Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Teneryfa >> La Candelaria

La Candelaria
Teneryfa,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Teneryfa


MS

38530 La Candelaria

Współrzędne GPS

28.36085 N,-16.36811 W
28°21.651' N,16°22.087' W

W pobliżu

Candelaria to ładne miasto na wschodnim wybrzeżu Teneryfy nazywane "Miastem Maryjnym", ze względu na usytuowaną tutaj nad brzegiem oceanu bazylikę Matki Boskiej z Candelarii, uważanej za patronkę Wysp Kanaryjskich.  Miejsce jest celem corocznych pielgrzymek tysięcy Kanaryjczyków w terminie dwudniowych świąt patronki celebrowanych 14 i 15 sierpnia. 

Z powstaniem bazyliki wiąże się kilka legend, między innymi spisana przez dominikańskiego zakonnika Alonso de Espinosa dotycząca objawienia się świętej patronki Guanchom, pierwotnym mieszkańcom Teneryfy. Według tego, co braciszkowi opowiedzieli ich potomkowie, pod koniec XIV wieku dwóch pasterzy zaganiających stada do jaskiń w wąwozie znalazło na plaży Chimisay figurkę, najprawdopodobniej zostawioną tam przez mnichów z Majorki, którzy podejmowali się podróży w celach misyjnych. Gdy w obecności posągu pasterze zaczęli doświadczać nadprzyrodzonych zjawisk, powiadomili lokalnego władcę, menceya Anaterve i zdecydowano przenieść figurkę do jaskini Cueva de Chinguaro przy siedzibie króla, by lud mógł oddawać jej cześć. Po latach posąg został rozpoznany przez Antona, Guancha, któremu udało się wrócić na wyspę z kastylijskiej niewoli, podczas której został ochrzczony. Na jego prośbę przeniesiono figurkę do znajdującej się za dzisiejszą bazyliką jaskini Cueva de Achbinico, gdzie zaczęli przybywać Guanchowie z odległych zakątków wyspy, by oddać cześć "Chaxíraxi" - matce bogów, których czcili.

Na placu przy bazylice, bezpośrednio przy oceanie stoi 9 majestatycznych figur z brązu przedstawiających menceyów Guanchów, czyli ostatnich dawnych władców wyspy rządzących dziewięcioma okręgami, na które podzielona była wówczas Teneryfa:

- Acaymo - mencey Tacoronte

- Adjona - mencey Abona

- Anaterve - mencey Güímar

- Bencomo - mencey Taoro

- Beneharo - mencey Anaga

- Pelicar - mencey Icod

- Pelinor - mencey Adeje

- Romen - mencey Daute

- Tegueste - mencey regionu Tegueste.

 

W Candelarii warto obejrzeć także Casa Consistorial, sąsiadujący z bazyliką budynek dawnego urzędu miasta pochodzący z XVII wieku i wspomnianą wyżej jaskinię Cueva de Chinguaro (nazywaną takżę Cueva de San Blas), uważaną za pierwszą świątynię katolicką na Teneryfie. 

Przy urzędzie miasta znajduje się malutka wulkaniczna plaża Playa del Alcalde (w tłumaczeniu "Plaża Burmistrza"), a na obrzeżach sąsiadujących z terenem przemysłowym usytuowana jest, także nieduża, plaża Playa de La Viuda o czarnym piasku. Prowadzi do niej łatwy, 2-kilometrowy,  przybrzeżny szlak pieszy TF-292 rozpoczynający się przy bazylice. 

  • La Candelaria, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • La Candelaria, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • La Candelaria, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Teneryfy poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.