pojawi się Santiago del Teide, przechodzi się w okolicach kanałów nawadniających okoliczne pola.

Jarmark w Santiago del Teide

Do Santiago del Teide wchodzi się w okolicach placu zabaw dla dzieci, skąd warto podejść na plac miejski, gdzie w okresie kwitnięcia migdałowców w ostatnią sobotę stycznia i dwie pierwsze soboty lutego organizowany jest jarmark z produktami lokalnymi. Można na nim kupić słodkie wypieki z migdałami, miody, chleby z piekarni Panaderia Artesanal Los Llanos, figi, sery, warzywa i owoce, zioła, domowe likiery, skórzane torebki, robione na drutach czapki i szaliki, a nawet serniki z koziego sera z małej cukierni w Guarazoca z wyspy El Hierro. Można coś przekąsić na straganach z gotowym jedzeniem, zamówić coś z grilla w wesołym barze przy kościele lub zjeść obiad w którejś pobliskich restauracji. 

Dojazd do Szlaku Kwitnących Migdałowców

Osoby stacjonujące w którymś z hoteli w miejscowości wypoczynkowej Los Gigantes mogą skorzystać z bezpośredniego połączenia autobusami 461 lub 462 kursującymi kilka razy dziennie przez Santiago del Teide do Arguayo. Jeśli planujemy przyjazd z dalej położonego kurortu Teneryfy samochodem, wrócimy po auto do miejsca rozpoczęcia szlaku również którymś z tych autobusów. 

Inna opcja to udział w pieszej wycieczce organizowanej z reguły w pierwsze trzy soboty rozkwitu migdałowców przez Urząd Miasta Santiago del Teide. Zapisy są ogłaszane na stronie Urzędu z około 2-tygodniowym wyprzedzeniem i miejsca rozchodzą się błyskawicznie. Przy rezerwacji trzeba uiścić opłatę w wysokości 5,- EUR obejmującą koszt hiszpańskojęzycznego przewodnika, ubezpieczenie i transport.

Wycieczki piesze z przewodnikiem po Szlaku Kwitnących Drzew Migdałowych

W sezonie rozkwitu drzew migdałowych działające na wyspie kluby turystyki pieszej organizują trekkingi z przewodnikiem w regionie Arguayo - Santiago del Teide. W wycieczce mogą wziąć udział  również osoby niezrzeszone w organizacji, pod warunkiem że uiszczą wcześniej przelewem obowiązkową składkę ubezpieczeniową w wysokości 5,- EUR.

Jednym z organizatorów tego typu wędrówek jest Stowarzyszenie Montaña para Todos (Góry dla Wszystkich), które zajmuje się umożliwianiem uczestniczenia w turystyce górskiej osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. 

Można się zapisać na zaplanowaną na 4 marca 2018 wycieczkę z hiszpańskojęzycznym przewodnikiem  Ruta Los Almendros en Flor o następującym programie:

- godzina i miejsce zbiórki: 7:00 na dawnym przystanku autobusowym San Benito, godzina powrotu: 15:00

- rozpoczęcie trasy: Calvario de Los Baldios, koniec trasy: Las Manchas, długość trasy: 3 km, poziom trudności: łatwy/średni, czas przejścia 3,5 h.

Koszt udział w wycieczce 5,- EUR plus 5,- EUR ubezpieczenie. Zapisy telefoniczne do 28.02.2018 pod numerem: 0048 922 28 25 70. Należy mieć odpowiednie buty, nakrycie głowy, okrycie przeciwdeszczowe, krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz wodę i coś do jedzenia. 

 

 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Szlak Kwitnących Migdałowców, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Teneryfy poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.