Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Tegueste 2015

Kwiecień Miesiącem Wina 2015 w Tegueste na północy Teneryfy

2 kwietnia 2015

„Tegueste, miasto wśród winnic” to hasło reklamowe miejscowości Tegueste położonej przy drodze TF-13 łączącej Bajamar na wschodnim wybrzeżu z historycznym miastem La Laguna. Rolniczy region Tegueste słynie z doskonałych czerwonych win,  wysoko ocenia się też tutejsze ziemniaki i gruszki. Restauracje w tych okolicach są popularnym miejscem weekendowego ucztowania mieszkańców Teneryfy. To także gmina o bogatych tradycjach rzemieślniczych. Mieszka tu kilkanaście mistrzyń koronek, wyplata się  koszyki z wikliny,  szyje ludowe ubrania i wykonuje wyroby z drewna.

Warto odwiedzić ten malowniczo położony w otoczeniu zielonych wzgórz, jeszcze nie odkryty turystycznie region, zwłaszcza podczas organizowanego przez miasto Tegueste przeglądu kultury, gastronomii i atrakcji o nazwie „Kwiecień Miesiącem Wina 2015 w Tegueste”.

 

Najważniejszym kwietniowym wydarzeniem w Tegueste będzie należący do  najbardziej pielęgnowanych i widowiskowych ludowych świąt Teneryfy Festiwal Romeria de San Marcos, który odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 13:00.

 

Historia festiwalu sięga obchodzonych przez guanchów, pierwotnych mieszkańców Teneryfy,  świąt wiosny, które po założeniu przez konkwistadorów w 1530 roku w Tegueste kościoła San Marcos (św. Marka) przerodziły się w Fiestas de San Marcos.

 

Romeria de Tegueste 2015

Romeria de Tegueste 2015

 

Współcześnie Figurka świętego wieziona jest przez główne ulica miasta, za nią jadą statki na kołach i carretas, czyli wozy ciągnięte przez woły. Wozy przyozdobione są  kolorowymi kolażami z ziaren pszenicy, kukurydzy, ryżu i maku, zainspirowanymi kanaryjskimi tradycjami i wykonanymi bez użycia sztucznych barwników.  Przekazywana z pokolenia na pokolenie sztuka tworzenia zbożowych kolaży jest bardzo pracochłonna. Ziarna się praży na patelniach nad ogniem, by uzyskały określony kolor, następnie przykleja się je klejem na matrycę z naszkicowanym wzorem. Co roku wykonuje się nowe motywy, związane z ludowymi tradycjami i kulturą Tegueste.

W wesołej procesji biorą udział mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje, grupy grające muzykę ludową i tancerze. Z karoc gospodynie i gospodarze częstują ziemniaczkami papas arrugadas, drobnymi przekąskami i winem. Jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów procesji jest pochodzący z XVI wieku Taniec Kwiatów, który wykonują ubrani na biało tancerze pod niesioną przez nich konstrukcją łuków z kwiatów.

W edycji XLVII zaplanowanej na niedzielę, 26 kwietnia 2015 na godz. 13:00 wezmą udział 24 karoce i 4 statki. Wcześniej, o godz. 12:00 odbędzie się msza śpiewana, natomiast po procesji, o godz. 16:00 na Plaza San Marcos rozpoczną się tańce przy muzyce na żywo.

Karoce będzie można zobaczyć także w poniedziałek, 27 kwietnia 2015 o godz. 14:00który to dzień nazwany jest  „Dniem Powoźnika” i jego tradycją jest podziwianie kolaży na karocach spacerując wśród nich z lampką dobrego wina w ręku. Od godz. 18:00 będzie można potańczyć przy akompaniamencie lokalnych grup.

