Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Tegueste 2015

Kwiecień Miesiącem Wina 2015 w Tegueste na północy Teneryfy

2 kwietnia 2015

„Tegueste, miasto wśród winnic” to hasło reklamowe miejscowości Tegueste położonej przy drodze TF-13 łączącej Bajamar na wschodnim wybrzeżu z historycznym miastem La Laguna. Rolniczy region Tegueste słynie z doskonałych czerwonych win,  wysoko ocenia się też tutejsze ziemniaki i gruszki. Restauracje w tych okolicach są popularnym miejscem weekendowego ucztowania mieszkańców Teneryfy. To także gmina o bogatych tradycjach rzemieślniczych. Mieszka tu kilkanaście mistrzyń koronek, wyplata się  koszyki z wikliny,  szyje ludowe ubrania i wykonuje wyroby z drewna.

Warto odwiedzić ten malowniczo położony w otoczeniu zielonych wzgórz, jeszcze nie odkryty turystycznie region, zwłaszcza podczas organizowanego przez miasto Tegueste przeglądu kultury, gastronomii i atrakcji o nazwie „Kwiecień Miesiącem Wina 2015 w Tegueste”.

 

Najważniejszym kwietniowym wydarzeniem w Tegueste będzie należący do  najbardziej pielęgnowanych i widowiskowych ludowych świąt Teneryfy Festiwal Romeria de San Marcos, który odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 13:00.

 

Historia festiwalu sięga obchodzonych przez guanchów, pierwotnych mieszkańców Teneryfy,  świąt wiosny, które po założeniu przez konkwistadorów w 1530 roku w Tegueste kościoła San Marcos (św. Marka) przerodziły się w Fiestas de San Marcos.

 

Romeria de Tegueste 2015

Romeria de Tegueste 2015

 

Współcześnie Figurka świętego wieziona jest przez główne ulica miasta, za nią jadą statki na kołach i carretas, czyli wozy ciągnięte przez woły. Wozy przyozdobione są  kolorowymi kolażami z ziaren pszenicy, kukurydzy, ryżu i maku, zainspirowanymi kanaryjskimi tradycjami i wykonanymi bez użycia sztucznych barwników.  Przekazywana z pokolenia na pokolenie sztuka tworzenia zbożowych kolaży jest bardzo pracochłonna. Ziarna się praży na patelniach nad ogniem, by uzyskały określony kolor, następnie przykleja się je klejem na matrycę z naszkicowanym wzorem. Co roku wykonuje się nowe motywy, związane z ludowymi tradycjami i kulturą Tegueste.

W wesołej procesji biorą udział mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje, grupy grające muzykę ludową i tancerze. Z karoc gospodynie i gospodarze częstują ziemniaczkami papas arrugadas, drobnymi przekąskami i winem. Jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów procesji jest pochodzący z XVI wieku Taniec Kwiatów, który wykonują ubrani na biało tancerze pod niesioną przez nich konstrukcją łuków z kwiatów.

W edycji XLVII zaplanowanej na niedzielę, 26 kwietnia 2015 na godz. 13:00 wezmą udział 24 karoce i 4 statki. Wcześniej, o godz. 12:00 odbędzie się msza śpiewana, natomiast po procesji, o godz. 16:00 na Plaza San Marcos rozpoczną się tańce przy muzyce na żywo.

Karoce będzie można zobaczyć także w poniedziałek, 27 kwietnia 2015 o godz. 14:00który to dzień nazwany jest  „Dniem Powoźnika” i jego tradycją jest podziwianie kolaży na karocach spacerując wśród nich z lampką dobrego wina w ręku. Od godz. 18:00 będzie można potańczyć przy akompaniamencie lokalnych grup.

