Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Ruta de La Tapa 2015

Od 20 do 27 listopada 2015 Konkurs przekąsek w regionie Güímar na Teneryfie

20 listopada 2015

Kanaryjskie restauracje, bary i kawiarnie często uczestniczą w organizowanych przez zarząd miasta lub centra inicjatyw turystycznych  cyklicznych konkursach gastronomicznych,  podczas których przedstawiają potrawy przygotowane według przepisów opracowanych specjalnie na tę okazję. Jednym z najpopularniejszych typów kulinarnych rywalizacji na archipelagu jest „Ruta de La Tapa”, czyli „Szlak Przekąski”.

20 listopada rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Ruta de la Tapa” w regionie Güímar. Bierze w niej udział 27 restauracji, które w każdy piątek i sobotę w okresie do 24 maja, czyli w dniach 20,21, 27 i 28 listopada zaserwują swoim klientom konkursową przekąskę.

Degustacje za symboliczną składkę w wysokości 2,5 EUR obejmującą poza wybraną przekąską także lampkę wina pochodzącego z winnic z regionu Güímar zaplanowano w godzinach od 20:00 do 23:00.  Przeważają dania przygotowane według tradycyjnych przepisów i z lokalnych produktów, z akcentami kuchni kreatywnej i fusion.

Listopadowy przegląd jest doskonałą okazją do spróbowania uprawianych w gminie słodkich ziemniaków (bataty) i awokado oraz wytwarzanych lokalnie serów, gdyż tym to właśnie składnikom będzie poświęcony obecny przegląd.

W poprzedniej edycji przeglądu można było spróbować między innymi ryby bonito (Cafe  Tacsa El Callejon), tollos en salsa, czyli tradycyjne danie z suszonego na słońcu mięsa z ryby z gatunku rekina (Bar Capitan), tosta z dorszem (Bar Restaurante Parada),  tiramisu z gofio, czyli mąki z uprażonego zboża (La Dulceria).  W menu pojawiły także dania o intrygujących nazwach, na przykład „Kanaryjskie kaprysy” (Coffe and Work), „To jest po to, by sobie to zjeść” (Bar Cafe Chinguaro), „Kanaryjski smak” (Bar Cafeteria Santo Domingo), „Morze i ziemia” (Bar Cafeteria El Plantel).

Podczas degustacji nastrój w wybranych restauracjach będą umilały występy lokalnych grup muzycznych.

Kliencie otrzymają karnet, w którym będzie się zaznaczało skosztowane tapy.  Osoby, które odwiedzą przynajmniej dziesięć biorących udział w konkursie restauracji, uprawnione będą do wzięcia udział w głosowaniu na najsmaczniejszą przekąskę. Wśród tych uczestników zostaną rozlosowane nagrody – bezpłatny udział w degustacjach podczas kolejnej edycji konkursu.

Życzymy smacznego!

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Kuchnia Wysp Kanaryjskich, Teneryfa Tagi:

Reklama

Copyright © 2012-2021 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.