Reklama
Wyspa Teneryfa ![]() ![]() ![]() ![]() 38400 Puerto de La Cruz Współrzędne GPS
|
Puerto de la Cruz to miasto portowe i kurort położony w malowniczej dolinie Orotavy na północy Teneryfy. Historia miasteczka sięga początków XVI wieku, gdy pełniło ono rolę portu dla miasta La Orotava i zyskało na znaczeniu w miarę rozwoju transportu towarów oraz po zalaniu przez lawę portu w Garachico w 1706 r. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od krzyża wiszącego na Casa de Aduana (dawny budynek Urzędu Celnego). Krzyży na ulicach budynków starówki Puerto jest ponad trzydzieści i są one głównymi bohaterami odbywających się co roku 3 maja świąt upamiętniających uzyskanie przez miejscowość praw miejskich.
Miasto było kolebką turystyki na Teneryfie. W XIX wieku ściągali tu podróżnicy, botanicy i pisarze przyciągani przez klimat, egzotyczną roślinność i spokój, a turyści cierpiący na jakieś choroby leczyli się w powstałym tutaj pierwszym sanatorium na Wyspach Kanaryjskich. Miasto odwiedzili między innymi Alexander von Humboldt, William Wilde, Leopold von Buch. Istotny rozwój turystyki rozpoczął się pod koniec XIX wieku. Zbudowano wtedy Grand Hotel Taoro i zaczęto przeobrażać usytuowane w centrum kamienice na hotele (część z nich istnieje do dziś. np. Marquesa czy Monopol. By zaspokoić potrzeby kulturalne licznie przyjeżdżających wówczas do Puerto de La Cruz brytyjskich turystów, w 1903 roku założono Bibliotekę Brytyjską, która działa do dzisiaj z księgozbiorem przekraczającym 30.000 tomów.
Rola turystyki w życiu miasta umocniła się w latach 50-tych i do dzisiaj wiedzie ono prym przed innymi turystycznymi ośrodkami na Teneryfie w zakresie bogactwa oferty hotelowej i gastronomicznej.
Uroki Puerto de la Cruz docenili trzej członkowie grupy The Beatles - Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr podczas ich pobytu na Teneryfie w okresie od 28 kwietnia do 9 maja 1963 r. Mieszkali wówczas w niedokończonym domku rodziny ich przyjaciela, niemieckiego muzyka Klausa Voormann, usytuowanym pod los Realejos, w którym nie było jeszcze prądu, ani wody. John Lennon pojechał wtedy z managerem grupy, Brianem Epsteinem, do Torremolinos.
Współcześnie to miejscowość bardzo zadbana, z dużą ilością ulicznej zieleni, parkami, długą, nadmorską promenadą z widokami na dolinę Orotavy i wulkan El Teide oraz zabytkową starówką. Mimo ogromnej ilości obiektów noclegowych miejsce to nie zatraciło uroku kanaryjskiego miasta. Seniorzy grają w karty w kafejkach, rybacy dyskutują siedząc na murkach w porcie, dzieci bawią się na ulicach, z okien kamienic dochodzą zapachy dobrego, kanaryjskiego jedzenia. Urządza się tutaj tradycyjne, kanaryjskie fiesty.
Hotele usytuowane są obok domów zamieszkałych przez Kanaryjczyków, więc jest tu mnóstwo nieturystycznych sklepów, barów, kawiarni, lodziarni, restauracji itp. Wielu zagranicznym turystom Puerto de La Cruz przypadło do gustu do tego stopnia, że zdecydowali się oni na osiedlenie się w tym miejscu na stałe, co zaowocowało urodzajem restauracji specjalizujących się w kuchniach różnych narodów, między innymi hinduskich, włoskich, chińskich, meksykańskich, tajskich, japońskich itp. Część mieszkających w Puerto Hindusów prowadzi sklepy z elektroniką - jest tu ich najwięcej na skalę Teneryfy, więc i ceny najlepsze (zawsze należy porównać ceny w kilku sklepach i negocjować).
Plaże w Puerto de La Cruz mają czarny piasek, dwie z nich posiadają oznaczenie Błękitnej Flagi (Playa Jardin i Playa San Telmo) będące potwierdzeniem czystości wody, dostępności dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych oraz bezpieczeństwa. Playa Martianez zapewnia świetne warunki do uprawiania surfingu.
Położona w najbardziej zielonym, północnym obszarze Teneryfy miejscowość jest dobrą bazą dla osób lubiących piesze wędrówki. W okolicy hotelu Semiramis rozpoczyna się 2-kilometrowy, widokowy szlak nad wybrzeżem, Sendero de La Costa wiodący wśród plantacji bananów do odludnych plaż El Bollullo, Los Patos i El Ancon. Inny spektakularny szlak, Rambla de Castro, rozpoczyna się w okolicach sąsiedniego miasta Los Realejos, gdzie można podjechać autobusem.
Jest tu mnóstwo hoteli i apartamentów, więc wiele z nich można zarezerwować po promocyjnych cenach (hotele w Puerto de la Cruz).
Niewiele obiektów sprzedaje tutaj pobyty all inclusive, więc cały dzień starówka tętni życiem. Jej okolice będą jednym z najlepszych miejsc na Teneryfie na nocleg dla osób, które nie zamierzają rezerwować pakietów w hotelu z wyżywieniem. W restauracjach i barach turyści mieszają się z tubylcami, a ceny w takich miejscach są przystępne. Obiad dnia składający się z dwóch dań, napoju i deseru można zjeść od 8 EUR, dania z menu, np. kalmary z frytkami i sałatą od 5 EUR. Lampka wina kosztuje 1,5 -2 EUR, mleczny koktajl z tropikalnych owoców 2,50 EUR, sok ze świeżych pomarańczy 2 EUR, kawa przy barze 0,8 EUR, duża porcja lodów od 3 EUR.
Osoby pragnące przygotowywać posiłki w apartamencie mogą robić zakupy w supermarketach HiperDino, Spar czy licznych małych sklepach z warzywami i owocami oraz w sklepie rybnym w porcie (sprzedawcy oczyszczą dla nas nawet sardynki). Przy Avenida Blas Perez González 4 mieści się czynna codziennie od 8:00 do 14:00 Miejska Hala Targowa (Mercado Municipal) ze stanowiskami ze świeżymi warzywami i owocami, serami, mięsem, wędlinami, rybami, żywnością ekologiczną, przyprawami, jedzeniem na wynos (dania gotowe i kurczaki z rożna w Polleria La Florida oraz dania kuchni kanaryjskiej i potrawy dla osób na diecie bezglutenowej w La Cocina de La Abuela). Jest tu też fryzjer, apteka, kwiaciarnia, sklep z art. metalowym i papierniczy. W środy i w soboty w godz. 10:00 - 14:00 odbywa się tu targ z rzemiosłem, antykami, instrumentami, biżuterią i odzieżą używaną.
Dzieciom dostarczą atrakcji publiczne place zabaw, między innymi przy Plaza del Charco i przy plaży Jardin. Ten pierwszy wyposażono także w huśtawki i aparaty rekreacyjne przystosowane dla potrzeb dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich. Bardzo dużą popularnością cieszy się położony w sąsiedztwie plaży Jardin park ze zwierzętami Loro Parque, największy park tematyczny na Wyspach Kanaryjskich, posiadający największe delfinarium w Europie. Do Loro Parku można dojechać bezpłatnym pociągiem turystycznym odjeżdżającym co 20 minut z przystanku przy Plaza Reyes Católicos w okolicy Lago Martianez (ostatni kurs powrotny o godz. 18:45). Bilety do Loro Parku kosztują 34 Euro, dzieci w wieku 6-11 lat 23 EUR, do 6 roku życia gratis.
Puerto de La Cruz ma dobre połączenia autobusowe z lotniskiem północnym i południowym, z wartymi odwiedzenia miastami La Laguna, La Orotava, Icod de Los Vinos, Garachico czy ze stolicą Santa Cruz de Tenerife. Wynajętym samochodem łatwo stąd dojechać do wulkanu El Teide, w góry Anaga czy do Parku Krajobrazowego Teno.
Do zwiedzenia:
Parkingi w centrum Puerto de La Cruz
Pralnia samoobsługowa
Pralnia KWL-Aqua Canarias mieści się na ulicy Avda Familia de Betancourt y Molina, 12 w centrum (równoległa do Calle de Iriate) i oferuje możliwość wyprania na miejscu 12 kg za 4,-EUR, suszarka 3,-EUR, dla klientów dostępne jest bezpłatne WIFI.
Reklama
Mapa Teneryfy poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:
Do około 5km | Od około 5 do 15km | Od około 15 do 40km |
Reklama
Reklama
Copyright © 2012-2023 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego