Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

San Andres Icod de Los Vinos

Andrzejki 2016 i Święto Win w Icod de Los Vinos na Teneryfie

17 listopada 2016

Dni poprzedzające święto San Andrés, czyli św. Andrzeja obchodzone 30 listopada to na Teneryfie tradycyjnie czas uroczystego otwarcia pierwszych beczek z tegorocznym winem.  W miejscowości Icod de los Vinos (czyli Icod „od win”) podczas Święta Win (Fiesta de Los Vinos) degustacji tego trunku towarzyszy jedzenie pieczonych kasztanów, sardynek i innych produktów lokalnych oraz trwający 48 godzin niemal bez przerwy festiwal „Tablas de San Andrés” (Deski Św. Andrzeja), którego uczestnicy zjeżdżają na nasmarowanych tłuszczem deskach ze stromych uliczek miasteczka.

W 2016 roku święta miasta Icod de Los Vinos rozpoczęły się już 3 listopada uroczystą prezentacją programu obchodów składających się z warsztatów, konferencji, wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz oczywiście winiarskich. Poniżej informacje na temat wybranych imprez.

W sobotę, 12 listopada o godzinie 17:00 otwarto Targi Rzemiosła, które zaplanowano na dwa dni. 18 listopada będzie dniem atrakcji dla dzieci, na które najmłodsi naproszeni są od godz. 9:30 na Plac Plaza de Luis de Leon Huerta. Muzyki na żywo będzie można podsłuchać w lokalnym domu kultury od godz. 20:30, gdy wystąpi grupa Nueva Tradicion wraz z solistkami.

W piątek, 25.11.2016 miasto zaprasza na Wielką Fiestę Icod de Los Vinos (godz. 19:00 na Calle San Augustin) z festiwalem winiarskim. Między ulicami El Sol i La Cruz zainstalowane zostaną namioty, w których będzie można degustować i kupować wina z regionów Teneryfy Tacoronte-Acentejo, Abona, Valle de Güimar y Valle de la Orotava. Winom będą towarzyszyły tapasy przygotowane przez lokalne restauracje.

Uroczyste odkorkowanie pierwszych butelek odbędzie się w sobotę o godz. 20:00 na Plaza de La Pila w Parque San Andres de Lorenzo Caceres.

Zjazdy na deskach planowane są na dni 29 i  30 listopada od godz. 19:00.

 

Tradycja fiesty Tablas de San Andrés sięga prawdopodobnie XVI wieku, gdy transportowano drewno z wyższych partii miasta tocząc je po ulicach aż do nabrzeża w San Marcos, gdzie było używane do budowy statków.

Wykorzystywane do zabawy deski przygotowuje się z drewna tekowego i natłuszcza, by osiągały dużą prędkość w zjazdach.  W dolnych partiach ulic ułożone są opony i inne materiały mające amortyzować hamowanie. Warto udać się na ulicę del Plano (calle del Plano), gdzie  uczestnicy zjeżdżają na najstarszych i najszybszych deskach. Zjazdy odbywają się przez całe dwie doby, z największym natężeniem wieczorem, gdy nastroju dopełniają świątecznie udekorowane ulice.

W zabawie chce uczestniczyć każdy z mieszkańców – od najmłodszych lat, tak długo, jak tylko starczy sił i sprawności. Poza prędkością zjazdu liczą się akrobacje, niektórzy zjeżdżają także w kilka osób na jednej desce, a ćwiczenia przed fiestami można zaobserwować w dzielnicach już od początków listopada.

Odwiedzając Icod de Los Vinos w dni tego święta trzeba zachować szczególną ostrożność, by  nieopatrznie nie znaleźć się na żadnej z tras zjazdu. Należy zachować szczególną uwagę przebywając w pierwszej linii publiczności i przechodząc przez ulicę.

W przerwach między kibicowaniem można wstąpić napić się wina lub coś przekąsić do którejś z knajpek w Icod, które podczas tej fiesty będą otwarte przez całą noc.

 

Pokaz slajdów ze święta Fiesta de las Tablas de San Andrés z lat ubiegłych

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Fiesty, Teneryfa, Wino z Wysp Kanaryjskich Tagi:

Reklama

Copyright © 2012-2023 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Pliki cookies na naszym Portalu wykorzystywane są jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania przeglądanych stron. Nie przetwarzamy danych umożliwiających identyfikację użytkownika. Przeglądanie stron oznacza zgodę na zapis lub odczyt ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki.