Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

wyspy-szczesliwe.pl >> Teneryfa >> Obserwatorium Astrofizyczne Teide

Obserwatorium Astrofizyczne Teide
Teneryfa,Wyspy Kanaryjskie

Wyspa Teneryfa


S

Współrzędne GPS

28.30164 N,-16.5093 W
28°18.098' N,16°30.558' W

W pobliżu

Obserwatorium Astrofizyczne Teide to największe obserwatorium astronomiczne świata prowadzące obserwacje słońca. Położone jest w obszarze Izaña u stóp wulkanu Teide na wysokości  2390 m i zajmuje obszar 50 hektarów.  Obok Obserwatorium na La Palmie prowadzącego obserwacje nocnego nieba jest jednym z dwóch obserwatoriów należących do Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich (Instituto de Astrofísica de Canarias – IAC).

Wyspy Kanaryjskie obok Chile i Hawajów są jednym z trzech najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nieba. 

Obserwatorium Astrofizyczne na Izaña przeznaczone jest do wykonywania zdjęć nieba w świetle widzialnym oraz podczerwieni i do obserwacji w paśmie mikrofalowym.  Pracuje na jego terenie zwykle 10 do 30 osób.

Teleskopy znajdujące się na terenie ośrodka są własnością różnych Państw. Wszystkie przyrządy umieszczane są tutaj na mocy umowy trwającej 15-20 lat z danym krajem. Hiszpania otrzymuje 20% czasu obserwacji, a resztę właściciel teleskopu. Po zakończonym kontrakcie sprzęt przechodzi na własność Obserwatorium lub jest demontowany i zabierany.

Teleskopy udostępniane są naukowcom bezpłatnie. Badacze przedstawiają projekty komisji, która wybiera najbardziej atrakcyjne i umożliwia wykonanie obserwacji.

Wszystkie budynki Obserwatorium Astronomicznego Teide pomalowane są na biało, aby ograniczyć nagrzewanie się ich powierzchni, co mogłoby spowodować turbulencje powietrza otaczającego teleskop i negatywnie wpłynąć na jakość obserwacji. Wiele z obiektów oprócz urządzeń służących do pomiarów i teleskopów mieści również przestrzeń do pracy astronomów (nawet do 80 miejsc, jak w przypadku niemieckiego teleskopu)  oraz zaplecze socjalne.  

Najnowsze teleskopy wymagają coraz mniej obsługi przez ludzi, a sterowane są zdalnie przez internet - np. jak niewielki włoski teleskop obsługiwany przez robota i mieszczący w budynku najwyżej jedną osobę. Podobnie działać będzie obecnie  tworzony zespół teleskopów Las Cumbres należący do Google; jeden z trzech zaplanowanych jest gotowy. W obecnym stanie prac (luty 2016)  można zobaczyć sposób posadowienia budynków: są dwa niezależne fundamenty - jeden wspiera budynek, a drugi sam teleskop. Dzięki takiemu zabiegowi kopuła teleskopu może np. być poruszana przez wiatr, ale sam teleskop ciągle pozostaje w bezruchu. 

Na terenie Obserwatorium Astronomicznego znajdują się dwie kilkunastopiętrowe wieże z teleskopami do obserwacji Słońca. Mają one również kilka kondygnacji podziemnych. 60 metrowy niemiecki teleskop posiada  zwierciadło o średnicy 1,5 m i jest pod względem wielkości drugim na świecie przyrządem tego typu. Umożliwia on również obserwacje nocne. 

Mieści się tutaj również teleskop do obserwacji nocnego nieba  Carlos Sanches. Przyrząd ten został zbudowany przez Anglików z części statków i czołgów z II wojny światowej jako prototyp teleskopu na Hawajach. Okazał się tak bardzo udany,  że mimo swoich 43 lat ciągle jest sprawny i dostarcza dobrej jakości zdjęć.

Ponadto w ośrodku znajduje się  teleskop należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej służący do ustalania pozycji kosmicznych śmieci, takich jak np. części uszkodzonych satelitów, narzędzi  ze stacji kosmicznych.  Automatycznie tworzona jest baza danych takich obiektów wraz z ich trajektoriami, co pozwala  zmieniać pozycje czynnych satelitów, aby nie zostały uszkodzone. Jest to ważne, bo z powodu dużych prędkości osiąganych przez kosmiczne śmieci może się zdarzyć, że np. 80 gramowy obiekt może zniszczyć 50 kilogramowego satelitę.

