Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

San Andres Icod de Los Vinos

Andrzejki 2016 i Święto Win w Icod de Los Vinos na Teneryfie

17 listopada 2016

Dni poprzedzające święto San Andrés, czyli św. Andrzeja obchodzone 30 listopada to na Teneryfie tradycyjnie czas uroczystego otwarcia pierwszych beczek z tegorocznym winem.  W miejscowości Icod de los Vinos (czyli Icod „od win”) podczas Święta Win (Fiesta de Los Vinos) degustacji tego trunku towarzyszy jedzenie pieczonych kasztanów, sardynek i innych produktów lokalnych oraz trwający 48 godzin niemal bez przerwy festiwal „Tablas de San Andrés” (Deski Św. Andrzeja), którego uczestnicy zjeżdżają na nasmarowanych tłuszczem deskach ze stromych uliczek miasteczka.

W 2016 roku święta miasta Icod de Los Vinos rozpoczęły się już 3 listopada uroczystą prezentacją programu obchodów składających się z warsztatów, konferencji, wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz oczywiście winiarskich. Poniżej informacje na temat wybranych imprez.

W sobotę, 12 listopada o godzinie 17:00 otwarto Targi Rzemiosła, które zaplanowano na dwa dni. 18 listopada będzie dniem atrakcji dla dzieci, na które najmłodsi naproszeni są od godz. 9:30 na Plac Plaza de Luis de Leon Huerta. Muzyki na żywo będzie można podsłuchać w lokalnym domu kultury od godz. 20:30, gdy wystąpi grupa Nueva Tradicion wraz z solistkami.

W piątek, 25.11.2016 miasto zaprasza na Wielką Fiestę Icod de Los Vinos (godz. 19:00 na Calle San Augustin) z festiwalem winiarskim. Między ulicami El Sol i La Cruz zainstalowane zostaną namioty, w których będzie można degustować i kupować wina z regionów Teneryfy Tacoronte-Acentejo, Abona, Valle de Güimar y Valle de la Orotava. Winom będą towarzyszyły tapasy przygotowane przez lokalne restauracje.

Uroczyste odkorkowanie pierwszych butelek odbędzie się w sobotę o godz. 20:00 na Plaza de La Pila w Parque San Andres de Lorenzo Caceres.

Zjazdy na deskach planowane są na dni 29 i  30 listopada od godz. 19:00.

 

Tradycja fiesty Tablas de San Andrés sięga prawdopodobnie XVI wieku, gdy transportowano drewno z wyższych partii miasta tocząc je po ulicach aż do nabrzeża w San Marcos, gdzie było używane do budowy statków.

Wykorzystywane do zabawy deski przygotowuje się z drewna tekowego i natłuszcza, by osiągały dużą prędkość w zjazdach.  W dolnych partiach ulic ułożone są opony i inne materiały mające amortyzować hamowanie. Warto udać się na ulicę del Plano (calle del Plano), gdzie  uczestnicy zjeżdżają na najstarszych i najszybszych deskach. Zjazdy odbywają się przez całe dwie doby, z największym natężeniem wieczorem, gdy nastroju dopełniają świątecznie udekorowane ulice.

W zabawie chce uczestniczyć każdy z mieszkańców – od najmłodszych lat, tak długo, jak tylko starczy sił i sprawności. Poza prędkością zjazdu liczą się akrobacje, niektórzy zjeżdżają także w kilka osób na jednej desce, a ćwiczenia przed fiestami można zaobserwować w dzielnicach już od początków listopada.

Odwiedzając Icod de Los Vinos w dni tego święta trzeba zachować szczególną ostrożność, by  nieopatrznie nie znaleźć się na żadnej z tras zjazdu. Należy zachować szczególną uwagę przebywając w pierwszej linii publiczności i przechodząc przez ulicę.

W przerwach między kibicowaniem można wstąpić napić się wina lub coś przekąsić do którejś z knajpek w Icod, które podczas tej fiesty będą otwarte przez całą noc.

 

Pokaz slajdów ze święta Fiesta de las Tablas de San Andrés z lat ubiegłych

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Fiesty, Teneryfa, Wino z Wysp Kanaryjskich Tagi:

Reklama

Copyright © 2012-2020 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania strony. Nie przechowywujemy żadnych informacji, które pozwalałyby identyfikować użytkowników. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.