Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Z dronem na Wyspy Kanaryjskie

Z dronem na wakacje na Wyspach Kanaryjskich – przepisy prawne

24 lutego 2017

Kto z Was myśli o wybraniu się z dronem na wakacje na Wyspy Kanaryjskie? Mały, rekreacyjny model waży niewiele, łatwo go spakować do samolotu, a perspektywa zrobienia atrakcyjnych filmów czy zdjęć egzotycznych krajobrazów może się wydawać kusząca. Jednak zanim zdecydujemy się na zabranie naszego drona na wycieczkę, sprawdźmy lokalne przepisy. W tym wpisie omówimy w skrócie te obowiązujące na Wyspach Kanaryjskich.

Przepisy prawne dotyczące posługiwania się dronami na Wyspach Kanaryjskich

Drony, nawet te najmniejsze, najlżejsze i najtańsze według przepisów prawa są bezzałogowymi statkami powietrznymi. Pilotowanie takowych podlega na Wyspach Kanaryjskich, jak i na terytorium całej Hiszpanii pod normy ustanowione przez przez Państwową Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (Agencia Española de Seguridad Aérea (AESA)).  Pod przepisy tej instytucji podlegają wszelkie drony o wadze do 150 kg, natomiast cięższymi aparatami  zajmuje się Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Użytkowanie drona jako hobby czy dla lotów rekreacyjnych, czyli nie związanych z wykonywaniem działalności komercyjnej lub zawodowej,  nie jest związane z koniecznością uzyskania licencji AESA, wymaga ono jednak dostosowania się do szczególnych norm bezpieczeństwa.

Zastosowanie drona w każdym innym celu wymaga uzyskania licencji operatora drona wystawianej przez AESA lub organizację przez nią wyznaczoną. Jeśli więc na przykład planujesz zrobić przy pomocy drona zdjęcia do kalendarza, który będzie sprzedawany, będzie to działalność komercyjna, której nie wolno wykonywać bez posiadania przedmiotowej licencji.

W Hiszpanii użytkowanie drona dla celów komercyjnych lub zawodowych regulowane jest przepisami Ley 18/2014 ogłoszonymi 17.10.2014, sekcja numer 6 dotycząca cywilnych statków powietrznych zdalnie pilotowanych. Wprawdzie nie stosuje się ustawy dla rekreacyjnego użytkowania dronów, jednak tego typu aparaty jako statki powietrzne podlegają wszelkim przepisom związanym z nawigacją i bezpieczeństwem lotniczym obowiązującym w Hiszpanii i Unii Europejskiej.

W związku z coraz bardziej powszechnym posługiwaniem się dronami w celach rekreacyjnych AESA wydała szereg rekomendacji i przypomnień mających na celu uświadomienie użytkownikowi faktu, że „drony nie są zabawkami, lecz statkami powietrznymi„. Omówimy te rekomendacje poniżej.

 

REKLAMA

 Zasady użytkowania drona w celach rekreacyjnych na Wyspach Kanaryjskich

 1. Nigdy nie wolno Ci stracić drona z  zasięgu wzroku. Dostosuj więc parametry lotu do aktualnej widoczności i siły wiatru.
 2. Maksymalna dozwolona wysokość latania dronem została określona na 120 m.
 3. Latać dronami można tylko w strefach odpowiednich do tego, na przykład w strefach modelarskich na lotniskach, w obszarach niezaludnionych itp. Można latać w obszarze zamkniętym, jeśli ma się zezwolenie jego właściciela. Odpowiednie będą również miejsca ustronne,  jeśli nie będzie zbyt wielu przeszkód w terenie.
 4. Nie jest konieczne uzyskanie licencji pilota, ale trzeba posiadać umiejętność bezpiecznego latania i zachowywać szczególną ostrożność,  by nie narażać na utratę zdrowia/życia osób trzecich ani nie ryzykować wyrządzenia szkód materialnych.
 5. Za wszelkie szkody wyrządzone przez drona odpowiada jego operator. Jeśli więc z jakiegoś powodu stracimy panowanie nad aparatem i na przykład zahaczy on w linię wysokiego napięcia, operator drona będzie musiał ponieść wszystkie koszty związane z jego usunięciem przez odpowiednie służby i naprawą instalacji.
 6. Za użytkowanie drona niezgodne z przepisami grożą grzywny, których wysokość może sięgnąć 225.000,- EUR w przypadku bardzo poważnego wykroczenia.

 

Czego NIE WOLNO robić dronem?

 1. Zabronione jest latanie w strefach zamieszkałych
 2. Nie wolno latać nad miejscami skupisk ludzi, takimi jak parki, plaże, koncerty, wesela, manifestacje, procesje itp.
 3. Całkowicie zabronione jest także latanie w nocy.
 4. Nie wolno latać w okolicach lotnisk, aerodromów itp. Ten zakaz obejmuje również strefę nadzorowaną przez kontrolerów lotu nazywaną CTR. Podobnie, jak samolot nie może przebywać w tej strefie bez zezwolenia kontrolera lotu, nie wolno tego również dronowi. Mapy takich stref dostępne są na hiszpańskim portalu o Nawigacji Lotniczej Enaire. Strefy te w przypadku wysp bywają bardzo rozległe, sugerujemy więc dokładnie się z nimi zapoznać. Po otwarciu zakładki lotniska z każdej z Wysp Kanaryjskich  (Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife Norte, Tenerife Sur/Reina Sofia, La Palma, La Gomera, El Hierro) trzeba otworzyć ostatni pdf w katalogu, oznaczony VAC. Portal Nawigacji dostępny jest pod tym linkiem:ENAIRE.
 5. Zabronione są loty w miejscach realizowania lotów innymi obiektami latającymi na niskiej wysokości (np. w strefach przeznaczonych do lotów paralotnią, do skoków spadochronowych, lotniskach, heliportach itp., czyli wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko kolizji.
 6. Nie wolno zagrażać bezpieczeństwu osób trzecich.

Zainteresowanych zapoznaniem się bardziej szczegółowo przepisami dotyczącymi dronów na Wyspach Kanaryjskich dostępnymi w języku hiszpańskim odsyłamy na stronę AESA.

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Sport, Wyspy Kanaryjskie Tagi: ,

Reklama

Copyright © 2012-2023 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.