Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Womad Fuerteventura

Festiwal WOMAD Fuerteventura w Gran Tarajal na Fuerteventurze 6-8 listopada 2015

30 października 2015

Festiwal muzyki świata WOMAD Fuerteventura to jedyny festiwal europejski, który dzięki słonecznemu klimatowi Wysp Kanaryjskich organizowany jest w plenerze w listopadzie. W 2014 roku po 17 latach na Gran Canarii przeniósł się na Fuerteventurę, do niedużego, lecz nastawionego na promowanie kultury nadmorskiego miasta Gran Tarajal należącego do gminy Tuineje.

Program, ostatniej edycji, w której uczestniczyło ponad 25.000 osób,  był może trochę skromniejszy niż podczas wcześniejszych edycji, które miały miejsce w stolicy Gran Canarii, Las Palmas, ale i tym razem nie zabrakło muzycznej różnorodności: od flamenco reprezentowanego przez wykonawczynię Argentina, przez afrobeat w osobie Seuna Kuti, latinofunk grany przez La Chiva Gantiva (Columbia-UK), rytmy śródziemnomorskie  L’Hijâz’Car, do  bluesa i rocka amerykańskiego w wykonaniu grupy Arizona Baby, natomiast Lo Cór de la Plana z Marsylii śpiewali w mało znanym języku oksytańskim.

Wystąpili  także  Rachid Taha z Francji, Aristides Moreno z Hiszpanii, The Correspondents z UK, Çiğdem Aslan & She’Koyokh (Turcja/UK/Szwecja, Serbia/USA), D Juan Léon (Las Palmas de Gran Canaria), El Especialista Manel Ruiz (Katalończyk mieszkający na Wyspach Kanaryjskich),  Germán López & Amigos (timpliści i wokaliści z Wysp Kanaryjskich), Julián Maeso (Hiszpania), La Pegatina (Katalonia), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigeria), El Vega y La Farraband (Las Palmas).

W 2015 roku również tło festiwalu będzie stanowić plaża w tym mieście.  Imprezy będą miały miejsce przy dwóch estradach jednocześnie, między którymi publiczność będzie mogła się swobodnie przemieszczać. Na festiwalu wystąpią artyści w liczbie 24 grup pochodzących z czterech kontynentów.

Program festiwalu WOMAD Fuerteventura 2015.

czwartek, 5 listopada

g. 19:30 Mr. Kangrejo (Gran Canaria) na otwarcie stoisk rzemieślniczych Mercado Global (teren festiwalowy)

piątek, 6 listopada

Estrada główna

g. 18:00 Red Beard (Gran Canaria)

g. 19:10 Limando (Fuerteventura)

g. 21:00 Orlando Julius and The Heliocentrix (Nigeria)

g. 21:45 Odczytanie Manifestu WOMAD

g. 23:00 La Sra Tomasa (Hiszpania)

g. 01:00 La Orchestra Baobab (Senegal)

Estrada B

g. 20:00 El Twanguero (Hiszpania)

g. 22:00 Novalima (Peru)

g. 24:00 47 Soul (Palestyna, Jordania, Syria)

g. 02:00 DJ Afriquio (UK)

Teren festiwalowy

g. 12:00 Mr. Kangrejo (Gran Canaria), (teren festiwalowy)

g. 20:00 Abass Dodoo (Ghana, warsztaty)

g. 22:00 Landing Mané (Senegal, warsztaty)

sobota, 7 listopada

Estrada główna

g. 18:00 Ono Free Fadar (Teneryfa)

g. 19:15 Maldito Ramirez (Gran Canaria)

g. 21:00 Baloji (Kongo)

g. 23:00 Amparo Sanchez (Hiszpania)

g. 01:00 Asian Dub Fundation (UK)

Estrada B

g. 20:00 Spiro (UK)

g. 22:00 Eska (UK)

g. 24:00 Afriquoi (Kongo, Gambia, Jamaica, UK)

g. 02:00 Watts Riot (UK)

Teren festiwalowy

g. 12:00 Mr Kangrejo (Gran Canaria)

g. 17:00 Landing Mané (Senegal, warsztaty)

g. 20:00 Abass Dodoo (Ghana, warsztaty)

g. 22:00 Landin Mané (Senegal, warsztaty)

niedziela, 8 listopada

g. 12:30 – 13:00  Wielka parada (trasa parady: Dom Kultury, czyli Casa de Cultura – Avenida de Gran Tarajal – estrada festiwalowa)

REKLAMA

Koncertom towarzyszyć będą także prowadzone przez artystów warsztaty, podczas których będzie można spróbować gry na etnicznych instrumentach, uczyć się tańców czy posłuchać prelekcji.

