Wyspy Szczęśliwe Menu

Reklama

Błękitna Flaga

Plaże Wysp Kanaryjskich wyróżnione Błękitną Flagą 2015

28 maja 2015

46 Błękitnych Flag przyznano na 2015 rok najlepszym plażom i portom sportowym Wysp Kanaryjskich. Trafią one do 24 gmin archipelagu, które spełniły kryteria programu Błękitna Flaga dotyczące zapewnienia użytkownikom tych miejsc odpowiedniej czystości wody, bezpieczeństwa, dostępności dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz rodzin z dziećmi, infrastruktury sanitarnej na wysokim poziomie przy jednoczesnym spełnieniu wymogów ochrony środowiska naturalnego.

Wyspy Kanaryjskie otrzymały w tym roku łącznie 41 wyróżnień dla plaż i 5 dla portów. Bandery trafią na Gran Canarię, Teneryfę, Fuerteventurę, La Palmę, Lanzarote i La Gomerę.

O najlepszych plażach Wysp Kanaryjskich roku 2016 piszemy tutaj:Najlepsze plaże Wysp Kanaryjskich 2016

 

Najlepsze plaże Wysp Kanaryjskich według kryteriów programu Błękitna Flaga 2015

 

Gran Canaria

 

Na Gran Canarii zostanie powieszonych najwięcej Błękitnych Flag w kategorii „plaże”.  Na podkreślenie zasługuje też fakt,  że wyspie tej udało się utrzymać wszystkie 13 odznaczeń uzyskanych w roku ubiegłym.

Należą do nich dwie plaże w stolicy wyspy, Las Palmas de Gran Canaria,  tj. położona na Obszarze Chronionym półwyspu La Isleta, doceniana przez surferów Playa El Confital oraz sąsiadująca z nią i najdłuższa w mieście, nazywana „Copacabaną Europy”, prawie trzykilometrowa Playa Las Canteras. Ta druga plaża oprócz tego wyróżnienia posiada również  odznakę „Q”  premiującą jakość turystyczną i  Certyfikat Dostępności za udogodnienia dla osób o ograniczonej ruchomości obejmujące sprzęt taki jak wózek i kule do pływania oraz serwis wolontariuszy oferujących pomoc w pływaniu.

 

Playa Las Canteras

Playa Las Canteras w Las Palmas de Gran Canaria

 

W turystycznym obszarze południa wyspy nagrodzono działania gminy San Bartolome de Tirajana po raz kolejny przyznając flagi czterem plażom zarządzanym przez jej władze. Trafią one na plażę Playa El Inglés oraz przylegającą do niej plażę Maspalomas, które razem tworzą rozciągającą się na ponad 5600 m, największą plażę Gran Canarii. Obie znajdują się w kurortach o tej samej nazwie, z których pierwszy przyciąga amatorów życia nocnego i rozrywek, a drugi, spokojniejszy, odwiedzany jest bardzo chętnie przez rodziny. Na obszarze plaży Maspalomas znajduje się Rezerwat Przyrody Dunas de Maspalomas z wydmami o powierzchni 403,9 ha i jeziorkiem z oceaniczną wodą Charca de Maspalomas.

 

Playa Maspalomas

Playa Maspalomas

 

Błękitne Flagi zawisną także na sąsiadującej z Maspalomas od strony zachodniej spokojnej plaży Meloneras otoczonej hotelami z wyższej półki oraz w położonym na wschód od Playa El Inglés niedużym miasteczku letniskowym  San Agustín posiadającym zadbaną plażę o tej samej nazwie.

 

W gminie Mogan wyróżniono popularną plażę lokalizacji turystycznej Amadores oraz plażę Playa Mogán położoną w Puerto de Mogán, małej miejscowości wypoczynkowej o tradycji wioski rybackiej, która ze względu na poprzecinane mostkami kanały na jej starówce bywa nazywana „Wenecją Wysp Kanaryjskich”.