 

Pokaz slajdów z festiwalu Romeria de San Marcos 2013

Wybrane punkty programu X festiwalu „Kwiecień Miesiącem Wina 2015 w Tegueste”:

 

od  1 do 30 kwietnia 2015

8 edycja Szlaku Wina i Przekąsek podczas której w 26 wybranych restauracjach regionu będzie można degustować najlepsze wina z regionu Tegueste i przygotowaną konkursową przekąskę za symboliczne 2,75 EUR. W konkursie bierze udział siedem restauracji z centrum Tegueste, siedem z dzielnicy El Portezuelo, pięć z El Socorro, siedem z San Luis/Las Toscas i jedna z Pedro Alvarez. Listę restauracji z ich położeniem na mapie i informacjami na temat przekąsek, których będzie można spróbować  oraz ich fotografiami można zobaczyć tutaj: http://www.tegueste.es/dmdocuments/des_vinosytapas_2015.pdf

 

 

sobota, 11 kwietnia 2015, godz. 9:00 do 15:00

Szlak enohistoryczny „Między Niebem a Piekłem”

przewodnicy: enolog  D. Pablo López i historyk  D. Tomás Rodríguez

koszt 12 EUR, zbiórka przy plaza de San Marcos w Tegueste, zapisy: turismo@tegueste.org

 

piątek, 17 kwietnia 2015 godz. 20:00

„Gwiazda między winoroślami”

– Prezentacja win i obserwacja gwiazd

– Koncert  Benito Cabrera, jednego z najlepszych kanaryjskich timplistów

miejsce: Finca San Gonzalo, Camino Varianes, 6 – El Socorro

wstęp wolny, zapisy: aviteg@gmail.com (przynieść teleskop, jeśli ktoś posiada).

 

sobota, 18 kwietnia 2015, godz. 8:30 do 12:00

Szlak enohistoryczny i koncert wśród winorośli”

przewodnik: enolog  D. Pablo López

koszt 5 EUR, zbiórka przy Plaza de San Marcos w Tegueste

zapisy: turismo@tegueste.org

 

sobota, 18 kwietnia 2015 godz. 12:00

Koncert muzyki klasycznej wśród winorośli w wykonaniu grupy Mesturas

miejsce: Las Peñuelas, wstęp wolny

 

piątek, 24 kwietnia 2015

godz. 19:00 – 23:00

Festiwal Winiarsko-Gastronomiczny  „Festiwal Zmysłów Regionu Tacoronte Acentejo” w Tegueste

Degustacja przekąsek z Tegueste (2 EUR) oraz win z regionu Teneryfy DOC Tacoronte Acentejo (bon za 5 EUR 1 degustacja komentowana+4 degustacje lub bon za 1 EUR na 1 degustację lub bon za 1 EUR na 1 degustację).

miejsce: ulica C/ Prebendado Pacheco

godz. 21:00 Festival Siete Islas

Festiwal folklorystyczny z udziałem wykonawców z każdej z siedmiu Wysp Kanaryjskich oraz specjalnych gości z Meksyku i Puerto Rico. Wystąpią m.in. Grupa Folklorystyczna Teguaco, Grupa Folklorystyczna Tejeguate, Ico Arocha z Lanzarote, Esteban Ramírez z Fuerteventury, Idaira Trujillo z Teneryfy, Ivan Quintana z Gran Canarii, Eduardo Duque z La Gomery i inni.

miejsce: Plaza de San Marcos

 

sobota, 25 kwietnia 2015

godz. 9:00 do 14:00

Szlak turystyczny „Karety Procesji św. Marka” 

koszt 5 EUR, zbiórka przy plaza de San Marcos w Tegueste, zapisy: turismo@tegueste.org

godz. 22:30 Pokaz pirotechniczny z okazji Dnia św. Marka. Po sztucznych ogniach duża impreza taneczna.

miejsce: Plaza de San Marcos

 

niedziela, 26 kwietnia 2015 godz. 13:00

Festiwal Romeria de San Marcos – procesja w strojach ludowych z wozami przyozdobionymi zbożowymi kolażami, statkami ciągniętymi przez woły po ulicach miasta, tańcami, koncertami i degustacjami.

 

poniedziałek, 27 kwietnia 2015 godz.  14:00

Dzień Powoźnika podczas którego będzie można obejrzeć karoce z kolażami ze zbóż

miejsce: ulica C/ La Audiencia

 

Kwiecień Miesiącem Wina Tegueste 2015

Kwiecień Miesiącem Wina Tegueste 2015

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Fiesty, Teneryfa Tagi: ,

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.