 

W audytorium Gran Tarajal odbędą się pokazy filmów o tematyce muzycznej:

piątek,

g. 12:00 Searching for Sugar Man (2012, Szwecja)

g. 17:00 Marley (2012, USA/UK)

sobota

g. 11:00 Under African Skies (2012, UK)

niedziela

g. 11:00 Babylonia en guagua (2002, USA)

 

Zaplanowano także szereg interesujących zajęć dla dzieci, które w tym roku poprowadzą dwie grupy pochodzące z Cornwall (UK), Jamboree i Art Xpress. Tematem warsztatów będą „Mity i legendy dookoła świata”, które posłużą jako inspiracja do przygotowywania z materiałów z odzysku masek i przebrań.

Terminy animacji dla dzieci: 

piątek, g. 16:00 – 20:00

sobota, g.  11:00 – 13:00, 16:00 – 20:00

niedziela,  g. 11:00 malowanie twarzy, g. 12:00 dziecięca parada, podczas której uczestnicy zajęć zaprezentują dziecięcą sztukę wykonaną podczas warsztatów.

 

Na terenie festiwalowym dostępne są punkty gastronomiczne, w których można zakupić jedzenie  z Wysp Kanaryjskich i dania kuchni świata. Przygotowano także Mercado Global, stragany z rzemiosłem z różnych krajów, których otwarcie planuje się na czwartek, 5 listopada 2015 po południu.

Zadbano także o zminimalizowanie  wpływu festiwalu na środowisko.  Będą miały temu służyć takie inicjatywy, jak zainstalowanie oświetlenia LED, udostępnienie punktu nieodpłatnego zasilania telefonów komórkowych energią pozyskaną ze światła słonecznego, bezpłatna dystrybucja hermetycznych popielniczek i udzielane publiczności instruktaże selektywnej zbiórki odpadów.

Na wszystkie imprezy festiwalu WSTĘP WOLNY.

 

WOMAD, czyli  Świat Muzyki, Sztuk i Tańca (World of Music, Arts and Dance) organizowany już od 1982 roku w ponad 30 krajach to impreza kulturalna o jednej z najdłuższych historii i uważana  za najważniejszy festiwal poświęcony muzyce świata. Jednym z twórców idei  festiwalu stworzonego z podzielanego na całym świecie entuzjazmu dla muzyki  jest brytyjski muzyk Peter Gabriel. Imprezy gromadzą wybitnych artystów i publiczność z całego świata,  przybliżają kulturę narodów, dają możliwość obcowania z formami sztuki istniejącymi na całej planecie, promują tolerancję.

Na Wyspach Kanaryjskich festiwal organizowany był organizowany już kilkunastokrotnie na wyspie Gran Canaria:  w Las Palmas de Gran Canaria 1993, 1996 oraz cyklicznie w latach 1998 – 2011 i w 1997 roku w Playa del Ingles.  Festiwale na Gran Canarii gościły takich artystów jak Compay Segundo, Youssou N´Dour, Trilok Gurtu, The Waterboys, Suzanne Vega, Van Morrison, Khaled, Noa, Sid Griffin, Afro Celt Sound System, Kroke czy Carlos Nuñez, brały w nim udział także kanaryjskie grupy, między innymi Los Gofiones, Mestisay czy Manao.

Jak co roku reportaże z festiwalu będzie można obejrzeć w kanaryjskiej telewizji.

 

Poniżej fragment koncertu Manao, pochodzącej z Gran Canarii grupy wykonującej w sposób niekonwencjonalny klasyczne utwory kanaryjskiej muzyki ludowej, nagranego podczas WOMAD 2009 w Las Palmas de Gran Canaria.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Aktualności, Fuerteventura Tagi:

Reklama

Copyright © 2012-2024 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.