Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Womad Fuerteventura

Festiwal WOMAD Fuerteventura w Gran Tarajal na Fuerteventurze 6-8 listopada 2015

30 października 2015

Festiwal muzyki świata WOMAD Fuerteventura to jedyny festiwal europejski, który dzięki słonecznemu klimatowi Wysp Kanaryjskich organizowany jest w plenerze w listopadzie. W 2014 roku po 17 latach na Gran Canarii przeniósł się na Fuerteventurę, do niedużego, lecz nastawionego na promowanie kultury nadmorskiego miasta Gran Tarajal należącego do gminy Tuineje.

Program, ostatniej edycji, w której uczestniczyło ponad 25.000 osób,  był może trochę skromniejszy niż podczas wcześniejszych edycji, które miały miejsce w stolicy Gran Canarii, Las Palmas, ale i tym razem nie zabrakło muzycznej różnorodności: od flamenco reprezentowanego przez wykonawczynię Argentina, przez afrobeat w osobie Seuna Kuti, latinofunk grany przez La Chiva Gantiva (Columbia-UK), rytmy śródziemnomorskie  L’Hijâz’Car, do  bluesa i rocka amerykańskiego w wykonaniu grupy Arizona Baby, natomiast Lo Cór de la Plana z Marsylii śpiewali w mało znanym języku oksytańskim.

Wystąpili  także  Rachid Taha z Francji, Aristides Moreno z Hiszpanii, The Correspondents z UK, Çiğdem Aslan & She’Koyokh (Turcja/UK/Szwecja, Serbia/USA), D Juan Léon (Las Palmas de Gran Canaria), El Especialista Manel Ruiz (Katalończyk mieszkający na Wyspach Kanaryjskich),  Germán López & Amigos (timpliści i wokaliści z Wysp Kanaryjskich), Julián Maeso (Hiszpania), La Pegatina (Katalonia), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigeria), El Vega y La Farraband (Las Palmas).

W 2015 roku również tło festiwalu będzie stanowić plaża w tym mieście.  Imprezy będą miały miejsce przy dwóch estradach jednocześnie, między którymi publiczność będzie mogła się swobodnie przemieszczać. Na festiwalu wystąpią artyści w liczbie 24 grup pochodzących z czterech kontynentów.

Program festiwalu WOMAD Fuerteventura 2015.

czwartek, 5 listopada

g. 19:30 Mr. Kangrejo (Gran Canaria) na otwarcie stoisk rzemieślniczych Mercado Global (teren festiwalowy)

piątek, 6 listopada

Estrada główna

g. 18:00 Red Beard (Gran Canaria)

g. 19:10 Limando (Fuerteventura)

g. 21:00 Orlando Julius and The Heliocentrix (Nigeria)

g. 21:45 Odczytanie Manifestu WOMAD

g. 23:00 La Sra Tomasa (Hiszpania)

g. 01:00 La Orchestra Baobab (Senegal)

Estrada B

g. 20:00 El Twanguero (Hiszpania)

g. 22:00 Novalima (Peru)

g. 24:00 47 Soul (Palestyna, Jordania, Syria)

g. 02:00 DJ Afriquio (UK)

Teren festiwalowy

g. 12:00 Mr. Kangrejo (Gran Canaria), (teren festiwalowy)

g. 20:00 Abass Dodoo (Ghana, warsztaty)

g. 22:00 Landing Mané (Senegal, warsztaty)

sobota, 7 listopada

Estrada główna

g. 18:00 Ono Free Fadar (Teneryfa)

g. 19:15 Maldito Ramirez (Gran Canaria)

g. 21:00 Baloji (Kongo)

g. 23:00 Amparo Sanchez (Hiszpania)

g. 01:00 Asian Dub Fundation (UK)

Estrada B

g. 20:00 Spiro (UK)

g. 22:00 Eska (UK)

g. 24:00 Afriquoi (Kongo, Gambia, Jamaica, UK)

g. 02:00 Watts Riot (UK)

Teren festiwalowy

g. 12:00 Mr Kangrejo (Gran Canaria)

g. 17:00 Landing Mané (Senegal, warsztaty)

g. 20:00 Abass Dodoo (Ghana, warsztaty)

g. 22:00 Landin Mané (Senegal, warsztaty)

niedziela, 8 listopada

g. 12:30 – 13:00  Wielka parada (trasa parady: Dom Kultury, czyli Casa de Cultura – Avenida de Gran Tarajal – estrada festiwalowa)

REKLAMA

Koncertom towarzyszyć będą także prowadzone przez artystów warsztaty, podczas których będzie można spróbować gry na etnicznych instrumentach, uczyć się tańców czy posłuchać prelekcji.