 

Playa Mogan

Playa Mogan

 

Aż pięć Błękitnych Flag trafi na plaże usytuowane z dala od ośrodków turystycznych Gran Canarii. Na północy wyspy dwie z nich otrzymała gmina Arucas dla popularnych wśród mieszkańców plaż El Puertillo i Los Charcones. Pozostałe trzy trafiły do kąpielisk Telde, tj. na plażę Hoya del Pozo i sąsiadujące ze sobą plaże Las Salinetas i Melenara, wszystkie połączone nadmorską promenadą.

 

 

Teneryfa

 

Teneryfa jest drugą z wysp pod względem największej liczby nagrodzonych plaż, która to wyspa w 2015 roku otrzymała 11 Błękitnych Flag.

Niestety, trzem z kąpielisk tej wyspy nie udało się spełnić rygorystycznych kryteriów Fundacji FEE przyznającej eko odznaczenia. Są to plaże Los Guios w portowym miasteczku Los Gigantes na zachodzie, La Jaquita w położonym na południu kąpielisku oferującym idealne warunki dla surferów El Medano oraz naturalne baseny El Arsenisco w Punta Hidalgo na północnym wschodzie.

Nową laureatką tego roku jest położona w zadbanym, dużym ośrodku turystycznym Costa Adeje Playa Torvistas, o piasku w kolorze kawy z mlekiem i bardzo spokojnych, osłoniętych kamiennymi falochronami wodach.

 

Playa Torviscas

Playa Torviscas

 

Lokalizacja Costa Adeje może poszczycić się w tym roku największą liczbą plaż z Błękitną Flagą na Teneryfie, gdyż kolejny raz wyróżniono również jej dwie inne plaże, sąsiadującą z Torviscas plażę Fañabé oraz plażę El Duque. Wszystkie trzy połączone są wspaniałą spacerową promenadą, a w ich okolicach usytuowane są najbardziej luksusowe hotele kurortu.

 

Playa del Duque

Playa del Duque

 

W przylegającym do Costa Adeje kurorcie Playa de las Americas mającym opinię miejsca o największej liczbie wszelkiego rodzaju barów, pubów i dyskotek na Wyspach Kanaryjskich Błękitną Flagę otrzymała plaża Troya składająca się z części Troya I i Troya II.

Kierując się wzdłuż zachodniego wybrzeża Teneryfy w kierunku północnym niebieską banderę zobaczymy także na plaży Playa San Juan w portowym miasteczku o tej samej nazwie oraz na Playa de La Arena w kameralnym kurorcie Puerto Santiago. Natomiast na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Błękitną Flagę znajdziemy w sąsiadującej z lotniskiem, popularnej wśród surferów niewielkiej miejscowości letniskowej El Médano szczycącej się jedną z najładniejszych naturalnych plaż Teneryfy z białym piaskiem, Playa El Médano, nazywaną także plażą Leonardo Machado.

 

Playa El Medano

Playa El Medano, fot. Asia

 

Zamierzając wykąpać się na plaży z Błękitną Flagą na północnym wybrzeżu wyspy, możemy wybierać pomiędzy ustronnie położoną plażą El Socorro, usytuowaną tuż przy starówce obfitującego w zabytkowe budynki kurortu Puerto de La Cruz plażą Playa San Telmo lub otoczoną wspaniałym parkiem zaprojektowanym przez Césara Manrique plażą Playa Jardín w tym samym mieście.

Na północnym wschodzie wyróżnione zostały Piscinas de Bajamar, kąpielisko mające postać zabezpieczonych przed przypływami naturalnych basenów z oceaniczną wodą położone w niewielkiej miejscowości Bajamar.

 

 

Fuerteventura

 

Z siedmioma nagrodzonymi plażami, Fuerteventura plasuje się na trzecim miejscu pod względem liczby uzyskanych bander.

Pięć z sześciu plaż odznaczonych w roku 2014 również w tym roku spełniło założenia programu. Dołączyła do nich Playa Tarajalejo w wiosce rybackiej o tej samej nazwie oraz Playa Los Pozos, znana też jako Playa Chica, położona w Puerto del Rosario. Ta ostatnia wraz z plażami Playa Blanca i Playa Puerto Lajas uczyniła z niedocenionej turystycznie stolicy wyspy lokalizację będącą w posiadaniu aż trzech Błękitnych Flag.