W 2015 roku zainaugurowano w Obserwatorium hiszpański ośrodek  badań promieniowania mikrofalowego QUIJOTE. 

 

Zwiedzanie Obserwatorium Astrofizycznego Teide

Obserwatorium zwiedza się z przewodnikiem posiadającym uprawnienia przewodnika Starlight po wcześniejszej rezerwacji online na stronie organizatora, Volcano Teide Experience.

Podczas tzw. wycieczki astronomicznej (astronomic tour) do obserwatorium ogląda się z zewnątrz kilka teleskopów oraz poznaje ich przeznaczenie, parametry i sposób pracy. Wchodzi się do budynku teleskopu Carlos Sanches, na którym pracował Brian May przed początkiem światowej kariery w zespole Queen, by obejrzeć wyposażenie tego przyrządu z bliska.  Kolejnym etapem zwiedzania jest oglądanie powierzchni Słońca przez profesjonalny teleskop. 

Terminy  zwiedzania:

poniedziałki, wtorki, środy, piątki

- godz. 12:00 w języku hiszpańskim i angielskim

- godz. 14:30 w języku hiszpańskim i niemieckim

czwartki o 13:30 w języku francuskim

niedziele o 11:00 w języku hiszpańskim.

 

Bilety wstępu do Obserwatorium Astronomicznego Teide

Zwiedzanie obserwatorium z przewodnikiem trwa 1 h 30 min i kosztuje 21,- EUR  (dorosły), 18,- EUR (dziecko 3-13 lat), 17,- EUR (emeryt); mieszkańcy Wysp Kanaryjskich płacą połowę ceny biletu.

Czytelnikom naszego Portalu udostępniamy kod promocyjny uprawniający do 10% zniżki przy zakupie biletu przez internet:

wyspy-szczesliwe10

 

Kod wpisuje się w rubryce „promotional code” po podaniu danych osoby dokonującej rezerwacji miejsc na oficjalnej stronie organizatora zwiedzania pod tym linkiem: Rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem Obserwatorium Astrofizycznego Teide.

 

Należy pamiętać o zabraniu wygodnego obuwia, ciepłego ubrania (szczególnie, jeśli będzie śnieg na El Teide), nakrycia głowy i kremu z filtrem (słońce na tej wysokości jest bardzo silne nawet zimą).

 

Dojazd do Obserwatorium El Teide

Istnieje możliwość skorzystania z transferu do obserwatorium astronomicznego zapewnianego przez organizatora:

- w środy z Costa Adeje i Los Cristianos

-we wtorki i w niedziele z Puerto de La Cruz.

 

Dojazd do Obserwatorium wynajętym samochodem:

- z kurortów południa (Los Cristianos, Playa de Las Americas  Costa Adeje) drogą TF 28, następnie TF-51, TF-21 i TF-24 (ok. 62 km),

- z Puerto de Santiago i Los Gigantes drogą TF-38, następnie TF-21 i TF-24 (ok. 69 km),

- z Puerto de La Cruz drogą TF-21, następnie TF-24 (ok. 36 km).

 

Do Obserwatorium nie dojeżdża transport publiczny. Najbliższy przystanek autobusowy znajduje się w oddalonym o ok. 7,5 km El Portillo, gdzie kursuje autobus 348 z Puerto de La Cruz i 342 z Costa Adeje (po jednym kursie dziennie). 

 

  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
  • Obserwatorium Astrofizyczne Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podoba Ci się to miejsce, poleć je swoim znajomym

Reklama

W pobliżu:

Mapa Teneryfy poniżej zawiera listę obiektów w pobliżu - zaznaczając / odznaczając pola wyboru możesz przeglądać interesujące Cię kategorie:

Hotele
Gastronomia
Zwiedzanie
Fiesty
Dla dzieci
Sport
Plaże
Inne
Do około 5kmOd około 5 do 15kmOd około 15 do 40km

Reklama

Szukaj hoteli w pobliżu:

Data zameldowania

Data wymeldowania

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.