 

Pokaz slajdów z festiwalu Romeria de San Marcos 2013

Wybrane punkty programu X festiwalu „Kwiecień Miesiącem Wina 2015 w Tegueste”:

 

od  1 do 30 kwietnia 2015

8 edycja Szlaku Wina i Przekąsek podczas której w 26 wybranych restauracjach regionu będzie można degustować najlepsze wina z regionu Tegueste i przygotowaną konkursową przekąskę za symboliczne 2,75 EUR. W konkursie bierze udział siedem restauracji z centrum Tegueste, siedem z dzielnicy El Portezuelo, pięć z El Socorro, siedem z San Luis/Las Toscas i jedna z Pedro Alvarez. Listę restauracji z ich położeniem na mapie i informacjami na temat przekąsek, których będzie można spróbować  oraz ich fotografiami można zobaczyć tutaj: http://www.tegueste.es/dmdocuments/des_vinosytapas_2015.pdf

 

 

sobota, 11 kwietnia 2015, godz. 9:00 do 15:00

Szlak enohistoryczny „Między Niebem a Piekłem”

przewodnicy: enolog  D. Pablo López i historyk  D. Tomás Rodríguez

koszt 12 EUR, zbiórka przy plaza de San Marcos w Tegueste, zapisy: turismo@tegueste.org

 

piątek, 17 kwietnia 2015 godz. 20:00

„Gwiazda między winoroślami”

– Prezentacja win i obserwacja gwiazd

– Koncert  Benito Cabrera, jednego z najlepszych kanaryjskich timplistów

miejsce: Finca San Gonzalo, Camino Varianes, 6 – El Socorro

wstęp wolny, zapisy: aviteg@gmail.com (przynieść teleskop, jeśli ktoś posiada).

 

sobota, 18 kwietnia 2015, godz. 8:30 do 12:00

Szlak enohistoryczny i koncert wśród winorośli”

przewodnik: enolog  D. Pablo López

koszt 5 EUR, zbiórka przy Plaza de San Marcos w Tegueste

zapisy: turismo@tegueste.org

 

sobota, 18 kwietnia 2015 godz. 12:00

Koncert muzyki klasycznej wśród winorośli w wykonaniu grupy Mesturas

miejsce: Las Peñuelas, wstęp wolny

 

piątek, 24 kwietnia 2015

godz. 19:00 – 23:00

Festiwal Winiarsko-Gastronomiczny  „Festiwal Zmysłów Regionu Tacoronte Acentejo” w Tegueste

Degustacja przekąsek z Tegueste (2 EUR) oraz win z regionu Teneryfy DOC Tacoronte Acentejo (bon za 5 EUR 1 degustacja komentowana+4 degustacje lub bon za 1 EUR na 1 degustację lub bon za 1 EUR na 1 degustację).

miejsce: ulica C/ Prebendado Pacheco

godz. 21:00 Festival Siete Islas

Festiwal folklorystyczny z udziałem wykonawców z każdej z siedmiu Wysp Kanaryjskich oraz specjalnych gości z Meksyku i Puerto Rico. Wystąpią m.in. Grupa Folklorystyczna Teguaco, Grupa Folklorystyczna Tejeguate, Ico Arocha z Lanzarote, Esteban Ramírez z Fuerteventury, Idaira Trujillo z Teneryfy, Ivan Quintana z Gran Canarii, Eduardo Duque z La Gomery i inni.

miejsce: Plaza de San Marcos

 

sobota, 25 kwietnia 2015

godz. 9:00 do 14:00

Szlak turystyczny „Karety Procesji św. Marka” 

koszt 5 EUR, zbiórka przy plaza de San Marcos w Tegueste, zapisy: turismo@tegueste.org

godz. 22:30 Pokaz pirotechniczny z okazji Dnia św. Marka. Po sztucznych ogniach duża impreza taneczna.

miejsce: Plaza de San Marcos

 

niedziela, 26 kwietnia 2015 godz. 13:00

Festiwal Romeria de San Marcos – procesja w strojach ludowych z wozami przyozdobionymi zbożowymi kolażami, statkami ciągniętymi przez woły po ulicach miasta, tańcami, koncertami i degustacjami.

 

poniedziałek, 27 kwietnia 2015 godz.  14:00

Dzień Powoźnika podczas którego będzie można obejrzeć karoce z kolażami ze zbóż

miejsce: ulica C/ La Audiencia

 

Kwiecień Miesiącem Wina Tegueste 2015

Kwiecień Miesiącem Wina Tegueste 2015

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Fiesty, Teneryfa Tagi: ,

Reklama

Copyright © 2012-2021 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania strony. Nie przechowywujemy żadnych informacji, które pozwalałyby identyfikować użytkowników. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.