Bandery nie udało się niestety zachować lokalizacji Costa Calma, utrzymało ją natomiast położone na półwyspie Jandia miasteczko Morro Jable dla jednej z najbardziej spektakularnych plaż wyspy, sąsiadującej z obszarem chronionym Solana El Matorral, Playa El Matorral.

 

Playa Matorral

Playa Matorral

 

Błękitna Flaga będzie nadal powiewała także na położonej na północ od Morro Jable plaży Playa Butihondo oraz na Grandes Playas na obrzeżach Corralejo w gminie La Oliva na północy wyspy.

 

Grandes Playas Corralejo

Grandes Playas Corralejo

 

 

La Palma

 

Choć to bardziej wulkany niż plaże są powodem, dla którego większość turystów odwiedza La Palmę, wyspa ta ze swoimi zadbanymi wulkanicznymi plażami plasuje się jako czwarta z archipelagu pod względem posiadanych Błękitnych Flag.

Przyznająca to wyróżnienie Europejska Fundacja na Rzecz Edukacji Ekologicznej FEE wyróżniła dwie plaże na wschodnim wybrzeżu La Palmy, położoną na obrzeżach stolicy Playa Bajamar oraz oddaloną o kilka kilometrów od niej plażę Los Cancajos znajdującą się w kameralnym kurorcie o tej samej nazwie.

 

Playa Los Cancajos

Playa Los Cancajos

 

Pozostałe trzy błękitne bandery zostaną powieszone na plażach Playa Puerto Tazacorte, Playa Puerto Naos i Playa Charco Verde leżących na zachodnim wybrzeżu wyspy.

 

Playa Charco Verde

Playa Charco Verde

 

 

Lanzarote

 

Na Lanzarote jedyną gminą nagrodzoną Błękitnymi Flagami 2015 jest gmina Tias, do której należy Puerto del Carmen plasujący się ze swoimi 4 wyróżnionymi plażami Matagorda, Los Pocillos, Pila de La Barilla i Playa Grande jako ośrodek turystyczny o największej liczbie niebieskich bander na skalę całego archipelagu.  W ubiegłym roku bandera powiewała także na plaży Las Cucharras w Costa Teguise, ale tej lokalizacji nie udało się jej  niestety zachować na bieżący rok.

 

Playa Grande

Playa Grande w Puerto del Carmen, fot. Paulina

 

 

La Gomera

 

Odwiedzana przede wszystkim przez miłośników wędrówek poprzecinana malowniczymi, zielonymi wąwozami wyspa La Gomera podobnie jak i w roku ubiegłym na rok 2015 otrzymała Błękitną Flagę dla położonej na południu wyspy plaży Playa Santiago znajdującej się w miejscowości letniskowej o tej samej nazwie.

 

Playa Santiago

Playa Santiago

 

Porty Wysp Kanaryjskich z Błękitną Flagą 2015

Spośród pięciu bander przyznanych kanaryjskim portom po dwie trafiły na wyspy Gran Canaria i Teneryfa oraz jedna na wyspę Lanzarote. Na Gran Canarii wyróżniono mariny Pasito Blanco i Puerto de Mogan, na Teneryfie uhonorowano port sportowy w Los Gigantes oraz Real Club Nautico w Santa Cruz de Tenerife, a na Lanzarote marinę w Puerto Calero.

 

Błękitna Flaga to system certyfikacji jakości środowiska i wyróżnienie przyznawane od 1987 roku przez Fundację na Rzecz Edukacji Ekologicznej FEE w skład której wchodzą 74 organizacje, w tym odpowiedzialne za terytorium Hiszpanii Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Środowiskowej i Konsumenckiej ADEAC.

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, poleć go swoim znajomym

Kategorie: Plaże Wysp Kanaryjskich Tagi:

Reklama

Copyright © 2012-2019 by wyspy-szczesliwe.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowane na tej stronie internetowej ogłoszenia, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies jedynie do przechowywania ustawień wyświetlania strony. Nie przechowywujemy żadnych informacji, które pozwalałyby identyfikować użytkowników. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.