Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Teneryfa >> Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo)

Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo)
Teneryfa,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Teneryfa


X

Plaza de la Constitución, 1.

38430 Icod de los Vinos

Telefon 922 815 631

Współrzędne GPS

28.36663 N,-16.72218 W
28°21.998' N,16°43.331' W

W pobliżu

Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo) to najczęściej oglądane smocze drzewo na świecie, uważane jest również za największe i najstarsze. 

Obok kościoła Iglesia Parroquial de San Marco w pobliżu centrum Icod de Los Vinos znajduje się 3-hektarowy park Parque del Drago utworzony w 1996 r, by chronić cenne drzewo przed aktami wandalizmu i spalinami samochodowymi. Drzewo widoczne jest także bez wchodzenia do parku, z pobliskiego placu Plaza de Lorenzo Cáceres.

Smocze drzewo ogłoszone Pomnikiem Narodowym w 1917 roku ma wysokość 18 m i średnicę u podstawy pnia 20 metrów. Jego wagę szacuje się na około 140 ton, z czego 80 ton przypada na koronę. Wizerunek tego okazu widniał niegdyś na banknotach 1000-pesetowych. Uważane jest za najstarsze na świecie drzewo gatunku Dracaena draco, endemicznego dla Wysp Kanaryjskich i Madery. Używa się także nazw smokowiec makaronezyjski, smocze drzewo kanaryjskie, smocze drzewo z Wysp Kanaryjskich, drzewo smoczej krwi lub smokowiec pospolity.

Gatunek należy do rodzaju dracaena, w którym w 1998 roku wyodrębniono drugi gatunek, dracaena tamaranae, endemiczny dla Gran Canarii. 

Żywica tego typu drzew zmienia kolor na czerwony pod wpływem kontaktu z powietrzem. Guanchowie, pierwotni mieszkańcy wyspy, stosowali żywicę smoczych dracen do leczenia chorób i balsamowania ciał. Smocze drzewo było dla nich symbolem mądrości i płodności.

Niegdyś sądzono, że drzewo w Icod de Los Vinos ma między 2000 a 3000 lat, obecnie jego wiek szacuje się na 400 – 800 lat. 

W parku poza tysiącletnim drzewem znajduje się las laurisilva, sabinale, ogród z roślinami leczniczymi i szkółka smoczych drzew.

Obok mieści się sklep La Casa del Drago z produktami kanaryjskimi, barem i kawiarnią.

 

Godziny otwarcia Parku Parque del Drago, bilety wstępu i dojazd

 • godziny otwarcia:

od stycznia do kwietnia:

od poniedziałku do środy od 9:00 do 18:30, od czwartku do niedzieli od 9:30 do 18:30 

od maja do września:

od poniedziałku do środy od 9:00 do 20:00 i od czwartku do niedzieli od 9:30 do 20:00 

od października do grudnia:

 od 9:00 do 18:00 (pon-śr) i 9:30 - 18:30 (czw-niedz.)

 • wstęp do parku 5 EUR, dzieci od 3 do 8 lat: 2,50 EUR (styczeń 2017),  studenci i emeryci 3,- EUR.  

Dojazd:

 • wynajętym samochodem (najkorzystniej wynająć samochód przez Internet, wówczas przy odbiorze i oddaniu auta na lotnisku możemy uzyskać nawet stawkę 15,-EUR/dzień).
 • transportem publicznym (podajemy podstawowe ceny biletów z lutego 2017 w 1 stronę oraz w wariancie z Bonobusem uprawniającym do zniżek od 30% do 40% w zależności od długości trasy i bez Bonobusa. Bonobus można kupić na dworcu autobusowym w Santa Cruz, innych dworcach autobusowych i niektórych sklepach - pytać o nie mieszkańców. Z jednego Bonobusa może korzystać więcej osób.
 • z Santa Cruz de Tenerife autobusem nr 106 lub 108 (5,- EUR lub 7,45 EUR)
 • z Puerto de La Cruz autobusem nr 363 (2,10 EUR lub 3,15 EUR)
 • z Puerto Santiago/Los Gigantes autobusem nr 325 (2,70 EUR lub 4,10 EUR)
 • z Costa Adeje/Playa Fanabe (4,00 EUR lub 6,00 EUR) nr 460 i Los Cristianos/Playa de Las Americas (5,45EUR lub 7,15 EUR) autobusem nr 477 i 460. 

Obok parku znajduje się Mariposario del Drago (motylarnia), gdzie można obserwować żyjące tam ok. 800 motyli z całego świata. Bilety wstępu do Mariposario: dorosły 8,50 EUR, dziecko 3-12 lat: 5 EUR, studenci i emeryci 7,- EUR. Obiekt czynny w lecie od 10:00 do 19:00, zimą od 10:00 do 19:00.

 

Warto podejść w górę ulicą Calle San Antonio, gdzie znajduje się młodszy, ale także ładny egzemplarz smoczego drzewa, Drago de San Antonio. który zachował się mimo próby ścięcia.

 

Ruta de los Dragos (Trasa Smoczych Drzew)

Miasteczko Icod de Los Vinos ze smoczym drzewem jest jednym z przystanków prowadzącej przez miasta północnego regionu Teneryfy 75-kilometrowej trasy "Ruta de los Dragos", czyli Trasy Smoczych Drzew.  Wiedzie ona od stolicy Santa Cruz de Tenerife przez studenckie miasto La Laguna, którego centrum historyczne zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Następnym przystankiem jest miasto La Orotava ze słynnym Domem Balkonów (Casa de Los Balcones), skąd trasa wiedzie do Puerto de La Cruz, kurortu szczycącego się kolonialną starówką, pięknym ogrodem botanicznym i kompleksem nadmorskich basenów zaprojektowanych przez lanzaroteńskiego artystę Cesara Manrique, Lago Martianez. Kolejnym przystankiem jest Icod de Los Vinos, skąd kierujemy się do miasteczka Garachico na spacer po jego centrum historycznym zaliczonym do kanaryjskich dóbr kultury oraz na kąpiel w wulkanicznych zatoczkach. Jak sama nazwa trasy wskazuje, w każdym z tych miast zobaczymy smocze drzewa.

Kanaryjskie smokowce są powszechnie uprawiane na całym archipelagu jako ozdobne, natomiast rosną dziko tylko na Teneryfie i Gran Canarii. Na La Palmie były one uprawiane niegdyś również w celach pastewnych. 

 

 • Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo), Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo), Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo), Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo), Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
 • Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo), Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Teneryfy poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.