 

W audytorium Gran Tarajal odbędą się pokazy filmów o tematyce muzycznej:

piątek,

g. 12:00 Searching for Sugar Man (2012, Szwecja)

g. 17:00 Marley (2012, USA/UK)

sobota

g. 11:00 Under African Skies (2012, UK)

niedziela

g. 11:00 Babylonia en guagua (2002, USA)

 

Zaplanowano także szereg interesujących zajęć dla dzieci, które w tym roku poprowadzą dwie grupy pochodzące z Cornwall (UK), Jamboree i Art Xpress. Tematem warsztatów będą „Mity i legendy dookoła świata”, które posłużą jako inspiracja do przygotowywania z materiałów z odzysku masek i przebrań.

Terminy animacji dla dzieci: 

piątek, g. 16:00 – 20:00

sobota, g.  11:00 – 13:00, 16:00 – 20:00

niedziela,  g. 11:00 malowanie twarzy, g. 12:00 dziecięca parada, podczas której uczestnicy zajęć zaprezentują dziecięcą sztukę wykonaną podczas warsztatów.

 

Na terenie festiwalowym dostępne są punkty gastronomiczne, w których można zakupić jedzenie  z Wysp Kanaryjskich i dania kuchni świata. Przygotowano także Mercado Global, stragany z rzemiosłem z różnych krajów, których otwarcie planuje się na czwartek, 5 listopada 2015 po południu.

Zadbano także o zminimalizowanie  wpływu festiwalu na środowisko.  Będą miały temu służyć takie inicjatywy, jak zainstalowanie oświetlenia LED, udostępnienie punktu nieodpłatnego zasilania telefonów komórkowych energią pozyskaną ze światła słonecznego, bezpłatna dystrybucja hermetycznych popielniczek i udzielane publiczności instruktaże selektywnej zbiórki odpadów.

Na wszystkie imprezy festiwalu WSTĘP WOLNY.

 

WOMAD, czyli  Świat Muzyki, Sztuk i Tańca (World of Music, Arts and Dance) organizowany już od 1982 roku w ponad 30 krajach to impreza kulturalna o jednej z najdłuższych historii i uważana  za najważniejszy festiwal poświęcony muzyce świata. Jednym z twórców idei  festiwalu stworzonego z podzielanego na całym świecie entuzjazmu dla muzyki  jest brytyjski muzyk Peter Gabriel. Imprezy gromadzą wybitnych artystów i publiczność z całego świata,  przybliżają kulturę narodów, dają możliwość obcowania z formami sztuki istniejącymi na całej planecie, promują tolerancję.

Na Wyspach Kanaryjskich festiwal organizowany był organizowany już kilkunastokrotnie na wyspie Gran Canaria:  w Las Palmas de Gran Canaria 1993, 1996 oraz cyklicznie w latach 1998 – 2011 i w 1997 roku w Playa del Ingles.  Festiwale na Gran Canarii gościły takich artystów jak Compay Segundo, Youssou N´Dour, Trilok Gurtu, The Waterboys, Suzanne Vega, Van Morrison, Khaled, Noa, Sid Griffin, Afro Celt Sound System, Kroke czy Carlos Nuñez, brały w nim udział także kanaryjskie grupy, między innymi Los Gofiones, Mestisay czy Manao.

Jak co roku reportaże z festiwalu będzie można obejrzeć w kanaryjskiej telewizji.

 

Poniżej fragment koncertu Manao, pochodzącej z Gran Canarii grupy wykonującej w sposób niekonwencjonalny klasyczne utwory kanaryjskiej muzyki ludowej, nagranego podczas WOMAD 2009 w Las Palmas de Gran Canaria.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Aktualności, Fuerteventura Tagi:

Reklama

Copyright © 2012-2020 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania strony. Nie przechowywujemy żadnych informacji, które pozwalałyby identyfikować użytkowników. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.