Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Ruta de La Tapa 2015

Od 20 do 27 listopada 2015 Konkurs przekąsek w regionie Güímar na Teneryfie

20 listopada 2015

Kanaryjskie restauracje, bary i kawiarnie często uczestniczą w organizowanych przez zarząd miasta lub centra inicjatyw turystycznych  cyklicznych konkursach gastronomicznych,  podczas których przedstawiają potrawy przygotowane według przepisów opracowanych specjalnie na tę okazję. Jednym z najpopularniejszych typów kulinarnych rywalizacji na archipelagu jest „Ruta de La Tapa”, czyli „Szlak Przekąski”.

20 listopada rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Ruta de la Tapa” w regionie Güímar. Bierze w niej udział 27 restauracji, które w każdy piątek i sobotę w okresie do 24 maja, czyli w dniach 20,21, 27 i 28 listopada zaserwują swoim klientom konkursową przekąskę.

Degustacje za symboliczną składkę w wysokości 2,5 EUR obejmującą poza wybraną przekąską także lampkę wina pochodzącego z winnic z regionu Güímar zaplanowano w godzinach od 20:00 do 23:00.  Przeważają dania przygotowane według tradycyjnych przepisów i z lokalnych produktów, z akcentami kuchni kreatywnej i fusion.

Listopadowy przegląd jest doskonałą okazją do spróbowania uprawianych w gminie słodkich ziemniaków (bataty) i awokado oraz wytwarzanych lokalnie serów, gdyż tym to właśnie składnikom będzie poświęcony obecny przegląd.

W poprzedniej edycji przeglądu można było spróbować między innymi ryby bonito (Cafe  Tacsa El Callejon), tollos en salsa, czyli tradycyjne danie z suszonego na słońcu mięsa z ryby z gatunku rekina (Bar Capitan), tosta z dorszem (Bar Restaurante Parada),  tiramisu z gofio, czyli mąki z uprażonego zboża (La Dulceria).  W menu pojawiły także dania o intrygujących nazwach, na przykład „Kanaryjskie kaprysy” (Coffe and Work), „To jest po to, by sobie to zjeść” (Bar Cafe Chinguaro), „Kanaryjski smak” (Bar Cafeteria Santo Domingo), „Morze i ziemia” (Bar Cafeteria El Plantel).

Podczas degustacji nastrój w wybranych restauracjach będą umilały występy lokalnych grup muzycznych.

Kliencie otrzymają karnet, w którym będzie się zaznaczało skosztowane tapy.  Osoby, które odwiedzą przynajmniej dziesięć biorących udział w konkursie restauracji, uprawnione będą do wzięcia udział w głosowaniu na najsmaczniejszą przekąskę. Wśród tych uczestników zostaną rozlosowane nagrody – bezpłatny udział w degustacjach podczas kolejnej edycji konkursu.

Życzymy smacznego!

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Kuchnia Wysp Kanaryjskich, Teneryfa Tagi:

Reklama

Copyright © 2012-2019 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania strony. Nie przechowywujemy żadnych informacji, które pozwalałyby identyfikować użytkowników. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.