Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Trasa trekkingowa w wąwozie Masca

Zamknięta trasa trekkingowa w wąwozie Masca i przystań na plaży Masca

1 marca 2018

Trasa trekkingowa w wąwozie Masca została zamknięta 26 lutego 2018 decyzją Urzędu Gminy Buenavista del Norte. Zakaz ogłoszono po tym jak poprzedniego dnia grupa ośmiu wycieczkowiczów zeszła w dół  wąwozem Masca  mimo ogłoszonego maksymalnego alertu pogodowego.

Turyści zdecydowali się wybrać na trekking pomimo zapowiadanych  wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych.  Na ten dzień obowiązywał od godziny 6 rano ogłoszony przez Rząd Wysp Kanaryjskich maksymalny alert ze względu na deszcze i wiatry. Dla obszarów położonych na wyżynach, w górach, na zachodnich, południowych i wschodnich stokach oraz dla gminy Santa Cruz de Tenerife prognozowane były kumulacje opadów powyżej 100 l/m2 w ciągu 12 h i ponad 30 l/m2 w ciągu godziny. Zapowiadano również wiatry o sile między 80 a 130 km/h. Najsilniejsze miały wystąpić na wyżynach, w górach i na niektórych odcinkach wybrzeża oraz fale o wysokości od 2 do 4 m.

Tego typu anomalie pogodowe nie występują na Teneryfie często i zawsze budzą wiele emocji zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. By zminimalizować potencjalne negatywne skutki ataku sił natury, wystawiane są tzw. Alerty.  Pociągają one za sobą szereg konsekwencji administracyjnych. Należy do nich np. zwiększone zaangażowanie służb bezpieczeństwa.  Wydaje się też rekomendacje dla tinerfeños (w j. hiszpańskim – mieszkańcy Teneryfy) by nie przemieszczali się ani pieszo, ani samochodami, jeśli to nie jest konieczne.

REKLAMA

To nic,  że nierzadko zamiast zapowiadanej ulewy spadnie kilka kropli. Albo ku rozpaczy wypatrujących miesiącami jakiegokolwiek deszczyku rolników burza na Atlantyku ominie Wyspy Kanaryjskie lecąc w kierunku Azorów. Na zimne trzeba dmuchać… Pamiętajmy, że jesteśmy na górzystej, wulkanicznej wyspie, z miejscowościami posadowionymi na zboczach, gdzie nie wszędzie  zadbano o odwodnienia. Bo i po co, skoro duży deszcz pada rzadko? Jednak w takich warunkach terenowych silne ulewy i wichury mogą powodować osuwanie się terenu i spadanie kamieni z gór na drogę.

Podczas alertów wydawany jest zakaz przebywania w obrębie oficjalnej siatki pieszych szlaków Teneryfy.  Zabroniony jest też wjazd samochodami na drogi przebiegające w lasach. Odwołuje się wszystkie imprezy masowe i wycieczki piesze. Co więcej, nawet trzeba odwołać Karnawał!

 

Alert pogodowy Teneryfa

Alert pogodowy na Teneryfie w dniu 25.02.2018

Trasa trekkingowa w wąwozie Masca miejscem częstych akcji ewakuacyjnych

Tego dnia turyści, o których mowa powyżej, wyszli na szlak trekkingowy w Masca mimo alertu. Niewykluczone, że gdy wyjeżdżali z położonego na wybrzeżu hotelu pogoda była słoneczna. Może nie dowiedzieli się o alercie, czy nie sprawdzili prognozy pogody. Informacje o alertach podawane są w lokalnej telewizji i wywieszane są m.in. na tablicach informacyjnych przy hotelowych recepcjach. A w epoce internetu w telefonie prognozę łatwo sprawdzi każdy.

Strumienie wody spływające po skałach na trasie trekkingowej w wąwozie Masca uniemożliwiły wędrującym powrót w górę do miejsca początku szlaku.  Nie było możliwe też wydostanie się z plaży Masca drogą morską do Los Gigantes. Statki wycieczkowe nie kursują podczas alertów, nieodpowiedzialni turyści utknęli więc w wąwozie.  Następnego dnia uratowały ich służby ratownicze złożone ze strażaków San Miguel de Abona, ochotniczej służby z Santiago del Teide i funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej.

Wąwóz Masca okrył się ostatnimi laty niestety niechlubną sławą w materii częstotliwości przeprowadzanych tam akcji ratunkowych. Przoduje też w statystykach nieszczęśliwych wypadków.  O zgrozo, w ciągu ostatniego półrocza pochłonął trzy życia ludzkie.

Decyzja o zamknięciu wąwozu Masca i przystani na plaży Masca

Coraz częstsze przypadki poruszania się po wąwozie przez niektórych turystów bez należytego przygotowania i zachowania szczególnej ostrożności wpłynęły na to, że Urząd Gminy Buenavista del Norte, na terenie której leży przedmiotowa trasa, podjął decyzję o zamknięciu wąwozu Barranco de Masca.

Technicy miejscy po sprawdzeniu wąwozu wydali opinię, że po niedawnych burzach, które nawiedziły południe i zachód Teneryfy na ścieżce występują zagrożenia, które stanowią ryzyko dla odwiedzających.  Szlak jest na niektórych odcinkach zalany, istnieje też możliwość wystąpienia osuwisk. Utrudnienia, które się tam pojawiły powodują, że przebywanie na tej należącej do najpopularniejszych tras trekkingowych na Teneryfie jest ryzykowne.

Zamknięto także uszkodzoną przez sztorm przystań – osunęła się podstawa podtrzymująca nabrzeże. Nie ma więc warunków technicznych, by statki wycieczkowe przyjmowały tam pasażerów na pokład.

Wejście na szlak zostało zamknięte i umieszczono tam poniższe oznaczenie:

zamknięta trasa trekkingowa w wąwozie Masca

Informacja zamieszczona przy wejściu na trasę trekkingową w wąwozie Masca

 

Termin ponownego otwarcia wąwozu Masca i przystani na plaży Masca

Do kiedy będzie zamknięta trasa trekkingowa w wąwozie Masca?

Mimo zniesienia pogodowego alertu przez Rząd Wysp Kanaryjskich nie należy się raczej spodziewać otwarcia wąwozu w ciągu najbliższych dni.

Zarząd Teneryfy po koniec lutego przyjął uchwałę o przeznaczeniu około jednego miliona euro na poprawę bezpieczeństwa w wąwozie Masca. Prace zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Rozważa się ustalenie głównego szlaku i tras dodatkowych poprzez odnowienie i włączenie małych odcinków tras historycznych, które tam przebiegały. Zostanie poprawiony stan i oznaczenie ścieżek. Uruchomi się trzy punkty kontroli odwiedzających: na początku trasy, w środkowym odcinku oraz na końcu zejścia przy embarcadero (przystań) de Masca. Oprócz tego, zmierza się poprawić dostępność do przyszłego  Centro de Visitantes  w Masca (Centrum Odwiedzających) i jego połączenie ze szlakami pieszymi w Caserio de Masca.

 

Wąwóz Masca zamknięty

Wąwóz Masca (foto: Zarząd Wyspy Teneryfa)

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Aktualności, Teneryfa Tagi: ,

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.